| RAY a întrebat:

Ce materii invatate la scoala credeti ca ajuta un simplu om care lucra intr-o fabrica? bucatarie etc ma refer la materi invatate in 12 ani de scoala

10 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Scoala te pregateste pentru mai multe domenii si in primul rand iti da cultura generala.
Ca sa te pregateasca intr-un singur domeniu atunci ar trebui sa stii inca din anul 1 de scoala ce o sa faci in viata...si asta nu face nimeni.
Asa ca inveti materii mai mult sau mai putin folositoare pentru a te pregati in mai multe domenii pe viitor.
Asa ca in primii 8 ani inveti notiuni generale, in liceu incepi sa prinzi o idee despre ce vrei sa faci in viata si dai la un anumit profil *mate-info, agricol, filologie...etc *
Si abia apoi, la facultate incepi sa inveti materii axate strict pe domeniul profesional pe care crezi ca o sa il urmezi in viata.

Fiecare ramane cu ce vrea din scoala..si aplica asta la viitoarea meserie.

| EmaS a răspuns:

Este bine sa cunosti din toate domeniile cate ceva asa pentru cultura ta generala si de ce nu, pentru a purta discutii si a te integra mai bine in colectiv.

| EmaS a răspuns:

As construi locuinte si cantine pentru copiii strazii si nu numai. Si pentru cei care nu au un acoperis deasupra capului.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Tehnologie,economie.Orice materie scolara este esentiala, dar nu neaparat obligatorie.Doar asa, pentru cultura ta generala.
Oricum, materiile nu-l ajuta, dar ii deschide orizonturile pentru o meserie.

| RAY explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Desi la un interviu te ajuta materile invatate?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru RAY):

E bine sa ai in CV orice este necesar sau suplimentar pentru meseria respectiva.De exemplu, limbile sunt necesare in multe activitati economice(limba engleza in special).

| RAY explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Engleza e esntiala de acord, chimia cum e?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru RAY):

Chimia? Este foarte importanta pentru medicina.

| Woodenpints91 a răspuns:

Multe materii pe care le studiezi în şcoală te învaţa chestii inutile pe care abia aştepţi să le uiţi.
Cel mai corect ar fi să îşi poată alege fiecare elev ce materii vrea să studieze (doar foarte puţine fiind obligatorii, cum este limba română).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu si mai cred si ca este un subiect asupra carora majoritatea oamenilor pot doar sa bata campii. iti propun ceva: fa-te bucatar sau muncitor cand mai cresti doar ca sa vezi treaba asta.