| zuzuliana a întrebat:

In ce data incepe Postul Pastelui la religia Romano-catolica?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miercuri 25 februarie. atunci este Miercurea Cenushii. atunci ne amintim cuvintele Domnului "... din pamant esti si in pamant te vei intoarce" asta semnifica si faptul ca trebuie sa trebuie in acest timp de post sa ne marturisim pacatele (chiar in aceasta zi), sa avem o adanca parere de rau pentru tot ce am facut, sa ne propunem sa nu mai gresim, sa ne pastram fara pacate de moarte tot postul ca sa putem celebra cu vrednicie Sfanta Inviere. de asemenea este recomandat sa tinem post, fara carne. la romano-catolici se pot minca si oua sau lactate pe linga vegetale, numai carnea este oprita, in special vinerea, atunci cand trupul Lui Isus a fost sfasiat si lovit.

2 răspunsuri:
| andrea24 a răspuns:

Acum o saptamana.