| mihaeladaria23 a întrebat:

După liceu este ok să îmi iau un an de pauză?

Anul acesta dau bacul și nu mai pot de atâta învățat, sunt extenuată. Vreau să am un an de pauză în care doar să merg la muncă și să fac voluntariate în diferite domenii și nu știu dacă e bine ce vreau. Îmi e frică că o să îmi dezamăgesc părinții.

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti pot da un singur sfat: discuta cu parintii tai si cere-le lor sfatul, fiindca noi suntem niste straini, care nu-ti cunoastem parintii si nu stim cum gandesc ei, daca vor fi incantati sau dezamagiti de planurile tale de viitor samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O idee foarte proasta zic eu, asta daca bineinteles iti doresti sa urmezi o facultate.

1 an de pauza te va scoate total din ritmul de a invatat si daca mai dai si de bani la munca greu sa mai revii la o facultate.

| dullcat a răspuns:

Buna.Presupun ca parintii tai si-au imaginat ceva mai ambitios pentru tine, adica sa faci o facultate? Da, e ok sa iti iei un an de pauza, insa trebuie sa stii ca exista riscul de a-ti iesi din ritm si nu este garantat ca te vei decide clar unde vrei sa dai admitere mai departe, indeosebi daca te imping ei de la spate, in loc sa vina totul din propria ta vointa.Nici nu este garantat ca te vei apuca de invatat dupa munca, sigur vei fi oricum obosita, asadar de aceea s-ar putea ca parintilor tai sa nu le placa deloc ideea.Atat timp cat pana acum ai fost silitoare si ti-ai dezvoltat o rutina, s-ar putea sa functioneze.Dar eu stiu oameni care s-au lasat pe tanjala si atat.Sa speram ca nu va fi si cazul tau. Explica-le parintilor situatia, atat cu avantaje cat si dezavantaje, asa e cel mai intelept. Orice alegi, succes!

| mihaeladaria23 explică (pentru dullcat):

Eu știu unde vreau să dau, dar în ultimul an așa de mult am învățat pentru bac și olimpiade încât nu cred că o să mă pot recupera în 2 luni sau cât e vacanta de vară.

| dullcat a răspuns (pentru mihaeladaria23):

Am inteles.Atunci e bine, discuta cu parintii, argumenteaza-le cat de mult ai nevoie de aceasta pauza deoarece esti (aproape?) in burnout.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Din punctul meu de vedere, da. Dar depinde la ce facultate te duci. Daca mergi la vreo gluma gen geografie sau management... nu are sens. Daca mergi la medicina sau vreo politehnica de care vrei sa te tii serios, atunci mai bine iei o pauza. Niciodata nu e prea tirziu. Am un prieten care la vreo 47 de ani face ingineria mediului. A inceput acum vreo 3. Are job full time, merge si la facultate, si are note mai mari decat majoritatea colegilor care i-ar putea fi copii si nici n-au altceva de facut decat facultatea...

| johnnny123 a răspuns:

Asta numai tu poți să știi. Personal, cred că cel mai bun moment să dai la facultate este imediat după liceu, pentru că toată materia este încă proaspătă în minte. După un an de pauză, mai ales dacă nu te mai ocupi cu învățatul în acel an, va fi mult mai greu.

Iar dacă spui că ai fost și la olimpiade, nu ar trebui să ai absolut nicio problemă să intri la o facultate, indiferent cât de extenuată ești.

| sofisis a răspuns:

In strainatate se practica asta cu un an de "concediu sabatic" dupa liceu. Doar sa ai grija sa nu devina 2 ani, apoi 3 etc. Bine ar fi sa iti iei totusi o diploma intr-un final.

| Hyperion7 a răspuns:

Daca vrei sa faci voluntariat, foarte bine!
Acest an poate fi important pentru tine in cariera pentru că făcând voluntariat ești văzută altfel.
Voluntariatul îți ușurează viața spre angajare, deci da.
Cat despre părinți, nu ar avea de ce sa ți-i dezamăgești, numai dacă au așteptări nerealiste de la tine...

| mastadont a răspuns:

Avem noi românii o vorbă, bate fierul cât e cald. Adică te sfătuiesc să nu faci această greșeală. Nu uita că facultatea începe doar în octombrie deci vei avea timp de refacere după admitere. În plus, îți vei ieși din ritm și vei pierde motivația de a continua studiile.

| Miruna333 a răspuns:

Tu esti pe acest pamant sa iti traiesti viata. Viata ta, nu a parintilor. Este foarte ok, foarte multa lume face asta. Gandeste-te la ce te face pe tine fericita. Ce te face pe tine fericita. ii va face si pe parintii tai, astia sunt oamenii normali. Nu te lua dupa parinti, mai tarziu vei regreta foarte tare.

| KovacsB a răspuns:

Termina mai intai liceul.

| LisaJulie a răspuns:

Este super ok și chiar recomand! Unii se apuca de facultate imediat ce au terminat liceul dar eu consider ca fiecare merita o pauza! Iar voluntariatul este cea mai buna opțiune si te pregătește pentru viața mai mult decât niște cursuri la o facultate!

| LisaJulie a răspuns:

Le poți explica părinților tai ca nu doar facultatea e de ajuns sa te pregătești pentru viața! Multe companii cer experienta și ca să fii bine văzută eu zic ca voluntariatul este cea mai buna opțiune

| LisaJulie a răspuns:

Este chiar o oportunitate sa devii responsabila și sa fii sociabilă! Lucru care se cere la locul de munca

| MistarGoGu a răspuns:

De ce sa fie dezamăgiți? Esti robot? Nu pot intelege asemenea oameni care " trag " de copii lor! Voluntariatele dau bine intr-un C.V mai ales daca pe viitor vrei un post important!

| Madaxo97 a răspuns:

Daca vrei doar un an, e ok, dar ai grija mare sa nu îți pierzi motivația pe drum, si eu am făcut la fel, am zis ca iau "un an de pauză", la fel, abia așteptam sa termin cu bac-ul, sa scap de învățat, si aveam si nevoie de bani, am zis ca mai bine iau o pauză de la învățat si muncesc un an de zile sa strâng si niște bani sa imi prindă bine la facultate sa nu mai depind de părinți, si ce sa vezi, dupa un an nu mi-a mai fost aminte de învățat, ma învățasem si cu jobul, mi-am cunoscut si actualul soț cu care am rămas si însărcinată in acelasi an laughing si adio facultate happy Deci nu iți recomand mai bine. Fa un efort si mergi anul acesta la facultate, poți face voluntariat si in timpul facultății, si ai timp sa te si relaxezi in vacanta de vară, 3 luni sunt suficiente.

| ariel13 a răspuns:

Da poți merge la facultate/postliceal oricând.

| ariel13 a răspuns (pentru ariel13):

Și pe lângă asta e decizia ta nu a părinților.