| sefu01 a întrebat:

Bună,

Sunt persoană cu dizabilități în scaun cu rotile.

Până acum (am 30 ani), nici o fata nu a vrut să fie cu mine.
Au spus că sunt frumos dar păcat că ești în scaun cu rotile.

Întrebarea pentru voi, ați fi cu o persoană cu dizabilități în scaun cu rotile?
Aș vrea să fiți sinceri.

Răspuns Câştigător
| Miriam2323 a răspuns:

Sincer, chiar dacă am 16 ani și poate nu gândesc cum ar trebui, îmi place de un băiat și chiar mă gândesc în fiecare zi la faptul că el chiar dacă ar fi într-o situație dificilă, în scaun cu rotile sau oricum altcumva, eu tot l-aş iubi.
Știu că e ușor de spus și că poate mulți nu cred asta, dar eu chiar aş fi cu el în orice situație, pentru că dacă iubești cu adevărat nu contează ce defecte are celălalt, îl iubești așa cum e, îi iubești sufletul în primul rând, fiindcă atunci când murim trupul nu ne mai ajută cu nimic.E doar un ambalaj al sufletului.
Sufletul contează cel mai mult.
Nu-ți pierde speranța, precis există o fată care ar face orice să fie cu tine indiferent de orice. Dacă cineva te iubește, te iubește așa cum ești.

| DevaPathPain a răspuns (pentru Miriam2323):

Lasa-ma sa-ti spun ca esti o fiinta minunata si o fata exceptionala. Gandirea ta e demna de un profund respect si admiratie. Felicitari din suflet, sa nu te schimbi.

| Miriam2323 a răspuns (pentru DevaPathPain):

Nu voi face niciodată asta.Nu îmi place cum gândesc unii oameni și nu vreau să gândesc ca ei.Mulțumesc mult.

| RAY a răspuns (pentru Miriam2323):

De ce nu te oferi fata?

| EternalTsukuyomi a răspuns (pentru RAY):

Are 16 ani, dragule, vrei sa se ofere domnului de 30? Ce spui, gandim si noi putin inainte de a vorbi?

| RAY a răspuns (pentru EternalTsukuyomi):

Tu ai vazut ce ai scris, intelegi ceva, Are 16 ani, dragule = are 30 de ani, vrei sa se ofere domnului de 30 poftim ce sa ofere, Ce spui, gandim si noi putin inainte de a vorbi =da chiar tu ai gandit cand ai scris

34 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Imi pare rau pentru situatia ta fizica, chiar imi pare.
Dar asta este viata.
Din pacate persoanele cu handicap ar cam trebui sa-si gaseasca tot persoane cu handicap, nu o zic eu, o arata realitatea.
Cu siguranta exista cel putin o persoana si pentru tine!

Imi amintesc un caz si mai urat decat ce ti se intampla tie referitor la fete:fotbalistul international MIHAI NESU, dupa ce a paralizat din cauza acelui accident de la antrenament cand a fost lovit in cervicala...nevasta lui l-a parasit, mai frate aia e om sau caine? pai cand omul aducea zeci de mii de euro in casa si era intreg statea cu el, cand s-a accidentat ea a plecat. Nu ar merita oamenii astia in loc de niste bieti amarati sa fie spulberati de TIR cand sunt pe sosea? zic si eu.Adica sa moara nenorocitii si nu amaratii, sa faca si natura asta o selectie.
Unii pe pamantul asta sunt mai fara suflet decat Satan, sa nu uitati asta.
Cine te paraseste la greu acela nu ti-a fost niciodata prieten, ala este un dusman.

Revenind la tine, cred ca iti vei gasi, trebuie doar rabdare multa!

| Plato a răspuns (pentru Simpatic):

Realitatea? Ce realitate? Unde scrie ca cineva cu dizabilitati e musai sa caute pe cineva ca el? Habar nu ai ce vorbesti. Daca tu esti superficial si lumea ta e trista, nu inseamna ca asa e peste tot sau pentru toata lumea.

| sefu01 explică:

Vă mulțumesc pentru cuvintele frumoase
Nu găsesc cuvinte de mulțumire pentru fiecare dintre voi
Vă asigur că am văzut toate mesajele de la voi le respect pe toate.

Vreau să-ți spun ție fata de 16 ani că nu ai gândire proasta ci pentru vârsta ta chiar matură putini au la vârsta ta.

