| 33lasuta a întrebat:

Bună TPU! Se primește bursa pe clasa a 12 a? Dacă da, când?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu ai nicio absenta si ai note mari primesti burs, daca ai note mici si absente nu primesti, aia e bursa de merit nu meriti nu primesti.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu primești bursa după ce ai terminat 12 clase!
Ultimul an de bursă pe care îl iei este in timpul clase a 12-a, deci pe clasa a 11-a daca e sa ne raportam așa, dar pe clasa a 12-a nu mai iei bursa, decât dacă ești la seral, iei in a 13-a!
Sper că te-am lamurit cat de cat!

| 33lasuta explică (pentru Hyperion7):

Mulțumesc, însă legislația în vigoare prevede clasele care pot primi bursa fiind V-XII, dacă cei de a 5 a primesc eu de ce nu aș primi?

| Hyperion7 a răspuns (pentru 33lasuta):

Pai e interpretabil ceea ce spui tu.
Adică ar fi imposibil sa iei bursa după ce ai dat bacul in prealabil,nu pentru că legal nu s-ar putea, ci pentru că nefiind la școală, nu se mai face situația burselor cu elevii care au absolvit pentru că acei elevi poate sunt la facultate, de exemplu.
Și dacă e sa o luam după cum spui tu, bursa iei până în a 12-a pe baza mediei din a 11-a, deci tot iei bursa.
Pai cei de a 5-a încă sunt la școală, tu nu mai ești, că ai absolvit liceul, asta e chestia!

| LisaJulie a răspuns:

Dacă ai media mare și se primește în timpul clasei

| Hyperion7 a răspuns (pentru LisaJulie):

Pai da, dar cu media din clasa a 11-a!
Pentru că primești bursa in funcție de ce medie generala ai in anul anterior.

| ariel13 a răspuns:

Da de obicei în mijlocul lunii.