| alaraudarbuns2 a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutor sa vorbesc cu o fata. Nu am mai avut o relatie pana acum, dar imi place foarte foarte mult de fata asta. Si nu stiu cum sa intru in conversatie cu ea. As vrea mai intai sa incep sa vorbesc prin mesaje, dar nu stiu cum sa incep si ce sa vorbesc cu ea. De fiecare data cand vreau sa vorbesc cu ea prin mesaje, e ceva de genul:
-Buna,ce faci?
-Bine, tu ce faci?
-Bine
Si aici se termina tot. Dati-mi va rog niste idei. Chiar nu stiu cum sa procedez. Nu am mai avut prietene pana acum, iar fata asta chiar imi place muult.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost și eu în situația ta. Prima dată am vorbit cu o fată pe o plăceam, și am făcut-o foarte prost. Tot din cauza asta m-am și distanțat de ea, și n-am mai vorbit de vreo 2 ani. După acea am intrat într-un colectiv (cred că m-am exprimat corect), mi-am făcut câțiva prieteni cu care vorbeam foarte mult, și așa am început să înțeleg cum pot întreține o conversație. Nu te îndemn să intri în vorbă cu oricine, te sfătuiesc ca mai înainte să-ți faci câțiva prieteni cu care să vorbești mult. O conversație trebuie să aibă un subiect comun, de aia nu e bine să vorbești cu oricine random. Fă asta ca un fel de "antrenament" și mai târziu o să prinzi experiență. Nu te îngrijora, așa este prima dată.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îți spun ce am pățit eu. Ea lucra la o ceasornicărie într-un mall.
Eram așa de emoționat încât după ce am spus bună ziua, mi s-a blocat PC-ul dintre urechi și mă uitam la ea cu disperare și nu mai puteam să emit nici un cuvânt și îmi venea să plâng. Ea și-a dat seama ce doream și m-a întrebat.
-Aveți un ceas?
Aveam, i l-am dat. I-aș fi dat orice, dacă mi-ar fi cerut.
- Văd că merge, dar ceasurile mecanice trebuie curățate din când în când. Să îl lăsați aici, vă dau un bon, o să vi-l curăț.
Și am început să vorbim, una, alta. Era seara, terminase serviciul m-am oferit să o conduc spre casă.
Și așa mai departe.
Concluzia.
Din felul în care tu rostești acele cuvinte, din modul în care te uiți la ea, ( se numește limbajul corpului) ea va înțelege, dacă vrea, ce vrei tu.

| ywar a răspuns:

Pai da, voi tinerii la cat cititi si la cate preocupari inteligente aveti e normal sa va rezumati la: Buna Cf? Nscf. Vai de voi...
Pune mana pe o carte, du-te la muzeu, du-te la teatru, opera, balet, mergi la un curs de dans, pune mana si fa sport. etc.

| danaieladaniela a răspuns:

Pai intreab-o mai multe chestii...
invit-o in oras la o plimbare

| ALEXROMANIA36 a răspuns:

Ori fata aia nu te place, ori nu mai stie ce sa iti zica. In cazul asta tot tu trebuie sa faci si cel de-al doilea pas. Ai putea sa incerci o gluma, sau orice alt ceva, hmm... de exemplu, ai putea sa-i spui: "Suntem rusinosi azi, huh?", sau orice, nu neaparat replica asta, ce ti-ar placea tie. Daca ai reusit sa intri cat de cat in vorba cu ea, supa ce-i trimiti un mesaj iesi imediat din aplicatie si uita-te din bara de notificari la raspunsul ei, deoarece ei nu ii va aparea ca ai dat seen, iar tu te poti gandi la urmatoarea replica. Incearca sa-i trimiti videoclipuri interesante, amuzante, etc. Intai trebuie sa incepu usurel, sa fii amuzant, istet, si dupa doua-trei saptamani poti incepe sa fii mai tandru. Scoate-o afara din casa, la un suc, in parc, oriunde, si faceti schimb de informatii. Vorbiti despre un om anume, orice. Ideea e sa nu cumva sa intrati intr-un moment de ala ciudat de liniste, iar daca intrati cumva, spune-i ca ai sparge gheata dar nu stii cum. Nu sunt eu cel mai mare sfatuitor, dar chestiile astea m-au ajutat pana la varsta de 14 ani si jumatate sa am doua prietene. Bafta cu fata aia prietenas! Daca ai mai vrea sfaturi da-mi mesaj pe TPU in privat, ok?

| alaraudarbuns2 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

| biscu3339 a răspuns:

Invit-o in oras sau pune-i intrebari cum ar fi ce muzica iti place, ce iti place sa faci in timpul liber, poti face si cateva glume