Să ne de-a Dumnezeu putere să putem trece prin toate cu bine.

| RAY a răspuns:

| sefu01 degeaba intrebi asa ceva fetele, ca aici ipocrizia predomina, toate ar vrea dar cand e vorba se retrag, vezi de una asa ca tine paralizata

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, dacă aș avea un sentiment pentru acea persoană.
Eu de ce spun că nu trebuie să disperi.
Cunosc persoane în scaun cu rotile sau alt handicap motor care și-au găsit parteneri de viață și sunt căsătoriți.
Ce este important, dacă ai mobilitate cu acel scaun să ieși la evenimente unde poți să întâlnești lume, să nu stai doar în apartamenul tău, căci așa este mai greu.

| doctorandus a răspuns:

Google Stephen Hawking.

| anonimg a răspuns:

Tot ce este cu neputință la oameni, este cu putință la Dumnezeu.
Deci căsătorit sau nu, Dumnezeu să fie pe primul loc. Celelalte lucruri ni se vor da pe deasupra dacă ele nu vor fi un prilej de pierdere a mântuirii.

| Bondarel99 a răspuns:

Pai cand o femeie este intr-o relatie cu un barbat in scaun cu rotile (mai exact locuieste cu el) automat trebuie sa aiba mai multa grija de el decat daca ar fi fost intr-o relatie obisnuita. Multe femei nu vor sa isi asume aceasta responsabilitate.
Pe mine sincer ma intereseaza mai mult caracterul, inteligenta, bunatatea acelui om dar as vrea sa fie si cat de cat independent, chiar daca e intr-un scaun cu rotile.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Bondarel99):

Minti, tu personal nu te-ai uita la o astfel de persoana, te-ai uita cu mila la cineva ca el, tu vrei sa iti traiesti viata nu sa ai grija de el mereu, ai spus asta doar ca sa il faci sa iasa din starea asta naspa in care se afla, el crezand ca undeva acolo mai sunt fete care gandesc asa dar nu mai sunt si daca ar fi ar fi putine.

| sofisis a răspuns:

Daca sotul meu ar ajunge in scaun cu rotile, i-as fi alaturi.
Daca ar fi fost sa cunosc pe cineva deja in scaun cu rotile, fara ipocrizii, nu. Nu cred ca as fi putut sa ma indragostesc si sa formez un cuplu.

| EternalTsukuyomi a răspuns (pentru sofisis):

Pot sa intreb "de ce?"
Asa, neutru, fara se te simti acuzata. Vreau sa stiu, propriu-zis, de ce.

| sofisis a răspuns (pentru EternalTsukuyomi):

Pentru ca asa sunt eu construita. In primul rand atractia fizica ar fi inexistenta, responsabilitatile ar fi prea mari iar posibilitatile de trai mult mai limitate. Daca s-ar intampla sotului meu ceva nu as renunta, nu as fugi ...pentru ca mi-am luat un angajament fata de el si pentru ca deja il iubesc.
Dar sa iau de la bun inceput un barbat invalid, nu pot. Pot fi prietena, pot fi ajutor etc.dar iubita, nu.

| Ineys a răspuns:

Nu.

Ai incercat sa iti gasesti o fata care are aceeasi dizabilitate ( sau pe aproape ) ca tine? Sunt sigur ca exista astfel de comunitati pentru oamenii care trec prin astfel de situatii. Impreuna, intr-o comunitate, alaturi de alti oameni care stiu ce simti pe pielea lor, nu doar presupunand anumite chestii o sa te simti mult mai bine.

| Plato a răspuns (pentru Ineys):

De ce sa incerce neaparat asta? Unde scrie? Ce legatura are? Cat de superficial sa fie cineva incat sa fie interesat de treaba asta?
You shall know pain happy

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Eu aș fi! Sincer, nu mă interesează aspectul fizic! Doar celelalte „chestii".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-as fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se intelege ce probleme ai, dar banuiesc ca nu poti sa-ti folosesti picioarele sau ca nu ai deloc.

Intr-o asemenea situatie, bunul simt ar trebui sa intervina si sa te opreasca din a incerca sa-ti satisfaci unele nevoi primare.

Dar cum nu se intampla, o sa incerc eu sa te aduc cu rotilele pe pamant: Ai un handicap grav. Nu poti sa functionezi ca un om normal. Nu ai ce sa faci tu cu o femeie si nici ea n-are ce sa faca cu tine.

Singurul lucru pe care poti sa-l faci e sa te impaci cu ceea ce esti si sa-ti cauti alte ocupatii care sa te distraga de la existenta ta mizerabila si sa te faca sa crezi ca nu esti doar un consumator inutil de resurse.

