| Barbiie a întrebat:

Buna big grin cine imi explica si mie diferenta intre EPITET si METAFORA?! :d
si, imi puteti spune cum e cu ritmul si rima. [ritm trohaic, iambic, amfibrahic.rima incrucisata, imperecheata, etc] big grin explicati`mi. plz; x; x! >funDD-iitsaa; xx

Răspuns Câştigător
| Sun life a răspuns:

Epitetul arata o insusire care nu exista, dar care infrumuseteaza ft tare : ex: fum rosu, padure intundecata [sau exista dar arata frumusetea ei]
metafora : este ca si o comparatie din care lipseste primul termen.
ex:album parului. sau expresiile : meri culcate vorbind metaforic il trimite de acolo nu il trimite la culcarethinking nu stiu cum sa explic altcumva.
ritm: trohaic: accentul cade pe prima silaba
iambic: accentul cade pe a 2 a silavba
amfibrahic: 3 silabe si accentul cade pe cea din mijloc.
Rima:monorima: cand este aceeasi rima la sf tuturor versurilor.
incrucisata. cand este A cu C si B cu D.
imbratisata: A cu D si B cu C.
imperecheata: A cu B, C cu D
sper ca te-am ajutat. succes!happy

2 răspunsuri:
| kikita99 a răspuns:

Epitetul este pus si simplu un adj iar metafora o fraza cu subinteles

| Sara_6623 a răspuns:

Cam multe vrei...laughing epitetul exprima insusirea unui obiect...metafora --> a spune ceva despre altceva cu alte cuvinte Sunt a5a ( acum a6a habar n'am de multetongue) fundita?