Întrebare recomandată | LisaJulie a întrebat:

Ajuta citirea unei carti intr-o limba străină la învățarea limbii respective? Ma gândesc sa îmi cumpăr câteva carti de literatura în limbile Spaniola, Franceza și Portugheza ca să le pot învața mai bine! A încercat cineva metoda asta?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu pun cred o intrebare logica, cum m-ar putea ajuta sa invat limba portugheza o carte scrisa in aceasta limba daca eu nu cunosc limba portugheza deloc?
de ajutat te poate ajuta cumva cititul, cand cunosti suficient de bine o anumita limba straina, dar ca sa inveti cat si sa iti imbunatatesti cunostintele fata de o anumita limba nu ajuta cititul intr-o limba straina cat filmele de exemplu, cursurile, in orice caz ceva ce poti auzi, cat si ceva ce te pune sa pronunti si te invata pronuntia acelei limbi

| doctorandus a răspuns:

Ba da, eu am invatat foarte bine limba engleza pentru ca inca din adolescenta am citit carti in limba engleza. Bine, la vorbit nu sunt un as, de fapt nu sunt as nici la vorbit in limba romana. Nu am darul oratoriei.

| dullcat a răspuns:

Asbolut, te ajuta mult atunci cand vrei sa memorezi expresii specifice care nu pot fi traduse mot a mot si sa iti imbunatatesti, in mod evident, gramatica, vocabularul in general.Dar nu incepe direct cu cartile, ci fa-ti mai intai o baza solida, ca nu orice carte e ok pentru orice nivel.Pentru a citi carti ar cam trebui sa fii un B2 minim, dar poti si cauta pe google carti in functie de nivel. Poate nici sa iei ceva pentru nativi, adica C2, nu ai vrea, ca sa nu te descurajezi? Tu stii.Ah si cand alergi dupa mai multi iepuri risti sa nu prinzi niciunul.laughing Deci mai intelept ar fi, din perspectiva mea, sa iti alegi una singura careia sa i te dedici, momentan.Cand ajungi la nivelul dorit poti trece la urmatoarea.Ai ales oricum niste limbi cu multe asemanari, nu ar trebui sa existe deloc probleme.Have fun!

| mODIN a răspuns:

Sunt profesor de limbi straine si iti confirm ca nu doar ca ajuta, dar e mai util decat un curs in majoritatea cazurilor!

| MistarGoGu a răspuns:

Bunicică! Baza este " ascultarea " si dialogul! Cursuri audio si conversatii cu NATIVI! Găsesti en-gros pe YTube Cursuri pentru limbile de care esti interesată!
Am facut 5 ani de franceza in generala cls. 3-8! Apoi la liceu engleza! Dar lucrând mult prin Belgia mi-au trebuit 2 luni de dialog intens cu ei sa revin la un nivel fluent de franceza!

| BobTheCat a răspuns:

Oh da, ajuta enorm! Si eu am inceput sa citesc carti in engleza acum ceva timp, si am observat o imbunatatire destul de mare!