Oamenii ca tine imi provoaca sila.

| chuckmanson a răspuns:

Voi fi sincer și direct, nu. Nu aș fi deloc în stare să fac așa ceva. Cu o persoană cu nevoi speciale nu ai putea avea același tip de relație cu care ai putea cu o persoană sănătoasă și nu te poți bucura de viață la același nivel. M-aș simți ca și cum ar trebui să am grijă de persoana respectivă și ar fi cam ca o relație de medic pacient sau copil părinte decât una romantică.
Îmi pare rău că nu ai putut avea pană acum o relație. Sper să reușești să ai cândva. Îți urez succes!

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Daca il iubesc, da.

| unvecin a răspuns:

Nick Vujicic pare că a reușit să se căsătorească. Am citit cartea lui „Viață fără limite".

Probabil contează foarte mult cât de mult reușești să-ți depășești condiția și să-ți folosești resursele / talentele pe care le ai ca să fii ajutor pentru cineva. Cât de ușor sau de greu e asta, nu putem ști în locul tău.

Și eu am 31 și încă n-am picat drag vreuneia. Unele lucruri probabil doar se întâmplă să se întâmple... la un moment dat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru unvecin):

Ceea ce demonstreaza ca depinde foarte mult de atitudine. La cit de plin de viata e NV, ala daca ar mai ramane doar capul din el si tot si-ar gasi lume sa il asculte si o gagica cu care sa faca o familie.

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine aspectul fizic nu este atat de important in cazul relatiilor de iubire.A iubi pe cineva nu inseamna sa iti placa doar cum arata,inseamna sa apreciezi sufletul sau,sa iubesti modul acestuia de a se purta cu tine si cu cei din jur,si sa-l apreciezi pentru modul sau de a fi. Oamenii cu dezabilitati nu sunt cu nimic mai prejos,sunt si ei fiinte asa ca noi, iar cei care-i considera inferiori sau anormali sunt doar niste oameni care nu stiu a avea grija de viata lor, si prefera sa se linisteasca razand de altii si de suferintele lor. Iubirea adevarata e vesnica, si nu conteaza ca una dintre persoane e invalida sau nu, ea ramane mereu prezenta in suflet si in inima.Acele fete pe care le-ai intilnit nu te iubeau cu adevarat, si e absolut normal faptul ca nu toate persoanele simt ceva pentru noi.Sunt oameni care nu au dezabilitati, dar care nu isi gasesc a doua jumatate o viata intreaga, si raman mereu singuri, deci faptul ca esti in scaun cu rotile nu trebuie sa te descurajeze.Vei gasi si tu pe cineva, sorta a pregatit si pentru tine pe cineva special, dar nu cunosti tu persoana data, dar o vei cunoaste la momentul potrivit.Nu te lasa influentat de critica altor oameni caci eu nu stiu a se uita la viata lor, si vor gasi de ce sa se lege in viata oricarui om.Esti si tu special in felul tau, si nu trebuie sa te compari niciodata cu altii, fiecare are propriile neajunsuri, nimeni nu e perfect.

Răspuns utilizator avertizat
| Dca2002 a răspuns:

Doamne fereste, mie mi se pare a fi urât din partea a unei femei, mai ales în loc să te fi ajutat, te-a înjosit și ăsta îi un lucru foarte înjositor. Dacă cumva vede x mesajul, atunci să îi fie rușine pentru modul în care a judecat acest om care din păcate îi bolnav.
Nesimțire pe românește îi asta

| RAY a răspuns (pentru Dca2002):

De ce nu stai tu cu el?

| DevaPathPain a răspuns:

Raspunsul pe care l-ai desemnat castigator, e unul genial, care surprinde tot ce-as fi vrut sa spun si eu, sau aproape tot. Tin totusi sa-i intaresc spusele, sa te asigur ca fata aia are dreptate.
Cineva ti-e predestinat, ai acolo undeva un suflet pereche pentru care esti perfect, chiar si cu conditia pe care o ai. Crede-ma, altii pot umbla, dar au mult mai grave dizabilitati, desi par sanatosi.

Accepta-te, fii fericit cu cine esti, o sa vezi ca totul se rezolva, cineva e acolo pentru tine.

Ca sa-ti raspund la intrebare: da, as fi cu o persoana in scaun cu rotile, nu are nicio relevanta. Exact cum a spus si fata aia, corpul, materialul e efemer, cu sufletul ramai vesnic.
Te rog si eu sa nu-ti pierzi speranta.

| UNțăran a răspuns:

Hm amice, nu e asa usor in secolul asta sa gasesti o fata. Toate vor miliardari, etc.
Mai bine-i sa fii singur!