| JensenB a întrebat:

Viata mea este cam "rea" in momentul acesta?

Am 16 ani, singur, nu am avut o prietena pana acum > nici nu am nevoie la varsta asta.

Am un singur prieten.

problema este ca parintii mei au divortat cand eu aveam 4 ani. De atunci eu locuiesc cu mama. Mama e grozava, deoarece ma intelege si mi-a accepta mai toate "nazbatiile".

Astazi mama a vorbit cu sora ei la telefon despre o excursie, pe care eu o asteptam de ceva vreme.

Au avut ceva de impartit si excursia nu mai are loc.

Si acum, mama a tipat la mine deoarece imi spune ca eu zic mereu sa "tinem" de familie, pentru ca sunt ai nostri.

Urasc cand se intampla asta deoarece de multe ori eu nu am nici-o vina si tot eu sunt cel la care se tipa.
Imi doresc ca mama sa isi gaseasca pe cineva si sa fie fericita. Dar nu stiu cat mai suport "senzatia" asta.

Ma simt singur si respins.

O iubesc foarte mult pe mama dar, imi este din ce in ce mai greu sa fiu bine dispus / fericit. In momentul de fata imi mai gasesc "fericirea sau bine dispunerea" cand ma uit la anumite filme gen "License to Wed".

Uneori ma gandesc ca asta nu prea este normal.

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

In privinta mamei tale imi pare rau, dar tu nu prea ai ce face, chiar daca esti un copil bun si nu-i faci probleme, are ea destule probleme pentru care are nevoie de un partener cu care sa le imparta si sa le suporte mai usor.
In privinta ta poti face multe, sa pornesti cu dreptul in viata, sa nu te lasi dominat de idei preconcepute si sa ai mai multa grija in alegerile pe care le vei face. Dumnezeu este un sfetnic bun.
Domnul fie cu tine.

| PetreConstanta a răspuns:

Mama cd tipa la tine sa stii ca este fffff suparata dar nu pe tine pe viata din cauza greutatilor Nu te supara incearca sa o intelegi Viata este grea si ei ii este greu Incearca sa stai langa ea sa o intelegi si cel mai important sa comunicati intreaba-o de ce este suparata - si ea sigur iti va raspunde Poate nu are cu cine sa vb si problemele au doborat-o Stai langa mama si incearca sa o intelegi Roaga-te in fiecare zi pentru mama sa-i dea Dumnezeu liniste sufleteasca Da-i iubire - in fata iubirii se inmoaie orice tipat IUBESTE-O si ROAGA-TE pentru mama si vei vedea ca Dumnezeu o sa va ajute Doamne ajuta

| fluturas a răspuns:

Cum ai spus is tu mama ta este grozava, daca tipa la tine, cu siguranta o face la nervi si poate nici nu realizeaza, ar trebui s-o intelegi, incearca sa fi mai mult alaturi de ea, cu siguranta nu ii este usor, daca o sa fie sa-si gaseasca pe cineva, o sa-si gaseasca, are Dumnezeu grija de toate happy
poate o sa se impace, as zice sa nu te bagi intre discutiile dintre ele, daca nu o sa se mai tina excursia, tot o sa iesi tu undeva vara astawinking
prieteni? cam greu sa-ti faci prieteni adevarati, gandeste-te ca sunt altii care nu au niciunul, tu ai unul si bun, decat multi si falsi, daca incerci sa fii mai deschis si mai comunicativ o sa-ti faci si prieteni

| Freky a răspuns:

Inteleg perfect cum te simti. si parintii mei au divortat. daca vrei s-p impaci pe mama ta cu sora ei ar trebui sa faci o mica intalnire si sa dicutati sincer si cu cartile pe fata. ce naiba suntem o familie nu? amn2 sa isi recunoasca greselile si sa se impace. iar chestia cu tipatul ar trebui sa ii zici mamei tale pe fata, ca tu nu ai nicio vina ca esti un copil si las-o sa se calmeze, apoi puteti vorbi calm. Pentru a avea prieteni ar trebui sa te implici mai mult in proiecte si sa fi mai vorbaret. dar ai grija, ca poti avea mai multi prietenii si ei sa iti vrea doar raul, important e sa ai unul si sa fie adevarat.
Si atentie! viata ta nu e rea, gandesti negativ! bye te pup si spor!

| Alice_9782 a răspuns:

Heyhappy Si eu am cam aceeasi problema ca tine.Si parintii mei au divortat si eu locuiesc cu maama.si vrestul cam ca la tine.doar ca dupa ceva timp am inceput sa ma obisnuiesc. Daca vrei sa ai pe cineva cu care sa poti vb despre asta trimite-mi id tau prin mesajhappy

| Aless211 a răspuns:

Si care este intrebarea?