| anonim_4396 a întrebat:

Si iată ca au trecut mai bine de doua luni de când am postat prima întrebare:

http://www.tpu.ro/......atia-asta/

, și eu am devenit mai implicat emoțional în loc sa ies dintr-o asemenea situație. In timpul asta am încercat din răsputeri sa renunț la Raluca, dar pur și simplu nu am reușit. A încercat și ea, dar nu a durat mai mult de doua zile sa îmi scrie iarăși.
Asa ca povestea continua. Trebuia sa petrecem week-endul trecut împreuna. Nu s-a întâmplat, pentru ca în ultimul moment i-am spus sa nu mai vina. Apoi mi-a părut rău, am văzut ca am făcut-o sa sufere, și eu am suferit, asa ca ieri am călătorit 5 ore ca sa o pot vedea o ora. Doamne ce îmbrățișări, ce săruturi, cuvinte de dragoste șoptite la ureche, priviri ochi în ochi care parca ne legau unul de altul definitiv, indestructibil. E greu sa ramai indiferent fata de un suflet ce îl vezi ca se topește ușor ușor în bratele tale, și tinde sa se contopească cu tine, sentimentele profunde fiind reciproce. Daca o pierd simt ca lumea s-ar sfârșii pentru mine.
Dar în același timp, niciodată nu mi-am putut calca pe inima sa nu ii cumpăr și soției zilnic câte o mica atenție, sa o sărut, sa ii spun zilnic ca o iubesc, fără sa o mint, sa facem dragoste, asa cum facem dintotdeauna, sa adormim îmbrățișați ca în fiecare noapte.
Ralucăi ii vorbesc mult despre soție, și dacă nu ii spun eu nimic ma întreabă ea, dându-mi impresia câteodată ca din partea ei ar putea devenii bune prietene.
Deci cu alte cuvinte ma aflu în situația în care lupta interioara nu s-a domolit, ci din contra. Nu știu ce se întâmpla cu mine, dar momentan nu as renunța la niciuna.
Sunt conștient ca pe cât de frumoase sunt lucrurile scrise mai sus, pe atât sunt de grave, de dureroase și răufăcătoare sunt pentru soție.

La prima întrebare încă nu am desemnat un câștigător, am primit numai întrebări bune, la obiect, deși la ce văzusem pe aici ma așteptam sa fiu luat și în ras. Am oscilat mult intre răspunsul lui greece12 care mi-a spus ce ar fi fost ideal sa fac, (din păcate încă nu am reușit), și răspunsul lui Lexy, venit ca un dus rece, care din păcate nu m-a putut scoate din starea asta.
O zi buna tuturor!

24 răspunsuri:
| Bebiix a răspuns:

Nu-i mai scoate-ti saracului om ochii pentru ca iubeste doua femeie! Stii cum e? de fapt iubesti una singura. Si nu mai criticati femeia din rolul amantei! Am fost in postura asta fratilor, am suportat atatea si nu mi se pare corect sa critici. Am pus suflet si am iubit cu toata fiinta mea si daca el m-ar fi lasat n-as fi cautat altul sincer, m-am fi dus la psiholog. Doamne. ii sclipeau ochii cand ne vedeam si mie la fel si daca se chinuia sa spuna ca nu ma iubeste n-as fi crezut, pentru ca se simte. Prietene, eu spun ca ar trebui sa iei o foaie si un pix si sa treci in stanga nevasta, in dreapta amanta. Pune cate un punct acolo unde crezi tu ca te simti mai bine, de exemplu pe plan emotional, la cine pui punct? dar pe plan sexual? cine primeste punctul? si tot asa, cine se poarta mai frumos, mai bine, dar cel mai importanta langa cine te simti in largul tau si vezi in ea cea mai buna prietena, langa cine poti sa spui orice fara teama? cui poti sa-i cri ceva si sa fii convins ca de dragul tau ar face-o? S-auzim de bine!

| sofisis a răspuns:

