| Adyy5 a întrebat:

Sunt de 2 zile cu un baiat foarte timid.
Stiu ca ma plăcea de cateva luni,dar n-a avut curajul sa-mi zica,pana cand colegii lui l-au scos cu forta afara si i-au spus sa recunoască. laughing
Si eu sunt mai retrasă,nu prea vorbim(el e mai timid decat mine)
Chiar imi place,dar nu stiu cum ar trebui sa ma port cu el sau despre ce sa vorbim.
E cam rece aceasta "relatie". Cand îl vad nu stiu ce sa zic, de multe ori spunem doar "Hei" si trecem unul pe langa altul.
Sunt prima lui prietena si imi tot zice ca e mai retras si nu stie ce sa zica.
Astazi in drum spre casa a zis ca e cringy aceasta situatie deoarece nu vorbim.
Eu am încercat mai mult sa intru in vorba cu el, il imbratisez deseori si ii spun ca-l iubesc.
Colegii lui sunt enervanti, in fiecare pauză ne urmăresc(le-am.zis sa înceteze)si cred ca asta il descurajează.
I-am spus ca ar trebui sa ma sărute.Stiu,prea direct. laughing
Am încercat astăzi, dar i s-a facut rusine.
Ne-am uitat unul la altul cateva momente, el a vrut sa se apropie si dupa s-a retras.
Plus ca in apropiere erau si doi colegi de-ai lui care ne priveau. laughing
Ce ar trebui sa fac? Nu vreau sa ma despart de el.(fara glume proaste)

12 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Nu-l grabi cu nimic! Incearca sa fi doar o prietena cat mai buna nu o iubita ca el nu e obisnuit cu asa ceva, si niciodata sa nu-i mai zici sa te sarute ca asta s-ar putea sa va desparta. Te va saruta el cand va fi pregatit happy Fi cu el ori de cate ori poti, povesteste-i despre tine ce ai mai facut azi/ieri sau orice. Spune-i ce nu-ti convine acasa, la scoala, deci vorbeste cu el cum ai vorbi cu o prietena, dupa un timp va incepe sa vorbesaca si el si asa va prinde putina incredere in tine ca nu esti una oarecare ci una de gasca daca pot spune asa, apoi va veni si restul dar asa poti face,, incalzirea" happy De imbratisat o mai poti face dar nu foarte des ci doar atunci cand va intalniti sau cand merge fiecare acasa. Dar si asta vezi daca nu se simte foarte jenat, observa-l iar daca e asa atunci opreste-te si cu imbratisarile. Succes! happy

| Adyy5 explică (pentru lpavel):

Multumesc! Chiar m-ai ajutat. laughing
Ideea este ca si eu sunt retrasă si nu prea vorbim.
Se poate numi "relatie" din moment ce nu vorbim?
Ne-am mai tinut de mana, începem sa vorbim mai des.
Il imbratisez mereu cand il vad, asa e un firea mea.
La randul lui raspunde la acest gest, nu pare afectat.
Si mai imbratisez si alti băieți pe langa el(doar amici).
Sunt o fire afectuoasă.
Ar trebui sa n-o mai fac?
Il poate face gelos si eventual sa se distanteze de mine?

| lpavel a răspuns (pentru Adyy5):

Pai de acum incolo sa nu mai imbratisezi nici un baiat! happy Da, se poate numi o relatie, de ce nu doar ca a voastra e una speciala si nu in sensul rau ci in unul bun! Si ca sa nu rada nimeni de voi ca sunteti impreuna si nici nu va sarutati tineti secretul asta pentru voi happy Iar daca nu aveti ce vorbi atunci nu vorbiti, stati impreuna cat mai mult timp sa va obisnuiti unul cu altul, sa va cunoasteti si sa nu va jeneze ca nu aveti o tema de discutie, spune-i si lui asta ca se va simti mai confortabil sa zic asa, ca sa nu se simta cumva obligat ca trebuie sa vorbeasca el ceva daca tu nu gasesti nimic de discutat happy Mi-a facut placere! happy

| Pool77 a răspuns:

Cati ani aveti?

| Adyy5 explică (pentru Pool77):

Eu am 15 spre 16, la fel si el.
Nu cred ca e prea devreme pentru primul prieten...

| Pool77 a răspuns (pentru Adyy5):

Prea devreme nu, dar e prea devreme sa-ti bati capul cu oameni timizi.

| Marbella188 a răspuns:

Ar trebui sa ii dai timp, sa il lasi sa faca primul pas atunci cand simte nevoia, nu il"sufoca" prin gesturi care l-ar putea deranja si astfel sa fie pus intr-o situatie nu tocmai placuta lui. Fii afectiva dar ofera-i timp si incredere.

| AGreatMan a răspuns:

Daca el te place si tu il placi, continuati sa faceti ceea ce simtiti pe moment... Nu toti avem legatura aia cu cineva din prima, gen sa vorbesti non stop si sa nu ramai fara subiecte. Faceti ceva ce va place amandurora, mergeti la un film, plimbati-va etc... Cu timpul lucrurile o sa vina de la sine. Daca tu esti mai ''curajoasa'' decat el, incearca sa il faci sa fie mai destins cand esti langa el. Poti sa il tii de mana, sa il faci sa se simta in siguranta. Sigur gasesti tu solutii.
Bafta!

| CelCarePriveste a răspuns:

Frumos basm, de unde l ai cules? Cati ani aveti voi, 13-14?

| Adyy5 explică (pentru CelCarePriveste):

Basm? Am fost cat se poate de serioasa.
Introvertitii sunt atât de rar intalniti incat sansa ca doi sa formeze un cuplu este egală cu 0?
"Povestea" asta este desprinsă dintr-un basm?
Daca crezi asta te compatimesc.
Se pare ca in spatele fostelor tale iubiri n-a existat nicio poveste ca a mea nu e cu nimic speciala sau impresionanta.

| CelCarePriveste a răspuns (pentru Adyy5):

Ramai in lumea ta perfecta!

| Adyy5 explică (pentru CelCarePriveste):

Huh?