| AlexDorinel a întrebat:

De ce toata lumea zice de romani ca s prosti, ca s nu stiu cum?

Mie romanii imi par cei mai nornali, cei mai educati.

Toti zic ca strainii sunt mai buni....nu va inteleg.

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu-s romanii prosti, avem romani olimpici si cei care au ridicat steagul sus in tara si in strainatate in domenii in care strainii faceau caca pe ei ca nu se pricepeau.

| Violleta2022 a răspuns:

Inseamna ca nu ai fost niciodata intr-o tara straina ca sa poti face o diferenta si sa-ti vina sa intri in pamant de rusine cu jargonul, injuriile si comportamentul golanesc sau de pitizpoance, a celor care nu au creier, dar au tupeu sa sprijine colturile caselor sau ale blocurilor si sa traiasca pe spinarea batranilor, fiindca sunt incapabili sa munceasca si sa-si castige cinstit existenta.
cei care au bun simt si educatie, sunt din ce in ce mai putini in Romania.

| johnnny123 a răspuns:

Incerci sa bati recordul pentru "cele mai multe generalizari false intr-o singura intrebare"?

1. Cine este "toata lumea" care zice asta? Eu, de exemplu, nu zic asta. Si nici multi altii de aici.

2. Cum adica "romanii sunt prosti" si "strainii sunt mai buni"? Adica toti romanii sunt prosti si toti strainii sunt destepti? Adica orice strain este mai bun decat orice roman, sau cum?

3. Cum adica "tie romanii ti se par cei mai normali si cei mai educati"? Ai avut contact cu toate celelalte popoare de pe planeta, i-ai evaluat pe toti si ai tras concluzia ca romanii sunt cei mai normali si mai educati?

Tu chiar nu poti sa intelegi ca generalizarile astea nu functioneaza niciodata? Chiar este atat de greu sa pricepi ca exista unii romani mai destepti si mai civilizati decat unii straini, dar si unii straini mai destepti si mai civilizati decat unii romani?

De ce simti mereu nevoia sa compari "romanii" cu "strainii" ca si cum ar fi doua grupuri compacte si omogene, cand in realitate sunt doua grupuri de indivizi extrem de diversi?

| Zuzu1991 a răspuns:

"Mie romanii imi par cei mai nornali, cei mai educati."
depinde in ce, cercuri te scalzi, in general nu prea poti sa spui ca romanii sunt "educati" cand sunt o tona cu 2-4 clase
iar normali, islamistilor li se pare ca ei sunt "normali" iar infidelii anormali
iar, tot de romani, cand e vorba de TAMPENII te apuci cu mainile de par:
https://www.digi24.ro/......cop-575614
peste jumatate cred in horoscop
2 din 10 români cred că Soarele se învârte în jurul Pământului
https://romanialibera.ro/......ise-715917
64 % dintre români se tem de deochi

| StrongHeart a răspuns:

Nu stiu daca toata lumea zice asta,dar aia care o fac, o fac din cauza faptului ca nu isi cunosc radacinile si istoria.

| goguPatent a răspuns:

"cei mai educati"

ha ha ha
foarte buna gluma
cea mai buna pe saptamana asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana si imnul o spune, nu mai e nevoie sa o spună toată lumea! Romanul in afara sa bârfească nu știe altceva atât îl duce capul! Nu sunt toți la fel asa cum nici rromii nu sunt toți inculți dar eu nu am auzit în tarile civilizate ca, oamenii sa își facă nevoile fiziologice pe unde apuca.Romanii, mai ales adolescenții se comporta exact ca țiganii în societate, ca niște neandertalieni. depinde, de educația fiecăruia în parte, dar dacă e sa te uiți pe Facebook majoritatea nu cred în covid, asta fiindcă nu au avut asa ceva, ca daca aveau nu mai erau asa idioți. "Imnul României e deșteaptă-te Romane " dar oare când se va destepta? Sigur cand va fi prea târziu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca se refera la mentalitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu suntem nici prea, prea. dar nici foarte, foarte.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Toata lumea da vina pe romanoi ca sunt prosti, dar nimeni nu da vina pe sistem ca a dorit sa fim asa si ca nu au investit in educatie.Se doreste indobitocirea populatiei, de aceea exista religii si politica, lucreaza mana in mana si cu mass-media.Sunt multe de spus, dar cine ma ia in serios? Lumea o sa spuna ca sunt teorii ale conspiratiei.Si ghici cine, tot astia de care spui tu ca sunt prosti, ca nu au acces la informatii.

| FaimosulRazboinic a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Lasa ca nici ei nu au dorinta de a invata sau de a se autoeduca. Dovada ca sistemul nu e atat de prost e ca inca scoate olimpici la sate. Unde exista cap si interes, se poate. Unde nu, poti sa le torni educatie pe gat degaaba.

| whatisthis19 a răspuns:

Hai ca da happy happy happy happy happy

| FaimosulRazboinic a răspuns:

Pai tu esti unul dintre aia prosti, normal ca nu vezi mizeria din jur cand faci parte din ea.

| Eduardmihnai a răspuns:

Pentru ca asa si este, Este o tara plina de analfabeti cu mintile inchise, sa nu mai spun ca institutul din Romania este la pamant, Peste 80 % din romani nu stiu codul bunelor maniere, Se duc la cersit si furat in strainatate, Abuzuri domestice zilnice si nu numai, Mi se face si greata Romania este vai de ea.

Întrebări recente