Si crezi ca aici vei gasi o cale de a iesi din asta?
Eu nu cred ca ai cum sa iubesti 2 persoane la fel de mult.
Gandeste-te asa : sotia ta azi vine de la serviciu si iti spune ca te lasa.
Primul tau gand e :" vai Doamne cum traiesc eu fara ea?" SAU "s-o ajut sa impacheteze mai repede ca sa ma pot duce la Raluca? ". Dar da-ti un raspuns sincer.Nu te gandi la ce ar trebui sa simti sau alte aberatii.
Problema e asa : tu stai pe muchie de cutit, nici nu traiesti, nici nu mori.
E usor sa iubesti o persoana de la departare. Una langa care totul ti se pare idilic, care s-ar putea sa ai supriza ca stand zilnic langa tine sa te scoata din pepeni.Eu cred ca idolatrizezi prea mult o imagine a cuiva.
Exista si cazuri in care o persoana se casatoreste cu cineva gresit si gaseste dupa iubirea adevarata dar cazurile astea sunt mai rare decat cele iluzorii.
Parerea mea e ca ar trebui sa fii barbat si sa te decizi intr-o directie sau alta. Stiu...usor de zis, greu de facut.
Pleaca o saptamana "cu serviciul" si incearca daca poti sa nu vorbesti cu niciuna din ele. Sau nu o saptamana ca poate e prea mult si intra sotia la banuieli. O zi -doua. Vezi pe care vrei sa o suni, de care ti-e mai dor? Si de ce.
Uneori e bine sa pui o mica distanta pentru a te apropia.
Nu pot sa accesez linkul pus de tine, cred ca intrebarea nu mai exista. Nu stiu cum ai cunoscut-o pe Raluca dar imi imaginez ca pe net.
Sincer... daca vrei sa scapi de povara asta schimba-ti nr de telefon, blocheaza-ti site-urile de socializare, mailul ..tot. E posibil ca facand asta si taindu-i ei caile de comunicare, sa poti iesi si tu si ea din jugul asta al vostru.
Corect sau incorect fata de sotie ...sincer mult mai incorect mi se pare sa inseli decat sa parasesti.
Problema e ca tu vezi lucrurile astea frumoase...tie ti se pare frumos? Mie mi se pare un cosmar si nu mi-as dori niciodata sa fiu in papucii tai.
Ca si concluzie : nu te mai stresa pe ideea "cum sa o lasi pe Raluca" ci pe ideea "cu cine vreau sa imbatranesc".
Dar repet, sa fii constient ca e un risc si e posibil sa regreti indiferent ce decizie ai lua. Daca ramai cu sotia poate o sa regreti pentru tot restul vietii ca nu ai incercat sa lupti pentru Raluca. Daca incerci cu Raluca e posibil sa blestemi ziua cand ti-ai lasat sotia. Dar nici cu amandoua nu poti sta la nesfarsit. Nici macar Aurelian Temisan nu a reusit sa jongleze la infinit.winking

| stanciudan a răspuns (pentru sofisis):

Am editat link-ul. Acum sper sa mearga.

| sofisis a răspuns (pentru stanciudan):

Da merge. Am citit si ce e acolo. Mi se pare ca degeaba ti s-au dat raspunsuri...nu ai facut nimic in sensul asta.
"Daca o pierd simt ca lumea s-ar sfârșii pentru mine." - atunci de ce nu te hotarasti, ii spui sotiei si divortezi? Daca nu poti face asta, sunt niste cuvinte pompoase si atat iar tu nu esti capabil de nici un fel de sentiment profund si real.
"Ralucăi ii vorbesc mult despre soție, și dacă nu ii spun eu nimic ma întreabă ea, dându-mi impresia câteodată ca din partea ei ar putea devenii bune prietene" - e usor sa ai atitudinea asta tu fiind amanta si cea preferata pentru ca stii ca daca zici lucruri urate de sotie s-ar putea sa se intoarca impotriva ta. Mi se pare o tampenie sa spui ce ai spus. Normal ca sotia ta nu ar putea sa o vada ca pe o prietena. Tu ai putea da mana si bea o bere cu unu cu care are o relatie sotia ta?
Oricum deja tu te-ai lasat dus de val si nu te vad sa ai o solutie prea curand.
Asta se va termina in momentul in care sotia ta va afla...si va afla, te asigur, mai devreme sau mai tarziu.
Si ce va fi tragic e ca poate atunci vor fi 2 copii, nu 1 care se vor imparti intre mama si tata.

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Cu siguranță nu eu voi fi cel care va pune capăt relației mele cu soția. Decizia asta am luat-o deja. Dar dacă va face soția asta, indiferent ca din cauza mea sau nu, cel mai probabil ma va arunca în bratele celeilalte. Eu nici în ruptul capului nu as trece printr-un divorț, din foarte multe motive.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica ti-ar fi usor sa zici pa daca ea te-ar prinde si ar baga divort?
Nu ai incerca sa faci ceva sa nu o pierzi?

