| Mioow a întrebat:

Eu și iubitul meu suntem de 7 luni împreună. Suntem foarte atașați și putem vorbi orice unul cu celalalt. Când vine la mine și rămânem singuri în camera mea, suntem foarte, foarte apropiați, dacă înțelegeți ce vreau sa spun. Anumite gesturi. El este foarte gentil și ma întreba mereu dacă e în regula ceea ce face, iar eu ii spun dacă consider ca e ok. Îl iubesc foarte mult și ma simt în siguranță lângă el. Întrebarea mea e dacă considerați ca e prea devreme sa fim atât de apropiați sau e ceva normal având în vedere ca avem mare încredere unul în celalalt. Apropo, amândoi avem 16 ani.

Mulțumesc mult, dau FUNDIȚĂ celui mai implicat răspuns! ✔

Răspuns Câştigător
| Psihedelic777 a răspuns:

Bunahappy Din ce mi-ai spus acum totul pare perfect pentru voi, ceea e chiar minunathappy E bine daca este un baiat mai gentil si nu se arunca imediat sa te forteze sa te culci cu el. Parerea mea este ca nu e prea devreme sa te atasezi de o persoana la varsta de 16 ani.Este varsta la care simti tot felul de chestii noi si ai curiozitate sa faci tot felul de lucruri.Bineinteles,daca faci ceva fa-o cu cap ...si nu te arunca niciodata prea repede in bratele unui baiat(multi au alte interese decat ai crede).Dar daca va iubiti (nu e vorba doar de dragoste...este o diferenta intre dragoste si iubire) voi veti decide ce si cand veti face.Totul o sa curga de la sine atata timp cat ai persoana potrivita langa tine.Important este sa simti ca acest baiat este cu adevarat ceea ce ai nevoie.E foarte bine daca sunteti deschisi unul fata de celalat si puteti vorbi orice, e ceva ce rar mai intalnesti. Bucurati-va impreuna unul de celalat fiti fericiti dar sa ai si grija in acelasi timp, intotdeauna sa ai.Te pup si iti urez mult succeshappy

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu este cea mai potrivita varsta pentru inceperea activitatii sexuale deoarece de obicei la aceasta varsta inca nu esti pe deplin pregatita/dezvoltata nici fizic nici psihic sau mental. Sunt situatii si anume, in cazul in care din punct de vedere fizic iti permiti sa suporti penetrarea/dezvirginarea dar ramane intrebarea care se pune si se refera la faptul daca esti pregatita si psihic pentru a nu avea ulterioare depresii uneori greu de suportat. Sunteti suficient de mari incat sa ganditi rational. Va doresc multa fericire dar mai ales sanatate

| Irinamujoperufe a răspuns:

Nu cred ca e oproblema asa grava, e ceva normal atat timp cat exista sentimente, iar cele 7 luni le consider suficiente pentru a face aceste gesturi. Cat despre voi, daca intr-adevar va placeti sau chiar va iubiti puteti continua, e dragut sa va maturizati impreuna...Doar sa fiti atenti in caz ca o sa va ia valul prea rau!winking

| Deni237 a răspuns:

Tin din pacate sa contrazic pe cei care spun ca nu este o varsta potrivita pentru a-ti incepe viata sexuala. Este complet decizia ta, vremurile s-au schimbat, mancarea nu mai este ce a fost, sunt diferiti hormoni de crestere in mancare, si toate aceste lucruri ne afecteaza si pe noi si ne deregleaza hormonal. Daca iti cere corpul, ii oferi. Ma bucur ca aveti o relatie frumoasa si va iubiti, dar tin sa te anunt, cel mai bine ii sa fi 100% sigura. Stiu ca acuma va vedeti pentru totdeauna impreuna, ca va iubiti mult, dar sunteti inca tineri, aveti abia 16 ani amandoi, vei fi surprinsa de cum se pot schimba oamenii. Am avut si eu iubiri si ma vedeam casatorita cu copii si alea alea laughing Nu spun ca nu e posibil sa ramai cu el pentru totdeauna, ba chiar dimpotriva, cred foarte mult in relatiile de genul, sunt o romantica incurabila laughing Insa din pacate acestea sunt foarte rare. Inainte sa faci acest pas, gandeste-te bine daca el este alesul, si si daca nu va fi sa fie el alesul, exista sansa sa nu regreti ce ai facut...si poti sa il iei acest lucru ca fiind ceva ce ti-ai dorit tu in acel moment, adica sa nu-l regreti, pentru ca atunci a fost ce ti-ai dorit. De aici incolo este decizia ta, eu va doresc sa va iubiti mult mult, sa aveti grija unul de altul si sa nu lasati certurile sa va doboare niciodata, orice poate fi reparat! :*