| noname_1116 a întrebat:

Daca nu ne cunoastem familia, inseamna ca nu facem parte din ea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna kiss

Eu nu cred asa ceva, familia nu e doar o legatura de sange, ea trebuie sa aiba si alte roluri, si atata timp cat memrii ei nu se cunosc nu le pot indeplin in totalitate...
Familia este cea mai stransalegatura esteprincipalul grup social... un copl trebuie sa se nasca s sa traiasca in familie altfel va fi urmarit de complexe. Familia trebuie sa asigure economia, educatia, iubirea si acel sentiment de siguranta si incredere pe care il ai doar in prezenta persoanelor iubte cu adevarat daca nu... din punctul meu de vedere nu se poate numi familie.
Astazi copiii nu mai sunt doar rodul iubirii ci pot sa fie nuascuti din greseala, amuzament, obligatii si poate suna amuzant dar chiar din plictiseala. Multi copii complexati fara cineva care sa ii impinga de la spate si sa spuna "~am incredere in tine~", copii fara viitor, copii care trebuie sa isi construiasca neajutati un viitor. Copii singuri in lumea asta cruda si rea.
De aceea familia are un rol foarte important si nu inseamna doar o legatura de sange, candva o atingere pe patul de spital...
Nu trebuie sa spunem mama persoanei care ne-a dat viata ci persoanei care nea crescut.
Deci raspunsul este da inseamna ca nu facem parte din ea, dar familia poate fi chiar sub nasul tau, prietenii, persoanele care te iubesc pot fi familia... happy

4 răspunsuri:
| rozalia25 a răspuns:

Familia e ceva mai presus de politeturi, vorba aceea sangele apa nu se face. Cu ea incepe si se termina bucuria sau tragedia unui om. Faci parte dintr-o familie vrei, nu vrei si in functie de cum evolueaza relatiile, mai reci sau mai calde, ele te influenteaza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inseama asta tonguetongueP

| pisoias29 a răspuns:

Hmm, depinde la ce te referi... orice persoana are familia, chiar daca este adoptat sau chiar daca parintii...tot familie se numeste. hmm...in concluzie fie ca iti cunosti sau nu familia... faci parte din ea happy

| gratzy56 a răspuns:

Ce este familia? Un spatiu personal in care te înconjori de lucruri putine dar personale, fiinte animale si umane autentice, organice, care au sens doar pentru tine, care te incarca cu energie, te vindeca, sunt vii, sunt cei care sunt cu tine din prima clipa si care vor fi alaturi de tine pana in ultima clipa, a lor sau a ta. daca nu cunosti "universul" unei familii, daca nu apartii acelui "univers", NU FACI PARTE DIN EL! esti un intrus. va fi nevoie de mult timp si cunoastere, de acceptare, de compromisuri, pentru a putea intr-un tarziu sa-ti dai seama daca poti apartine unei familii necunoscute si daca ceilalti doresc ca tu sa le apartii. totul este relativ si nesigur. pentru a apartine unei familii trebuie sa investesti incredere, iubire, intelegere si... multe alte lucruri.