| Kimmy918273 a întrebat:

Cum fac sa ma bage si pe mine adultii in seama? Ca de fiecare data cand stam toata familia ei vrbsc. doar intre ei si cu mine nimeni. doar pentru ca am 11 ani! Cea mai buna solutie funda!

4 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Draga mea, depinde de ce subiecte abordezi si de momentul ales.Si cu cine te intelegi mai bine.
Fiind fata si aflandu-te la inceputul adolescentei o poti intreba pe mama ta despre asta.
Gaseste un moment cand nu aveti musafiri, mama ta e relaxanta.II zici de framantarile tale.De exemplu cred ca ai auzit in discutile de aici ca unele fete de aici au inceput ciclul mentrual. Daca crezi ai semnele necesare ( dezvoltarea sanilor, pete albiciase pe chiloti, iti creste fundul. ) poti aborda acest subiect. Oricat de bunesi folositoare ar sfaturile noastre tot mama ta te poate sfatui cel mai bine.E imposibil sa nu sfatuiasca.
Sau ii poti cere sfatul cum sa te imbraci la scoala ( daca nu se impune o uniforma )
Daca ai probleme cu copii la scoala / la joaca ii ceri sfatul mamei tale.
Orice intrebare e bine venita pentru parintii tai.Asta daca au su timp pentru tine.

| condru a răspuns:

Sa astepti sa mai cresti...

| AdiMrr a răspuns:

Si pe mine ma enerveaza. Am 13. Mereu spun ce nusuc dragut am ce nu stiu ce. Si daca vreau sa ma bag in discutiile lor, ei (rudele) spun nu te baga ca esti copil.

| psaa a răspuns:

Pai poate nu te baga in seama pentru ca nu spui nici tu nimic! Incearca sa le povestesti si tu intamplari de ale tale, chestii amuzante care ti s-au intamplat.Nu cred ca parintii tai refuza sa vorbeasca cu tine, E imposibil! Baga-te tu in seama cu ei si daca nici asa nu iti dau atentie, atunci il iei deoparte pe unu din ei, cu care te intelegi mai bine si ii spui ca te deranjeaza ca pe tine nu te baga in seama.