| Stefan123x a întrebat:

Salutare!
Are cineva idee cum as putea invata informatica, nu la modul ala grav, nu am nevoie, sunt clasa a 11-a si nu stiu cum sa trec la info.
Am facut doar C++, stiu limbajul in mare parte, poate nu tot, poate nu am facut tot despre el, oricum profu e cam diliu happy.
Nu stiu a rezolva probleme, sa compun un algoritm dintr-o cerinta. Daca nu ma inseala memoria am facut asa pana acum : functii, matrice, siruri de caractere.
Daca ma puteti ajuta doar cu esentialul, nu vreau mult, vreau media 5, nu ma intereseaza mai mult. Nu as zice nu sa invat informatica la un nivel mai inalt, insa nu am cu cine, cum am spus am un profesor diliu rau!

Răspuns Câştigător
| UnTipObisnuit a răspuns:

Recomand foarte mult acest playlist:
https://www.youtube.com/watch?v=tvC1WCdV1XU&list=PLAE85DE8440AA6B83

Daca vrei sa intrii mai in detaliu sa te descurci la probleme etc, incearca sa rezolvi si de pe pbinfo.ro.

M-au ajutat foarte mult. Daca anul trecut am avut media 6 la informatica.

Anul aceasta am un 8 sau 9(nu stiu care nota dintre acestea :) ) si un 10. (profil intensiv informatica)

Succes!

| Stefan123x explică (pentru UnTipObisnuit):

Mersi mult frate, m-am uitat la vreo 15, sunt foarte folositoare desi putin cam multe pentru mine, nu am nevoie de toate, cel putin momentan. Nu am vazut vreunul cu matrice, poate l-am sarit, poate nu l-am vazut eu, insa oricum, mersi din nou.
Tot respectul si pentru ceilalti care au vrut sa ma ajute!

| UnTipObisnuit a răspuns (pentru Stefan123x):

Trebuie sa fie. Daca la vector se spune "Array", matricea trebuie sa fie ceva de genul "2d array" sau "multidimensional array"

Ma bucur ca am putut ajuta!

Spor la lucru! :)

Am gasit unul:
https://www.youtube.com/watch?v=pAKZp_EucVg

| Stefan123x explică (pentru UnTipObisnuit):

Mersi frate!

| UnTipObisnuit a răspuns (pentru Stefan123x):

Placerea mea!

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa inveti bazele C apoi C++ de pe Sololearn. (trebuie sa stii engleza, deoarece celelalte limbi, in afara de Mandarin, sunt ca si moarte in comparatie cu ea, inclusiv romana)

| unvecin a răspuns:

Îți lipsesc bazele. Care sunt esențiale, nu poți sări peste ele. Partea bună e că nu-s neapărat dificil de învățat.

Cumperi manualele de clasa a IX-a și a X-a și le parcurgi integral rezolvând măcar 80% din probleme. Apoi treci la manualul de clasa a XI-a cu care faci la fel până ajungi la zi.

De câte ori găsești o problemă cu care nu te descurci mergi mai întâi la colegii care se descurcă mai bine și îi pui să-ți explice rezolvarea. Dacă nu știu nici ei, mergi cu ea la profesor.

Asta la capitolul informatică.

Probabil ai de lucrat și la capitolul disciplină, relații cu profesorii și colegii. De obicei treci ușor cu un bun simț elementar.

Dacă 80% din clasă e în situația ta, atunci e (și) vina profesorului. Dacă nu, e vina ta.

Nu-s sigur ce înțelegi prin „modul ăla grav" de învățare. Bănuiesc că te referi la elevii care pun vreo 3-4 ore pe zi la informatică, fiind materia lor preferată. Eu cred că poți să reușești și cu 1-2 ore pe zi. Dar fii prezent acolo, spre deosebire de alte materii nu prea ai cum să trișezi, pentru că totul e logic... fie funcționează, fie nu.

Dar e foarte posibil că deja profesorul ți-a făcut de cunoscut care sunt cerințele minime din partea lui, deci adaptează-te. happy

| Stefan123x explică (pentru unvecin):

80% din clasa? Din 26 doar 3 se descurca happy

| unvecin a răspuns (pentru Stefan123x):

Proful de informatică, de regulă, fie e un tip dedicat care stă la catedră de dragul elevilor, când ar putea să lucreze pe un salariu mai bun ca programator. Fie e un programator ratat, care acolo și-a găsit o șansă să câștige un ban, caz în care clase întregi de elevi trec prin școală degeaba la capitolul informatică.

S-a-ntâmplat să am profesor bun, dar totuși clasa manifesta un slab interes, deci tot cam 3-4 pasionați de programare (care se descurcau) erau și la mine în clasă.

Nu pot să testez ce prof ai, dar pot încerca să te ajut. Sunt dispus să fac asta. Deschide un topic la Conversații, îmi dai link aici. Și o să-ți pun problemă nouă când ai una gata. Și îți dau ajutor când te împotmolești. Va trebui să ai instalat Code::Blocks sau ceva și să-mi dai link-uri cu codul scris de tine (de exemplu publicate pe dpaste.com). Fiind treabă publică, o să poată urmări și alte persoane care manifestă interes pentru C++ și posibil să fim ajutați să găsim soluții mai eficiente la o problemă dată.

Deci, nu mai e vorba de proful tău, e vorba de tine. Sunt dispus să fac 20% din muncă (propunere de probleme, verificare rezultate, oferire feedback), cât timp tu faci 80% (îți bați capul cu problema într-un mod serios).

| Stefan123x explică (pentru unvecin):

Ok... cred ca s-a ajuns cam departe, nu cred ca e necesar sa deschid un topic sau sa iti bati capul cu mine, nu e asa important, tot ce vreau e sa inteleg putinul informaticii, cum am spus, sa imi iau eu 5-ul, oricum media o ridic usor cu alte materii. Cel putin pentru mine e cam tarziu sa ma pasioneze asa ceva. Nu stiu daca e normal insa in clasa a 9-a am lucrat doar Pseudocod (cu un alt prof.)
Si chiar cu cel de acum nu ma mai intereseaza asa mult.
Ca sa iti dai seama de ce prfesor am, el spune ca daca nu facem probleme pe pbinfo.ro nu avem cum sa invatam. Eu nu inteleg cum sa invat face probleme facand probleme nestiind sa fac probleme big grin.
Oricum apreciez sfaturile, o sa imi iau aplicatia solo learn, aparent unul din cei buni din clasa o foloseste (totusi el vrea o cariera in informatica).
Apreciez timpul depus pentru a-mi raspunde, apreciez ajutorul pe care ai vrea sa mi-l acorzi, insa cum am spus nu e necesar, orcium o sa tin cont de ce mi-ai spus!
Tot respectul meu, oameni ca tine sa tot fie!

| UnTipObisnuit a răspuns:

O intrebare. Cum te descurci cu engleza? Poti intelege un clip fara subtitrari, bine?

| Stefan123x explică (pentru UnTipObisnuit):

Nu 100%, dar...da in mare parte!