| MoldavskiiCelix a întrebat:

Caut universitate/colegiu cu frecvență redusă în orașul Iași, sunt din Republica Moldova? Ce documente trebuiesc și dacă pot primi info mai detaliat. Este cumva posibil să muncesc cu carnetul elevului care mi-l dau din România?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Https://www.uaic.ro/......ta-redusa/
https://www.feaa.uaic.ro/department/id-ifr/
cat despre acte trebuie cercetat inainte!
referitor la cetatenii moldoveni ce tranziteaza Romania, recomand sa se citeasca sursa oficiala : https://www.politiadefrontiera.ro/......-7181.html

| Violleta2022 a răspuns:

Carnetul de elev este doar un document special, care dovedeste ca esti elev de scoala generala sau de liceu, fiindca la facultate nu exista carnet de elev.
Iar tu, daca vi sa studiezi in Romania, ca cetatean strain, nu ai drept de munca in Romania, fiind obligatoriu sa ai VIZA de STUDIU si banii cu care sa-ti platesti facultatea si sa te intretii, pe toata perioada anilor de studiu.

Interseaza-te la Ambasada Romaniei din Republica Moldova, daca poti veni si studia in Romania si care sunt conditiile pe care tu trebuie sa le intrunesti.