| DoubleDY a întrebat:

Asa o intrebare: actul neprotejat sexual, (primul act), a fost la 13 zile in ciclul de 28 zile, perioada fertila, deci sperma nu a fost ejectata inauntru, dar pentru a nu incerca norocul in urmatoarele 15 minute a fost luata pastila escapelle. Simptome dupa luarea pastilei in primele 24 ore au fost dureri abdominale, singerari. In ziua a 14, urmatoarea zi, era prezent mucusul ca in perioada ovulatiei, iar in ziua a 15 iar singerari, dupa care nici un simptom. Este posibil de ramas insarcinata?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Eficienta teoretica a pastilei contraceptive Escapelle, este de 95% daca este administrata in primele 24 de ore. In concluzie exista posibilitatea intr-adevar foarte mica ( de circa 5%) de a se forma o sarcina chiar si in cazul folosirii imediate a respectivei pastile. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu poti sa stii daca ai ramas sau nu insarcinata. Sau cel putin nu imediat in primele zile de dupa administrare a pastilei. Chiar daca iti apar/se dezvolta unele dintre efectele adverse (greata, durere de cap, durere de burta etc) nu inseamna ca s-a realizat, dobandit, obtinut eficienta contraceptiva. Vei afla doar cand verifici rezultatul final printr-un test de sarcina dupa 3 saptamani. Intretinerea in continuare de contacte sexuale neprotejate in primele 1-2 luni/cicluri dupa folosirea pastilelor contraceptive Postinor2, Escapelle sau EllaOne provoaca un risc de sarcina de 2-3 ori mai mare. Acest mod de a actiona complet IRESPONSABIL de a intretine un sex neprotejat si imediat sa se apeleze la pastile contraceptive este foarte daunatoare organismului prin dereglarile hormonale provocate si fiindca NU are avantajele oferite de folosirea unei metode contraceptive eficiente de la bun inceput. Multa sanatate!