| Blondyna_Andrea_1996 a întrebat:

Pai...am de facut un referat la Istorie despre Palatul Episcopal din Oradea. Daca imi zici un sit de unde sa extrag mai multe idei; sau daca doresti sa mii le scrii e bine si asa. Nu vreau sa iti iau timpul.plizz un sit va rog

1 răspuns:
| CristianMarius a răspuns:

Palatul Episcopiei Greco-Catolice este un monument de arhitectură din Oradea, ridicat pe locul vechiului palat al Episcopiei Greco-Catolice de Oradea Mare. Lucrările de construcție au avut loc între anii 1903-1905. Clădirea a fost edificată în stil eclectic, după proiectul arhitectului Kálmán Rimanóczy. Edificiul a fost inaugurat de episcopul Demetriu Radu pe 11 iunie 1905.

Clădirea a fost edificată după proiectul arhitectului Kalman Rimanoczy jr., pe două nivele: jos biblioteca, administrația, birouri, iar sus saloanele episcopale.

Întregul frontispiciu este asimetric și foarte variat, elementele neogotice dominând visual edificiul. Ancadramentul accesului este continuat până la nivelul acoperișului, de la baza acestuia pornind două turnulețe de o parte și de alta a porții. Colțul clădirii este marcat de un turn aparent, doar acoperișul colțului clădirii creând această iluzie prin forma s-a conică, diferită de restul învelitorii