| Dmdmkdksnxnxndj a întrebat:

O întrebare puțin ridicolă însă situația mă neliniștește teribil. Metoda calendarului îmi arată că nu eram in perioada de ovulație, nici măcar în perioada fertila. Terminasem acea perioadă cu aproximativ 5 zile înainte de contact. Am avut un contact sexual neprotejat, fara ejaculare însă desi potrivit calendarului nu eram la ovulație corpul meu dădea semnale că ar fi. Am luat aproape imediat, la câteva minute distanta pastila escapelle pentru cazul in care lichidul preejaculator ar fi putut ajunge inauntru. Doresc să știu dacă pastila de a doua zi mai are efect și ma mai apara împotriva sarcinii daca este luata în ziua ovulației, si dacă există șanse să rămân însărcinată. Menționez că au trecut 3 zile de la contact

16 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Buna. Nu exista șanse. In primul rând, lasă metoda calendarului, asta dacă nu îți doresti o sarcina. In al doilea rând, obligatoriu, trebuie sa folosesti o metoda de contractie(metoda calendarului e 0 barat!) Sa știi ca pastila de a doua zi este destul de toxica și prea ai voie mai mult de 2 pe an, dar și așa, este groaznic. Te dereglează hormonal si aduce numai rau organismului.
Fa ți programare la medicul tau ginecolog și discuta cu acesta despre măsura care ți s-ar potrivi, nu metoda calendarului, nu metoda retragerii, nicio alta metoda de pe internet sau la recomandările altor oameni care nu sunt MEDICI.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai prostii face ti voi tinerii, pastila aia pe care tu o i ei asa de capul tau te distruge, aia este plina de hormoni otrava in corp, daca el nu a ejaculat la ce mama naibii ai luat pastila? De ce inainte de a face sex nu te informezi sa vezi cu ce se "mănincă" ăsta, dupa ce faci sex i ei ca fraiera pastile, mare prostie fac farmacistii ca va dă la liber pastila de a doua zi, astea trebuie luate numai cu rețetă de la medic, nu ai retetă nu i ei asa ceva, sigur daca vorbeai cu mama ta inainte de a lua pastila ti ar fi spus si ea ca nu e bine ce faci, dar aici este si vina mamei tale ca nu ti facut educatie sexuală, te lasa de capul tau sa faci numai tîmpenii, ce varsta ai?

| Dmdmkdksnxnxndj explică (pentru CristiDinBucuresti):

Știu care sunt efectele pastilei, nu s au resimțit în cazul meu decât prima oară când am luat. Acum e a doua oara. Și am luat pastila strict pentru că sunt conștientă că există șanse la sarcina și din cauza lichidului preejaculator nu doar a spermei propriu zise. Conține și acesta, în număr mai mic desigur spermatozoizi dar conține iar pentru fecundație e suficienta penetrarea ovulului de UN SINGUR spermatozoid

| ania a răspuns:

Ai fi mai fericita si cu constiinta libera daca nu ai face sex deloc inainte de casatorie.E pacat sa iei pastile de dupa, pe langa ca te bulverseaza hormonal, daca s/a conceput deja un copil chiar daca are doar cateva ore inaintea lui Dumnezeu e la fel de grav ca si cum ai fi omorat un copil nascut deja. Daca mama ta ar fi luat escapelle la cateva ore dupa conceperea ta, pe tine te.ar fi omorat nu niste celule.

| Dmdmkdksnxnxndj explică (pentru ania):

Am citit prospectul și spunea că nu e o pastila abortiva întrucât nu afectează o sarcina deja formată (asta cam in jurul zilei 6 de la concepere)

| AnemonaP a răspuns (pentru ania):

Nu ajuti pe nimeni dacă le scrii tuturor ce ar trebui sa faca cu viața lor din cauza gândirii tale închise și religioase. Toți suntem liberi, nu înțeleg ce cauți pe acest site. Încetează naibii

| Violleta2022 a răspuns (pentru ania):

Un sfat deja inutil, fiindca fata tocmai a facut sex neprotejat.

| Dmdmkdksnxnxndj explică (pentru Violleta2022):

Tocmai. Faptul e deja consumat. Personal am făcut tot ce mi-a stat în putina chiar și în actul neprotejat tot să fiu cat de cat in siguranță. L am rugat sa nu ejaculeze înăuntru și am luat cat mai rapid pastila. Totuși nu știu cum influențează ovulația pastila, fapt constatat abia a doua zi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dmdmkdksnxnxndj):

Ovulatia nu infleunteaza nici o pastila, ci vice versa.
Baiul este ca, introducandu-ti o bomba hormoanla in corp ti-ai dat sistemul hormonal peste cap si vei avea multe efecte secundare pe urmatorele 6-12 luni.
Nu am inteles totusi, de ce ai acceptat sa risti, avand sex fara prezervativ?
Nu mai afceti favoruri barbatilor punandu-va corpul la risc de boli hormonale si infetiliatte, prin luarea de bombe hormonalesau avorturi, in caz de sarcina. Invatati-va sa aveti demnitate si sa refuzati daca sunt mitocani si nu-si permit 2 lei sa cumpere un prezrevativ.

| Dmdmkdksnxnxndj explică (pentru Violleta2022):

De acord cu tine, greșelile se mai întâmplă dar acum faptul e deja consumat. Exista risc de sarcina?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dmdmkdksnxnxndj):

Luand pastila escapelle nu ai sanse sa fii insarcinata, fiindca are totusi o eficacitate de 95%.
In orice caz, va fi dificil sa mai calculezi ceva sau sa tii vreun calendar, din acest moment, fiindca ciclul va veni aleator, iar ovulatia si perioada fertila vin cand vor ele, fara sa se mai poata estima o data aproximativa.
Cum Escapelle (si toate pastilele "de a doua zi") sunt considerate bombe hormonale, care dau bulverseaza tot sistemul hormonal al femeii, este indicat a fii folosita 1 singura data in viata.
Te sfatuiesc ca pe viitor sa folosesti prezervativul, fiindca nu mai poti lua o alta pastila si nici anticonceptionale, pana nu scapi de efectele negative ale asteia.

| SG1995 a răspuns:

I'm not sure, dar cred că contraceptivele incă își fac efectul chiar dacă ești în ovulație. Totuși faptul că s-a întâmplat asta înseamnă că nu ai CM regulat.

| Dmdmkdksnxnxndj explică (pentru SG1995):

Posibil sa fie dereglat cu câteva zile insa in medie am un ciclu de 28 de zile cu o durată în medie de 3-4 zile

| Teo29 a răspuns:

Exista sansa se sarcina, metoda calendarului e riscanta. Folositi prezervativul, e mai sigur.

| loonatheworld a răspuns:

Buna! Eu cred ca ar fi trebuit sa te informezi inainte! infine stan loona!