| FilipJicha a întrebat:

Ce parere aveti despre generalul Nicolae Radescu?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Pe mine ma trec fiorii cand ma gandesc ce oameni politici am avut in secolul 20. Carol I, Ferdinand I, sotia sa Regina Maria, Ion Antonescu, Ionel Bratianu, Mihai I, Nicolae Radescu, Nicolae Iorga si chiar si Carol al II-lea ar fi cateva nume. Daca cei care se afla la putere astazi ar avea in suflet cel putin un sfert din dragostea fata de tara pe care o simteau cei enumerati mai sus, atunci Romania ar fi dus-o altfel, iar clasa politica s-ar fi bucurat de un alt renume.
In ceea ce-l priveste pe Nicolae Radescu, acesta a incercat imposibilul. A vrut, practic, sa salveze tara de comunism. De ce spun ca a incercat imposibilul? Cu Uniunea Sovietica principala putere in Europa de Est, stand la masa negocierilor din postura de principal stat combatant impotriva lui Hitler, cu un Stalin foarte abil care stia ce doreste, cu o mare parte din politicienii romani alaturi, cu Andrei Visinski si, nu in ultimul rand cu armata sovietica punand presiune nu vad cum am fi putut scapa. Intentia lui Radescu este laudabila. In ciuda faptului ca exista oameni cu pareri contrare, mie imi place sa cred ca acesta a fost un adevarat patriot, un om care merita loc de cinste in istoria Romaniei. Din pacate, sa stii ca nu multi au auzit de el.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Despre morti numai de bine!
Si ce importanta ar avea parerea mea, fata de un decedat de peste 60 de ani?

| FilipJicha explică (pentru Ioandelasal):

Pai da, dar daca mergem pe premisa asta, toti sunt morti. Sa desfiintam materia numita istorie?

| sabin89 a răspuns:

Era un om la locul lui, potolit. N-am auzit sa fi fost betiv sau scandalagiu, ceva.

| T0T a răspuns (pentru sabin89):

E liniștit, eu nu am auzit deloc de el. Din ce am citit nici nu merită atenție prea multă reușind să nu facă nimic sau să se zbată pe o cauză pierdută. Mie mi se pare curios că unii numesc asta un factor atât de esențial al culturii.

| anamariarot a răspuns:

Dragut si de treaba laughing