| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Hey lume este adevărat ce se spune? Ca în Săptămâna Mare norele dau tot ce pot ca sa le impresioneze pe soacre cu mâncare pentru Paști? Dar este adevărat ca norele vor sa între în competiție cu soacrele la "cine face cea mai buna pasca?"

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca este in functie de zona, tine de traditie
la noi Câte bordeie, atâtea obiceie
ma minunez ce spun oamenii din diferite zone ale tarii referitor la anumite traditii de Paste

| Violleta2022 a răspuns:

Doar se spune, ca-n realitate este taman pe dos happy soacrele se chinuie sa le impresioneze pe nurori (zilele astea), gatind toate bunatatile de Paste ca sa le atraga in vizita sa-si mai vada si ele baiatul si nepoteii.

Nurorile moderne nu mai gatesc, ori cumpara tot ori primesc "gata gatite" de la mama sau soacra.
Nu ai vazut si tu ce unghii se poarta in zilele noastre?
Cine crezi ca-i dispusa sa-si strice manichiura cu gel, pe facut cozonaci, pasca, fripturi si cate si mai cate?

| Hyperion7 a răspuns:

E o competiție indirectalaughing
Dar da, se poate spune

| Dragobeta a răspuns:

Nurorile, nu norele.
https://www.dex.ro/nora si clic pe declinari.
Poate in anumite zone nurorile faca asta numai in saptamana mare. In rest se straduiesc mai ales la inceputul casniciei.
Si fiecare vrea sa arate ca face mancare mai buna pentru "odorul" soacrei, ca acesta nu va muri de foame.
Eu stiu nora care mereu o suna pe soacra sa intrebe cum face "aia", cum face "ailalta". Nu, nu e a mea. Ea unor prieteni.