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Auzi.da tu te-ai gandit ca poate tocmai pentru ca nu ai consumat relatia cu R. esti atat de obsedat de ea? Ca e si asta o varianta.

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Cu siguranță as încerca. Nu mi-ar fi ușor. Eu vorbeam în cazul în care nu reușesc în nici un fel sa o conving sa nu ia o asemenea decizie.

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

M-am gândit și la asta, dar asta ar fi însemnat pe deoparte sa calc strâmb cu ambele picioare, și în al doilea rând cred ca ma lega mult mai mult de Raluca, sau pe ea de mine, cel mai probabil unul de altul. In fine nu ma apuc acum sa le compar, doar din ce am văzut jucându-mă cu Raluca, diferențele ar fi prea mari, apoi o sa ma acuzați ca eu caut de fapt satisfacție în pat. Si totuși nu exista o atracție sexuala nemaipomenita fata de Raluca.

| SefaTa97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Decat sa sufere sotia, mai bine sufera amanta! happy In 2 zile gaseste altul!

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii de ce la femei inselatul se considera mai grav decat la barbati nu? Pentru ca se spune ca femeile inseala sufleteste..calca stramb din toata inima....asta faci tu acum. Inseli nu pentru o placere de o noapte, ...ci inseli absolut tot ce te-a legat de sotia ta.
Daca nu consideri ca ea iti ofera ce ai tu nevoie...corect ar fi ori sa incerci sa schimbi anumite chestii comportamentale, ori daca nu si nu sa o lasi si sa-ti vezi de viata ta. Dar ii esti dator moral sa o lasi si pe ea sa-si vada de a ei. Tu tot legandu-te de R. la un mom dat o sa explodezi si o sa pleci cu ea.
De ce vrei ca sotia ta sa faca pana atunci poate un copil pe care poate ar alege sa nu il faca data fiind situatia de fata? De ce vrei sa o lasi sa construiasca un castel be o fundatie de nisip? Nu mi se pare corect din partea ta. Daca te-ai indragostit de alta femeie ok...nu-ti ia nimeni capul. Dar actioneaza ca un adult, nu ca un copil. Nu e joaca ce faci tu acum. Ai in mana ta 5 vieti omenesti, inclusiv a ta.

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Error 255

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Sofisis a răspuns (pentru stanciudan):
Stii de ce la femei inselatul se considera mai grav decat la barbati nu? Pentru ca se spune ca femeile inseala sufleteste..calca stramb din toata inima....asta faci tu acum. Inseli nu pentru o placere de o noapte, ...ci inseli absolut tot ce te-a legat de sotia ta.
Daca nu consideri ca ea iti ofera ce ai tu nevoie...corect ar fi ori sa incerci sa schimbi anumite chestii comportamentale, ori daca nu si nu sa o lasi si sa-ti vezi de viata ta. Dar ii esti dator moral sa o lasi si pe ea sa-si vada de a ei. Tu tot legandu-te de R. la un mom dat o sa explodezi si o sa pleci cu ea.
De ce vrei ca sotia ta sa faca pana atunci poate un copil pe care poate ar alege sa nu il faca data fiind situatia de fata? De ce vrei sa o lasi sa construiasca un castel be o fundatie de nisip? Nu mi se pare corect din partea ta. Daca te-ai indragostit de alta femeie ok...nu-ti ia nimeni capul. Dar actioneaza ca un adult, nu ca un copil. Nu e joaca ce faci tu acum. Ai in mana ta 5 vieti omenesti, inclusiv a ta.

| SefaTa97 a răspuns:

Am citit ambele intrebari si m-am dezgustat. Sincer!
Cum pot exista asa persoane? Sa mai zica cineva ca barbatii nu sunt ciudati.
Logic ca "amanta" ti se pare "wow" iti face toate poftele, etc.
Cel mai bine e sa renunti la ea, sterge contul ala.
Cum ar fi daca sotia ta ti-ar face asa? Ti-ar conveni sa fi roata de rezerva?
"Proasta" care iti face mancare, curatenie, iti spala hainele...
Bun, renunti la sotie, o iei pe amanta, te plictisesti de amanta, sau se plictiseste ea prima de tine, si se duce cu altul. Ce faci? Te duci si tu cu alta?
Ma apuca nervii sincer!
Urat, urat!

| anonim_4396 explică (pentru SefaTa97):

Mai lăsați-o balta cu gătit, spălat, curățenie. Daca stau după soție... De fapt eu sunt de vina, am razgaiat-o la maxim, i-am făcut toate poftele timp de câțiva ani buni și acum și-a luat-o în cap. Face doar ce vrea și când vrea. Problema e ca nu prea vrea. Dar de dragul ei am acceptat orice, oricând, dar niciodată nu e mulțumită. Ma opresc aici.

