| Poseidon69 a întrebat:

Am 14 ani neimpliniti si amus termin clasa a VIII-a.
Am decis ca vreau la matematica-informatica.
Dar faza nu e asta faza e ca la mate nu prea ma pricep.
La mate am un 9 si un 4 in teza.
La Evaloare Nationala nu prea cred ca o sa ma descurc ca totusi m-am uitat pe net si spune ca la mate-info intri cu 7.87 la Mihai Bacescu in "Falticeni".
Va rog frumos ajutati-ma imi puteti da niste sfaturi?
Pa pricep extrem de bine la informatica stiu ca lucrez in Photoshop si d-astea, cred ca m-as putea descurca cu crearea un program.
Colegii din clasa la mine fac caterinca ca ii greu ca regret ca sunt prost daca ma duc etc.
Help pls!
Dau funda.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei, POTI.
Trebuie sa te apuci puternic de facut MULTE exercitii SUPLIMENTARE de matematica!
Cauti culegeri de probleme de matematica clasele V-VIII si rezolvi TOATE problemele din ele, mai ales pe cele care-ti sunt mai grele!
Pentru a fi sigur de reusita, trebuie sa rezolvi cle putin 5 probleme suplimentare in fiecare zi, de acum in colo, pana la examene.
Vointa multa si succes!

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La matematica se pot face oricand meditatii si poti lucra oricand in plus ca sa faci fata.

Informatica nu are treaba cu Photoshop ul sa stii.

Mate info e alegerea cea mai buna la liceu pentru ca iti ofera posibilitatea sa alegi orice facultate vrei mai departe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Agramat esti, prost nu stiu daca esti, dar mate-info, nu are treaba de programul Photoshop! Tu faci c++ nivel mediu in liceu, code blocks, c#, nu TIC.
Daca vezi ca nu iti place matematica, nu te sfatuiesc chiar si cu meditatii sa te duci la mate-info, se invata foarte multa matematica si informatica, nu doar asa putin, trebuie sa stii ca sa treci, ori tie daca nu-ti place deloc, cum sa inveti ceea ce nu-ti place, de sila?
Da si tu la un profil tehnic, poate ai alte intentii spre invatatura, de ce ai atractie fata de mate-info, ca sa imi pot face o vaga idee despre ce vrei tu sa faci pe viitor.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Faci c++ nivel de baza nu mediu in liceu
code block e un simplu IDE nu ai ce face la scoala

c# si c sharp sunt unul si acelasi lucru

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Am vrut sa scriu altceva, stiu ca-i tot una, multumesc frumos pentru corectare, faci mediu, sau cel putin la noi in liceu se facea mediu, nu basic. Poate in alte scoli sunt altfel orele, lenea si etc, nu o fi in programa, insa profesoara noastra ne preda calumea, faceam suficiente programe si medii nu de baza, dar mna fiecare liceu cu rangul lui.
IN code blocks faceam majoritatea programelor si inca cateva aplicatii, cu ala chiar imi placea atunci, nu ai ce face la liceu aia e parerea ta.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

In liceu programa nici nu atinge programare orientata obiect asa ca nu ai cum sa ajungi la studii medii in programare.

Poti spune ca ai cunostinte medii intr-un limbaj de programare sau in programare in general cand ai scris un program de macar 10.000 linii de cod

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

POO, se face doar la facultate, deja daca vorbesti de POO, esti anul 2 al facultatii de informatica, stiu foarte binewinking. Daca spui de 10k linii de cod, iarta-ma dar esti senior in programare, si nu iti dau dreptul sub nici o forma sa ma contrazici, ultimul program facut de mine continea 6k linii de cod, era un script la un site, 10k linii n-ai sa vezi ca esti mediu, experimentat da happy.
Ce te invata in liceu pana in clasa a 12-a esti mediu in c++, dupa la facultate dai de dq.
Nu da reply, te rog frumos, nu am nevoie sa ma contrazici pe o tema foarte bine stiuta de mine, fac asa ceva asa ca nu vreau sa aud baliverne, de n-as stii te-as crede pe cuvant.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pam pam nu ai nimerit subiectul pe care sa faci pe interesantul... Am facut o facultate de profil si lucrez in programare de mai bine de 7 ani.

Tocmai... POO faci la facultate nu la liceu, asa ca nu ai cum sa atingi in liceu nivel mediu in programare fara sa stii POO.

Tu cred ca glumesti sa fii senior in programare daca scrii 10k linii de cod. A fi senior inseamna ceva ani de munca nu scris 10k de linii de cod la repezeala. Un senior adevarat in programare are zeci de mii de linii de cod scrise. Eu numai saptamana asta am scris vreo 4000 linii si cu toata experienta in spate tot nu ma consider senior ca sunt multe de invatat inca.

