| andutzica a întrebat:

Buna!cum fac diferenta dintre ritmul iambic si cel trohaic?funda!

Răspuns Câştigător
| k1dz0r14 a răspuns:

Ritm trohaic. Ritmul rezultat din înlănţuirea cuvintelor cu accent pe prima silabă se numeşte trohaic. Astfel, masa-pasă, fată- roată, mare-n-are, carte-parte au ritm trohaic. Proverbul „ Cine are carte, are parte" este în întregime în ritm trohaic.

Ritm iambic. Ritmul rezultat din înlănţuirea de cuvinte cu accent pe a doua silabă se numeşte iambic. Cuvintele alai-mălai, balcon - beton, fecior-picior, mândruţ - drăguţ au ritm iambic.

6 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Ritmul iambic, cu piciorul metric numit iamb, este caracterizat prin faptul că cea de-a două silabă este accentuată. Iambul provine din fr. Iambe, lat. Iambus, gr. Iambos, de la iambo, preoteasă a cultului zeiţei Demeter. Iambul creează un ritm ascendant, lin, specific poeziei culte, îndeosebi elegiilor şi meditaţiilor, folosit frecvent de Eminescu, de unde şi referinţe poetice asupra lui : "Iambii suitor, troheii, saltaretele dactile." Ritmul iambic, prin nota să gravă, este adecvat sentimentelor adânci, tulburătoare din elegii şi meditaţii

Termenul Troheu provine din fr. Trochee, gr. Trohaios, "alergator", ritmul trohaic fiind aleit, dinamic, intalnit mai ales in poezia popular, potrivit pentru dans. Ritmul trohaic, cu unitate metrică numită troheu, prima silabă fiind accentuată, iar a două neaccentuată.

Sursa: http://agonia.ro/index.php/technique/1810400/Ritmul_este...

| sabin89 a răspuns:

La iambic prima silaba este neaccentuata si a doua accentuata, iar la trohaic e invers.

| keikop119 a răspuns:

Ritmul iambic are accentul pe ultima vocala :uite-asa,ultimul,,a'' se aude cel mai bine,iar cel trohaic are accentul pe prima silaba :noaptea vine..., primul a se aude mai bine si la vine se auda mai bine,, i''
sper ca te-am ajutat...

| Muwz a răspuns:

Eu primul...eu primuuul!
Ritmul trohaic-piciorul metric bisilabic format din 2 silabe din care „prima este accentuata".
Ritmul iambic-piciorul metric bisilabic format din 2 silabe din care „ultima este accentuata"

| Smiiiile a răspuns:

Trohaic - > prima silaba accentuata.
Iambitc - > a doua silaba accentuata.

| k1dz0r14 a răspuns:

Ritm trohaic. Ritmul rezultat din înlănţuirea cuvintelor cu accent pe prima silabă se numeşte trohaic. Astfel, masa-pasă, fată- roată, mare-n-are, carte-parte au ritm trohaic. Proverbul „ Cine are carte, are parte" este în întregime în ritm trohaic.

Ritm iambic. Ritmul rezultat din înlănţuirea de cuvinte cu accent pe a doua silabă se numeşte iambic. Cuvintele alai-mălai, balcon - beton, fecior-picior, mândruţ - drăguţ au ritm iambic.

Funda? :*