| Ionică a întrebat:

Sunteti de acord sau nu cu relatie de cuplu in care partenerul/partenera tau/ta are un copil? Si tu n-ai niciun copil si vrei sa ai propriul copil cu jumatatea ta. Aduceti argumente pro si/sau contra, va rog.

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Pot sa-ti spun ca fiul meu a trecut prin aceasta experienta. A cunoscut o femeie nemaritata care avea un baietel de un an. Baietelul era adorabil. Cand a intrat in viata noastra, nici macar o secunda nu ne-am gandit ca acel copil poarta vreo vina ca exista. Dumnezeu vede unde exista dragoste. Totul a fost bine o perioada. Am experimentat statutul de bunica si eram fericita. Dar, pentru ca in fiecare poveste de dragoste exista un "dar", dupa 3 ani s-a terminat aceasta relatie, si culmea, ea a renuntat! De ce? Nu era multumita, vroia mai mult de la viata. I-am spus ca-i va fi foarte greu sa-si gaseasca un barbat care sa-i accepte copilul in viata lui, si sa nu mai spun de familia acestuia.
Acum, fiul meu asteapta propriul copil, casatorit fiind si este fericit! Dumnezeu a aranjat lucrurile cum a fost mai bine...si daca ai sti cat suferea dupa acel baietel! Si acum, acea femeie regreta ce a pierdut.
Foarte multi barbati, pot spune, majoritatea, nu accepta copilul altuia in viata lor. De cate ori se deschide o discutie, sau o cearta, sigur se va reaminti si acest lucru. Aceasta nu nseamna ca aceste femei sunt condamnate sa ramana singure, dar trebuie sa se gandeasca la puisorul lor, sa aiba grija ca lucrurile sa mearga bine pentru ea si el, dar mai ales sa reuseasca sa realizeze o legatura stransa intre noul ei partener si copil, sa creeze acel pod intre sufletele lor. Mama poate face orice pentru copilul ei. Daca ea se iubeste mai mult, lucrurile nu vor merge deloc bine, daca dorintele ei le pune mai presus de ceilalti.
Din punctul de vedere al barbatului care accepta un copil al altuia in viata lui, trebuie sa se gandeasca foarte bine inainte de a face acest pas, pentru ca odata ce acel copil nevinovat isi deschide sufletelul fata de el, considerandu-l taticul lui, pentru ca are nevoie de un tatic, trebuie sa nu-l dezamageasca, sa-i ofere dragoste neconditionat, afectiune si protectie.
Cand apare un copil intre cei doi, lucrurile s-ar putea complica sau sa ramana la fel. Depinde de caracterul fiecaruia, de sentimentele unuia fata de celalalt.Este mai complicat, dar nu imposibil. Dragoste face minuni pe care noi, oamenii, nici nu le banuim!

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Chiar ar trebui să mă îndrăgostesc de să pic în limbă de una ca să umblu cu ea deşi are copil.
Eu nu-mi doresc copii în general aşa că asta n-ar fi o problemă (că aş vrea eu încă un copil de la ea, cu mine de data asta).
Dar, pe de altă parte, având în vedere că nu-mi doresc copii deloc, de ce-aş lua una care să aibă deja copil?!
Ar trebui să se alinieze multe stele într-un mod foarte prost ca să iau eu o asemenea decizie aberantă. Nu este ultima femeie de pe lume, deci nu, sub nicio formă, niciodată.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Normal că e mai dificil dacă unul dintre cei doi are un copil dar acum depinde, dacă chiar iubeşti persoana respectivă o accepţi aşa cum e. E mult mai simplu fără un copil dar dacă aşa a fost să fie aşa e. Dacă iubeşti omul respectiv treci peste faptul că are un copil şi înveţi să accepţi situaţia aşa cum e. Baftă!

| Sara2 a răspuns:

Nu sunt de acord sunt prea multe persoane in lumea asta, de ce taman o persoana care are copil? era ultima din lume?

| lilboutique a răspuns:

Da, de ce nu. Copilul ala, saracul nu are nicio vina ca s-a nascut si a ramas fara unul din parintistraight face nu trebuie respinshappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca i-a palcut sa dea din craci asa-i trebuie. de amar

| rocsana15 a răspuns:

Ideea comentariilor a fost "De ce sa iau una cu un copil ca doar nu e ultima femeie din lume". Bine bine. Dar la aceea femeie nu va ganditi? Spre exemplu o femeie de 30 de ani divorteaza si in urma divortului primeste custodia copilului. E o femeie tanara. (sa fim seriosi. la 30 de ani unele arata trasnet). Bun. Ea ce trebuie sa faca? Sa isi creasca copilul singura toata viata renuntand la a se mai intalni cu alti barbati doar pentru ca are un copil iar barbatii se tem sa isi asume responsabilitati? Sau sa isi lase copilul prin cine stie ce locuri, iar ea sa mearga la distractie? Cred ca ar trebui sa ne gandim bine si sa nu mai judecam gen: "Vai, are un copil. Ce sa fac, sa i-l cresc eu? Nuu.Mai bine caut alta!" Consider ca atunci cand iubesti o persoana, o accepti cu toate defectele, calitatile si responsabilitatile pe care ea le are, si esti alaturi de ea in orice imprejurare.

| razvan_2455 a răspuns:

Nu te mai uita in gura lumi. daca o iubesti go for it si gata. poate nu e vina ei ca nu a putut face o familie cu cel dinaintea ta,, eu am o cunostinta care a facut inca 2 copii frumosi si destepti si se intelege de minune cu actuala nevasta aceasta avand inca un copil din prima casatorie,, dragostea si caracterul conteaza cel mai mult.