| savalucian a întrebat:

"eu sunt o persoana care gandesc " sau "eu sunt o persoana care gandeste ". am auzit de multe ori la tv prima varianta, dar mie a doua mi se pare corecta. voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
15 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Tu ai dreptate.Ai o fraza cu doua propozitii, a doua fiind o subordonata atributiva(determina substantivul "persoana"). Subiectul acestei subordonate este pronumele relativ "care" si nu are nicio legatura cu persoana I.Corect este"Eu sunt o persoana care gandeste."

| catthshshshs a răspuns:

Corect este "eu sunt o persoana care gandeste". De ce? Pentru verbul gandeste este legat de substantivul persoana, iar persoana gandeste.

| vali1985 a răspuns:

Eu sunt o persoana care gandesc.
Gandeste este verb la persoana a 3-a singular.

| mixxjim a răspuns:

Verbul se acorda cu "persoana"-ce fel de persoana? care gandeste, nu cu "eu", pentru "eu" verbul este "sunt", de aceea de corecta este varianta a doua. daca cineva apare si vorbeste la tv nu inseamna ca este si un bun cunoscator al limbii romane, din pacate...

| DannaK a răspuns (pentru mixxjim):

Eu sunt o persoana care gandesc. ce fel de persoana sunt? - care gandesc

sunt o persoana care gandesc limpede
este o persoana care gandeste limpede

si un copy/paste de pe wiki :
Verb

Conjugarea verbului
(se) gândi
Infinitiv a (se) gândi
Indicativ prezent
pers. 1 sg. (mă) gândesc
Conjunctiv prezent
pers. 3 sg. să (se) gândească
Participiu gândit
Conjugare IV

(v.intranz. și refl.) a-și forma o idee despre un lucru, a pătrunde ceva cu mintea; a reflecta, a medita, a cugeta, a chibzui la ceva.

Se gândește de câteva zile la metoda citirii pe diagonală.
Să gândească cum e mai bine.

(v.intranz. și tranz.) a concepe, a crea ceva (abstract sau concret).

S-a gândit mult la exemplele pe care le-a dat.

(v.intranz. și refl.) a se îngriji, a-i păsa de ceva sau de cineva.

Mă gândesc dacă Mariei i-a trecut răceala.

(v.intranz. și tranz.) a-i trece cuiva prin minte (că...); a crede, a socoti (că...).

Tudor gândește că am acasă prăjituri dar se înșeală.

(v.tranz. și refl.) a lua în considerare (că...), a-și da seama (că...).

Din această cauză se gândește că experimentul n-o să reușească.

(v.refl.) a intenționa (să...).

Mă gândesc să plec într-o călătorie.

Sinonime

1: chibzui, cugeta, judeca, socoti, (înv. și reg.) sămălui, (fig.) cântări, cumpăni, drămui
2: concepe, inventa
5: considera

| mixxjim a răspuns (pentru DannaK):

N-ai demonstrat nimic altceva dacat ca wiki stie sa conjuge vb a gandi si ca tu stii sa faci copy-paste fara sa stii ce happy

| DannaK a răspuns (pentru mixxjim):

Pai nu vreau sa demonstrez nimic. doar aratam varianta mea ...si copy paste de pe wiki fu' dupa ce am scris eu cu manutele mele happy ei, si uite asa am mai intrebat prin stanga prin dreapta si toti avem dreptate laughing amandoua variantele sunt corectewinking

| mixxjim a răspuns (pentru DannaK):

Daca opiniile sunt impartite nu inseamna ca sunt corecte ambele happy

| DannaK a răspuns (pentru mixxjim):

Eu tot imi sustin ideea ca prima e corecta, dar si tu ai dreptate ca "verbul se acorda cu persoana"...ei, si am intrebat oameni scolitiwinking

| elysi a răspuns:

A doua varianta e corecta.

| DannaK a răspuns:

Corect este "eu sunt o persoana care gandesc "
de ce? :
eu gandesc; eu ca si persoana gandesc, nu "eu, ca si persoana gandeste "

gandeste este la persoana a 3-a -> el /ea gandeste; ea este o persoana care gandeste

eu gandesc
tu gandesti
el/ea gandeste
noi gandim
voi ganditi
ei/ele gandesc

sper sa-ti fi fost de folos si sa fi inteles :*

| DannaK a răspuns:

Corect este "eu sunt o persoana care gandesc "
de ce? :
eu gandesc; eu ca si persoana gandesc, nu "eu, ca si persoana gandeste "

gandeste este la persoana a 3-a -> el /ea gandeste; ea este o persoana care gandeste

eu (ma) gandesc
tu (te) gandesti
el/ea (se) gandeste
noi (ne) gandim
voi (va) ganditi
ei/ele (se) gandesc

sper sa-ti fi fost de folos si sa fi inteles :*

| catthshshshs a răspuns (pentru DannaK):

Eu zic sa te mai gandesti. Contextul era "eu sunt o persoana care gandeste". Ai schimbat pe acolo ca sa iasa cum spui tu.

| DannaK a răspuns:

Da, persoana gandeste, insa eu ca si persoana gandeste? laughing)) pe mine tot nu m-ati convins ca dpdv gramatical este corect " eu sunt o persoana care gandeste "

| CosminB13 a răspuns:

Varianta a doua, clar