| Effy35 a întrebat:

Sunteti de acord cu afirmatia ca "Nimeni nu poate strica un cuplu bazat pe sentimente, ci doar cele bazate pe interes se pot strica"? Eu sunt de acord cu aceasta afirmatie.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt de acord cu afirmatia, atata vreme cat exista dragoste puternica de ambele parti.

26 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Sentimentele sunt fluctuantem nimeni nu poate strica un cuplu bazat pe dedicare reciprocă.

| Effy35 explică (pentru ania):

Atracția sexuală poate fluctua și poate fi mai puțin stabilă în timp, nu și dragostea.
Dragostea este un sentiment profund care implică mult mai mult decât atracția fizică. Este o conexiune care se bazează pe respect, înțelegere, loialitate și bunătate. Acestea sunt elementele care contribuie la formarea unei legături puternice și durabile între oameni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pare destul de logica afirmația.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt de acord.

| Effy35 explică (pentru sadrian46):

De ce nu sunteti de acord?

| edgebbg a răspuns (pentru sadrian46):

E trist sa vezi cum un ciudat a intrat in viata ta si in mod normal chestia asta ar trebui sa se lase cu raspundere si ca nimeni nu ia nicio masura, sunt curios dvstra sau oricare om cum v-ati fi simtit cand un ciudat v-ar zice de telepatie si v-ar demonstra chiar ca exista, e creppy rau.

| sadrian46 a răspuns (pentru Effy35):

Am experiența mea de viață.

| doctorandus a răspuns:

Nu cred. Indragosteala de obicei nu dureaza mult.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

In plus, dragostea jignita se transforma in ura.

| Effy35 explică (pentru doctorandus):

Dacă dragostea este autentică pentru partenerul tău, atunci dragostea nu poate fi jignită (sau ranita), în opinia mea.

| Mosotti a răspuns:

Mai.o sa-ti spun ceva dar sa fi ffff atent!

Sa incep cu ce e mai scurt: alea pe interes se strica cand cel interesat gaseste la altcineva care sa ii ofere mai mult. Se strica f repede.

Cu sentimentele:
Sa stii ca sentimentele astea apar in general legate f mult de sex! Ciudat dar asa este.
De exemplu te intelegi cu una fff bine da? si va iubiti.
Daca doamne fereste vreunu din voi calca stramb de curiozitate poate, si te simti sexual mai bine ca dincolo, e posibil ca sentimentele sa se mute acolo!

Mai ales la femei, deci e foarte complicata treaba.
De aia concurenta e periculoasa.

Deci raspunsul e da, se poate strica si o relatie bazata pe sentimente dar ceva ai greu ca alea pe interes.
Ptr ca in general cand sunt sentimente mai greu te duci cu altul, dar si cand o faci, e risc mare.

| Effy35 explică (pentru Mosotti):

Nu există sentimente care să se mute din cauza atracției sexuale. Când discutăm despre iubirea dintre doi oameni, ne referim la o legătură care transcende simpla atracție fizică, fiind ancorată în sentimente profunde precum loialitatea, bunătatea, înțelegerea și respectul reciproc.
Aceste sentimente sunt fundamentale pentru formarea legăturilor puternice și durabile între oameni, spre deosebire de instinctele sexuale, care sunt mai mult legate de atracția fizică și pot fi mai fluctuante și mai puțin stabile în timp.

| Mosotti a răspuns (pentru Effy35):

Ma refer la iubirea aia de indragosteala, nu la aia matura, ca aia e alta, ai dreptate, rar gasesti cu cineva sa te intelegi, si nu te duci repede la cineva care 90 % nu te intelegi.

| Lukasssz a răspuns:

Nu sunt de acord pentru ca nu poti avea sentimente pentru o singura persoana toata viata.

| Effy35 explică (pentru Lukasssz):

Dacă nu au existat sentimente autentice de la început, atunci nu putem vorbi de o iubire ca în povești.

| Lukasssz a răspuns (pentru Effy35):

Nu exista iubire ca in povesti in realitatehee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Cum adică, nu există povești de dragoste adevărate cu final fericit?

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca ai sentimente puternice pentru un om inseamna ca nu o sa te doara daca te inseala cu una mai tanara de exemplu?

| Effy35 explică (pentru Furnicuta000):

Te va durea, dar cel puțin vei ști că acel om nu te-a iubit niciodată.

| ioana748 a răspuns:

Daca sentimentele sunt de ambele parti.

| ILoveBlackCats a răspuns:

De acord

| MrAM a răspuns:

De acord cu afirmația ta atata timp cat crezi in Mos Craciun si duci o viața telenovelista. Nu exista relație bazata doar pe sentimente ca nu-i Icoana la care te rogi. Interesele sau nevoile cum le mai numesc eu sunt de multe feluri, daca acestea nu sunt satisfacute nici "sentimentele" nu sunt intreținute.

| Effy35 explică (pentru MrAM):

Într-o relație sănătoasă și echilibrată, iubirea adevărată se manifestă prin grijă și atenție față de nevoile și interesele partenerului. Iubirea presupune nu doar sentimente puternice, ci și acțiuni care reflectă aceste sentimente. Acest lucru înseamnă că ambii parteneri sunt dispuși să asculte, să înțeleagă și să respecte dorințele, nevoile și obiectivele celuilalt.

De asemenea, înseamnă că partenerii sunt dispuși să facă compromisuri și să găsească soluții care să funcționeze pentru amândoi, ținând cont de interesele și nevoile fiecăruia. În acest fel, relația devine un parteneriat în care ambii parteneri se simt valorizați, susținuți și împliniți.

Astfel, un om care te iubește cu adevărat va arăta respect și considerație pentru ceea ce este important pentru tine, demonstrând că iubirea depășește simpla atracție sau afecțiune și se bazează pe un angajament profund de a îmbunătăți viața partenerului și de a construi împreună un viitor fericit.

| MrAM a răspuns (pentru Effy35):

Parca suna puțin diferit acum. Ce doream sa subliniez era faptul ca, motive de desparțire intr-o relație sunt nenumarate si subiective.

| CrazyMonkey255 a răspuns:

Nu sunt de acord, deoarece chiar daca sunt cele mai puternice sentimente va puteti insela si nu neaparat dintr un interes pur si simplu sa aveti o scapare de moment crezand ca partenerul/a nu va afla niciodata si cand afla atunci e sfarsitul relatiei. La stricat te referi clar la inselat sau ceva de genul de aia mi am permis sa aduc in disuctie asta.

| Effy35 explică (pentru CrazyMonkey255):

Când iubești cu adevărat pe cineva, te gândești mai întâi la el, apoi la tine.