| BiaBella a întrebat:

Voi credeti ca omul a evoluat dim maimuta sau ca Dumnezeu a creat omul? De ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca exista o forta supranaturala, numita Dumnezeu care a creat nu doar omul, ci intreg universul, in care se gasesc si maimutele.Acestea nu puteau sa apara asa, pur si simplu, nu? Cineva trebuia sa le creeze. Unii zic ca universul a fost creat printr-un bigband. Dar cine a creat acel big band si, apoi, prin el, Universul?
Cine ne fereste de pericole, de rele? Si inca ceva:daca se intampla sa-ti scape un troleibuz, autobuz etc., iar, mai tarziu, afli ca acel mijloc de transport a fost implicat intr-un accident grav, ce zici? E ghinion sau noroc faptul ca acel autobuz, microbuz ti-a scapat? Sau, daca se intampla sa intarzii la scoala, serviciu, policlinica, iar, cand ajungi, gasesti acel sediu in flacari? E noroc sau ghinion faptul ca ai ajuns mai tarziu in acel loc? Cine te-a ferit de aceste nenorociri? Cine a avut gija de tine? Poate o sa zici ca au fost simple intamplari, dar aceste intamplari? Cne s-a ocupat de toate acestea?
In plus, sa presupunem ca omul a evoluat din maimuta. dar, cum am mai zis, acea maimuta cum a luat finta? Dar planetele, cerul, astrii, formele de relief, apele, plantele, si tot ce se gaseste in Univers tot maimuta le-a creat? Sau au fost create printr-un big-band. Dar de cine? Si big-band-ul cine l-a creat?
Gandeste-te un pic la toate astea, si vei vedea ca exista Dumnezeu.A.ca uneori ni se mai intampla si lucruri neplacute? Asta e. Dumnezeu, ca orice parinte, ne mi pedepseste uneori, ca sa revenim pe calea cea buna, si nu pntru ca nu ne iubeste.Sau consideri ca parinti nostri nu ne iubesc, daca ne pedepsesc? Dumnezeu a creat omul liber, i-a dat posibilitatea sa aleaga intre bine si rau. E vina Lui ca noi am ales raul? Si ne mai incearca, uneori, si ca sa se vadeasca mai mult credinta noastra in El, ca sa ne apropiem mai mult de El.Caci omul numai atunci cand e in necaz sau are o problema, isi aminteste de Dumnezeu(alteori nici atunci), ceea ce nu este normal.
Asa ca nu mai pune la indoiala existenta lui Dumnezeu, orice ar fi! Poti sa fii sigura ca exista, ne iubeste, si are grija de noi. Te pup!

31 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Pentru ca e imposibil sa existe alte variante in afara de astea, nu?happy Hai sa ne deschidem mintea si sa ne dam voie sa avem propriile explicatii.

nony
| nony a răspuns:

Si Pamantul are cel mult 10. 000 de ani, nu? rolling on the floor
Kratos.nu am scapat, inca suntem un experiment.winking

| monyk a răspuns:

Buna, eu nu cred ca omul a evoluat din maimuta, pentru ca pana acum niciun animal nu a putut sa se transforme in alt animal, daca seamana maimutele cu oamenii asta nu inseamna ca ne tragem din maimute...

| pisoias a răspuns:

Eu cred ca omul a evoluat din maimuta pt.ca si azi mai avem unele manifestari identice.

lolita
| lolita a răspuns:

Eu cred ca ne-a adus barza de pe alta planeta laughing

lolita
| lolita a răspuns:

Chestia cu Adam si Eva este copiata dupa viata Pandorei din mitologia greaca. autorulo bibliei a fost foarte insirat in mamentele alea, poate a fumat asazisele ierburi pentru a vedea viitorul laughing.

| angella1972 a răspuns:

Eu mai curand cred in teoria lui darwin, conform careia ne tragem din fiinte acvatice, adaptate la traiul pe uscat.parca mai bine stra-stra -stra nepoata unui delfin, decat a unei maimute

| Irina a răspuns:

Maimuta sau extraterestrii cine crezi ca i-a creat?

kratos
| kratos a răspuns:

Eu cred ca suntem un exeriment al extraterestrilor care a scapat happy

| NijaMT2 a răspuns (pentru kratos):

Si pe extraterestri cine ia creat happy?