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Degeaba ti se spune ca ar trebui sa te opresti in a lua contact in orice fel cu Raluca. dar gandeste ca ai putea ramane fara caminul cald(cineva ii va da sotiei acest text) si,, dragostea,, de departe sa nu te vrea de sot, dorind numai o imbratisare.Pastreaz-o pe Raluca in inima si... atat.Va fi greu dar timpul le vindeca pe toate.

Răspuns utilizator avertizat
| JJ16 a răspuns:

Fereste Doamne femeile de barbati ca "stanciudan". Cum doamne poti sa te gandesti, sa vorbesti, sa te saruti, sa te imbratisezi cu o curva si sa mai ai tupeul sa o privesti in ochi pe nevasta ta care habar nu are de ce se intampla. Sincer, ti-as da foc. Daca as avea numarul de telefon al sotiei tale i-as spune absolut totul pentru ca nu merita ceea ce i se intampla! Tu chiar nu gandesti deloc? Ce vor spune parintii tai despre asta? O sa ii faci de ras. O te arate lumea cu degetul pe strada! De ce dracu te-ai mai casatorit daca nu o iubesti cu adevarat pe sotia ta? DE CE? Nu suport oamenii ca tine. Traiesti intr-o totala minciuna care afecteaza oamenii din jurul tau! Sa-ti fie rusine!

| stanciudan a răspuns (pentru JJ16):

Cred ca 90% din bărbați își înșeală cel puțin odată soția, și peste 50% în mod sistematic. Ei, eu încă nu am făcut sex cu Raluca. O curva după doua nopți pe care le-am petrecut împreună îmi dădea cu flit dacă nu făceam sex cu ea.

| JJ16 a răspuns (pentru stanciudan):

90% din barbatii care nu-si iubesc sotiile cu adevarat!winking Cine stie cu cati a mai stat scumpa ta Raluca pana sa apari tu in viata ei. oh go on Chiar nu pricepi ca sotia ta nu merita toate astea? Nu te gandesti ca poate sa ajunga la spital din cauza ta? Odata si odata tot se va afla ce ai facut...

| anonim_4396 explică (pentru JJ16):

Știu ca nu merita asa ceva, tocmai de aceea duc lupta asta interioara, și tocmai de aceea nu am făcut sex cu Raluca, deși am fost foarte aproape. Daca nu îmi pasa de ea, o lăsam demult, și dacă nu merge nici cu Raluca și nu îmi pasa nici de ea, cu siguranță găsesc alta, și alta. De femei în jurul meu nu am dus lipsa niciodată, numai astea doua s-au luptat pana în pânzele albe pentru mine și mi-au atras atenția cu adevărat. Câteodată îmi pare rău ca nu sunt și eu ca majoritatea bărbaților, sa nu ratez nimic din ce mi-ar putea cădea în brate, ca apoi sa zic de fiecare data "next", fără sa ma intereseze nici măcar numele lor, și fata de soție sa nu simt vreun regret sau sa am vreo urma de vinovăție. Crezi ca dacă nu îmi pasa de soție, îmi mai făceam eu atâtea probleme? Partea cu spitalul nu am înțeles-o, nu am avut nici un contact sexual în afara căsniciei. Oare te refereai prin sărut, sau jacuzzi? Sau probabil te-ai gândit la vreo depresie? Din cate o cunosc, e posibil intr-adevar.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar nu, eu nu aveam nici un gând sa îmi înșel șotia, cu atât mai puțin sa ma mai îndrăgostesc încă o data. Numai ca m-am lăsat atras într-o asemenea situație, fără sa realizez pe moment.

| SefaTa97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca eu ca femeie, as fii mai "fericita" daca sotul meu m-ar insela SEXUAL si atat.
Nu imbratisari, cafele, jacuzzi, romantic, etc.
M-ar durea sufletul, si daca as afla as face urat de tot.