| Krina a întrebat:

Mai exista cumva vreun prenume feminin, care sa nu se termine in "-a", in afara de "Carmen"?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Numele traditionale romanesti se termina in "a". Carmen este un prenume neologic. A aparut cam la inceputul sec. XX sub influenta occidentala.Muzica de opera a avut o mare contributie in adoptarea lui.Majoritatea romanilor nu prea stiu ce inseamna. Mira

39 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Voiai sa intrebi daca mai exista nume de fete care nu se termina in vocale, nu? ca asa sunt destule nume care nu se termina in "a". Eu o sa-ti dau niste exemple de nume care nu se termina in vocale: Ingrid, Iris, Miriam, Artemis, Ruth, Judith, Evelyn

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Ingrid, Alice, Beatrice, Jeni, Katy, Naomi, Zoe, Ani...

| elena a răspuns:

Lenus

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Alis(este si sub forma asta), Rose-Marrie, Stephanie-toate prenumele astea le au fetele de la mine din clasa.Mai sunt si altele... dar nu-mi vin in minte acum.

cami
| cami a răspuns:

Da, dar majoritatea nu sunt prenume romanesti.mai e si judith.

| andreutz a răspuns:

Da..pe fata regelui cioaba (regele tiganilor) o cheama mihai happy nu e o gluma big grin

| Krina explică:

Lili vine de la Liliana.
Ma refer la numele complet happy

| Krina explică:

Zazu1972, ma refeream la prenume FEMININE romanesti happy

| Krina explică:

Nu stiu happy
Insa intrebarea asta s-a pus la o emisiune, acum vreo 2 ani.
La momentul respectiv chiar m-am gandit la ea si doar "Carmen" am gasit.
Am zis sa va intreb si pe voi.

| RamonaMn a răspuns:

Zoe, Beatrice, Lorette, Jeny, Naomi, Estephanie, Lulu happy

| DenissaDeea a răspuns:

Loris, gabi, Nico, Geambi, Moni,(Doris e numle mamei)

| N538961518 a răspuns:

Lili

| prettyodd a răspuns:

SIgrid.

| Sory a răspuns:

Fivi, Abigail si acestea sunt prenume romanesti doar ca sunt din Biblie big grin

| Sara2 a răspuns:

Marimar

| claudiu89 a răspuns:

Gisele, Heidi, Julie, Jane...sunt foarte multe in alte limbi, in romana nu stiu altullaughing

| amstaff a răspuns:

Beatrice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Agnes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Catrinel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

AVRAM, EUGEN(NIA), MARIAN(NA)IVAN, LAURENTIU, RAUL, CORNEL(LIA) si ar mai fi o groaza, le-am trecut doar pe cele romanesti. cele straine imi inchipui ca nu le vrei, ar fi sute de mii de nume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femininele le ai in paranteza, dar am citit raspunsul lui mira...habar nu am avut ca cele traditionale romanesti se termina in A? dar maria si ana sunt nume romanesti? ana vine din ebraica, la fel si maria.majoritatea numelor vin din ebraica. iar karina este un nume spaniol, mai mult un diminutiv decat un nume insine.si atunci ce facem?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa-ti zic eu un nume misto: BEATRICE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Beatris

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...prenumele cautat de tine este iris. Inafara de carmen.Nu sunt sigur ca iris este prenume romanesc, dar stiu ca exista.Inafara de floarea iris...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carmen este nume grecesc de baiat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da... un nume romanesc: Carmen...foarte simplulaughing
si ar mai fi si Ingrid...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu....carmen e singurul nume care nu se termina in "a" chiar daca nu e un nume romanesc este foarte folosit in ultimele 3 decenii in romania...happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Beatris

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ingrid, Carmen, Zoe, Doroti, Lili, Sisi, Lenus...(mai sunt):-p am spus mai mult ca toti :-P:-p:-P:-p:-p