Asa ca nu imi spune tu mie ca a sti sa calculezi media intre cifrele unui numar sau sa afli drumul intr-un graf inseamna cunostinte medii de programare

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Suntserios, m-ai inteles bine sau nici macar? Am spus asa: ca, daca stii sa faci un program/script ce-oi vrea tu sa zici de minim 7-8k linii pana la 10k linii, deja esti senior, nu ca daca ai scris toata viata 10k linii de cod esti senior. Toata viata noastra ca programatori scriem extrem de multe sute de mii de linii de cod, am facut liceu de mate info, stiu exact ce se preda, si pana unde ajungeam, iar eu spun din proprie experienta ca profesoara si-a dat silinta cu cine a vrut sa invete, in asa fel incat sa stim programare medie, am inceput si la poo inclusiv, dar in particular nu la orele de curs. Pe domeniul de il studiez eu la facultate, m-am axat pe inginerie telecomunicatii, pentru ca stiu ce vreau sa fac, atat software cat si hardware, de codat fiecare a scris la actualul/fostul job, ogroaza de linii de coding, nu asta conteaza.
Foarte bine ca ai facut facultate, fiecare, care vrea sa devina ceva ok in viata face, si mai important este sa si ramana cu ceva din acea facultate, foarte bine ca si lucrezi in domeniu de x ani, este fix treaba ta, nu ti-am cerut sa-mi dai informatii si nici nu fac pe interesantul cum crezi tu aici, eu iti spun exact ce mi se pare mie, acum daca stai sa iei fiecare bucatica in parte, nu vei ajunge nicaieri niciodata, prin faptul ca ai o varsta peste mine cu 6 ani cel mult crezi ca esti matur prin mesajele de le scrii, sau crezi ca impresionezi pe cineva ca ii spui tu aluia ca ai "ț", ani de programare in spate si ca esti pe domeniul informaticii si al programarii? Eu consider ca NU.
Lasa-te laudat, nu te lauda singur, daca chiar esti ceva de capul tau, daca ti se pare ca ai o varsta si tu esti smecher, lasa pe altcineva sa zica asta despre tine, nu o fa tu, mie unul nu imi demonstrezi decat contrariul, am crezut ca esti serios, cum ai si nickname-ul, dar usor, usor, incep sa cred ca este garantat invers, nu ma intereseaza rank-ul nimanui din aceasta comunitate, de cate ori a fost sau nu campionul zilei, daca este user al anului votat de "ț" useri, pentru mine un om, care il respect este acela care chiar daca stie, face, este bun in meseria repectiva, este foarte bun de fapt, este un om care-si vede de treaba lui, si nu incearca, dupa ce il rog frumos sa nu mai dea reply la mesaj, el tot o face, ca se simte necajit intr-un fel sau altul, sau vrea el sa aiba ultimul cuvant de spus, are el o problema cu acest om, nu-i convine lui ceva. Mie sincer din toata treaba asta ca si alte dati nu mi-ai demonstrat nimic, am incercat sa te inteleg, dar nu prea se poate, pentru ca tu esti omul acela care le stie pe toate. Iti acord acesta diploma onorifica :
http://imgur.com/1Wlx4Sc
Repet mie nu mi-ai demonstrat pana acum seriozitatea de care "cica dai dovada" prin user al anului, campionu' zilei si rank 4 deloc.
Dai reply, ai block.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ahh cum arde frustrarea in tine.

Iti repet, daca stii sa scrii 10k de linii de cod nu te face senior... te face doar un cunoscator mediu al programarii.

Iti repet materia de liceu nu inseamna nici pe departe nivel mediu in programare... e doar baza.

Daca tu crezi ca nu te faci inteleg... sa stii ca e din felul in care scrii. Fraze lungi, fara puncte si virgule, 20 de idee intr-o fraza... pe urma intregi de ce nu se inteleg.

Ahhh cat astept block ul ala, vei fi al 79lea frustrat din lista

| StefaniaM a răspuns:

E VALOARE NATIONALA! *Florin Salam incepe sa cante

Lmao, nu te du la mate info ca-i jale. Iti spun din propria experienta laughing
Ca sa iei nota mai mare de sapte in test, trebuie sa lucrezi minim 4 ore pe zi. 4 ore de matematica. E oribil.
La informatica n-o sa faci nimic legat de photoshop. O sa faci programe in care sa analizezi numere si siruri de numere, nici vorba sa programezi jocuri sau chestii faine. Si ai nevoie de hella matematica la info.
Totusi, exista si avantaje. De obicei la mate info sunt cei mai faini profesori. Sau la noi asa e laughing
Mno, depinde de tine. Daca te atrage mai mult partea de uman, ti-as spune sa mergi la filo laughing (si eu as fi mers la filo, da' m-a obligat mama sa dau la mate info). Chiar cunosc pe unul care e la filo si face chestii in photoshop pentru o firma din Anglia.
No, poti sa dai la orice universitate vrei de la orice profil, numai ca de exemplu o sa-ti fie mult mai greu sa dai la o facultate de info daca tu ai fost la filo.

Bafta

| Doodleskull a răspuns:

Daca nu faci fata du-te la stiinte ale naturi.
Eu acolo sunt.
La inceput cand ajungi acolo o sa ai note mici 5-6 dar cu timpul o sa vezi ca o sa ai note si medii de peste 8 toate