HepHap
| HepHap a răspuns:

Dumnezeu a facut un aluat nedospit, unii ii spun Adam, altii homo erectus (cert e ca era cam primitiv din moment ce umbla dezbracat si nu avea discernamant - nu stia de bine si rau). Cu timpul, aluatul s-a dospit si s-a copt sub microundele preistorice, Adam devenind om. Nu stiu daca umplutura de măr a avut ceva de-a face cu asta sau conditiile de mediu si clima. Nu conteaza. Cert e ca inca suntem la cuptor si stropiti cu tot felul de glazuri, pentru ca stiinta a constatat ca omul inca evolueaza.

| NoKidding a răspuns:

Hai sa spunem ca cel care a primit fundita. Dumnezeu a creat omul, tot El universul...stelele si toate cele, dar Dumnezeu de unde a aparut? pe El cine La creat...ma intelegi ce vreau sa spun. cum a putut sa apara din senin o forta supranaturala care sa creeze tot ce ne inconjoarathinking

| DeeDee28 a răspuns:

Sincer...eu nu cred ca omul se trage din maimuta...sa fim seriosi... daca ar fi asa, cum de omul poate vorbi? ...si ce s-a intamplat cu coada?(pentru ca unele maimute au coada)...eu prefer sa cred ca Dumnezeu a creat fiecare fiinta separat, iar pe om dupa chipul si asemanarea Sa happy

| D33d33wttzzaaaaaaa a răspuns:

D-zeu a creat omul happy

| any_1988 a răspuns:

Sa o luam asa:daca omul a evoluat din maimuta nu ar trebui sa mai evoluam si acum?

| BiaBella explică:

Eu cred ca suntem creati de Dumnezeu pentru. ca pe maimuta cine a afacut-o?

Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact! .hai sa ne deschidem mintea...happyDumnezeu a evoluat din om ca mai tarziu sa ajunga o maimuta, sau maimuta a fugit de pe aceste meleaguri cand a vazut ce animal prost a creat Dumnezeu, ...si pe Iisus unde-l mai bag?thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vei citi multe variante care mai de care mai fanteziste, si care te vor baga in ceata de tot.in profetie scrie ca in vremurile din urma va lasa Dumnezeu un duh de ratacire ca pe vremea turnului babilonului cand a incurcat limbile vorbite si nu se mai intelegeau intre ei.asa e si acum. urma alege. vom vedea cine rataceste si tine e pe drumul adevarat.si tu? alege. ce vrei sa crezi.esti libera ca fistecare dealtfel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu a creat omul nu maimuta a evoluat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai rationala varianta care ne raspunde cat de cat la toate intrebarile e cea cum ca ne tragem din maimute. Oricum nu putem da raspusuri certe, nu suntem capabili noi oamenii sa raspundem la astfel de intrebari. O alta varianta ar mai fi cea cum ca suntem un experiment ai asa zisilor extraterestrii.
Nu cred ca exista un Dumnezeu, aceasta a fost creat pentru stabilitatea umana si pentru unii ca un punct de sprijin si speranta.Acesta ne da raspunsul la toate intrebarile si ne face sa nu ne prea gandim din ceea ce ne tragem. Daca cumva avem vreo intrebare ce pune la indoiala ceea ce crede un crestin raspunsul la toate intrebarile il gasesti intr o singura fraza ''Nebanuite sunt caile Domnului''.
(M am enervat)Nu caut cearta dar tu cel care ai scris primul raspuns esti un egoist.Cum poti sa spui ca Dumnezeu e bun doar pentru ca tu cand ai scapat de un accident de masina altii au murit in acel accident? dar tu nu, tu ii multumesti.Cum poti sa spui ca Dumnezeu te-a ferit de flacari cand iar alte sune mor, dar tu nu, tot ii multumesti!? Pentru tine Dumnezeu e bun orice ar face, probabil ca ai sa spui ca isi meritau soarta, isi ispaseau pacatele, dar tu nu, tu esti un om bun, tu nu meriti aceeasi soarta ca ei.
Pisoias iti dau deplina dreptate, ai dat un exemplu bun ca ne tragem din maimute.In momentul de fata suntem putin peste maimuta dar peste cativa ani o sa ne ''retransformam''in ceea ce am fost, o sa facem aceleasi lucruri in fiecare zi, o sa devenim pe scurt niste robotei.
Cat despre teoria lui Darwin s a descoperit veriga lipsa dintre om si maimuta.
Si any nu cred ca ai sa apuci sa vezi vreo evolutie a omului.Acest lucru se intampla in decursul a catorva mii de ani.
Imi cer scuze daca am facut o greseala gramaticala sau daca m am exprimat gresit. Sper sa intelegeti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul a fost creat de dumnezeu pentru ca acum de ce nu se mai fac oameni din maimuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu a creat omul si pamantul si animale pentru sa nu mai fie singur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

(Silviu) eu nu cred in maimute doamnee ce minte aveti adica asa se intampla oamnenilor necredinciosi eu am trecut prin multe in viata si a fost zile in viata mea in care credeam ca pentru mina sa terminat de finitiv de cand am auzit de cuvantul lui Dumnezeu viata mea s-a schimbat total si eu cred in dumnezeu pentru ca el a creact totul pe acest pamant. Si maimutele cine si cum sau creat ele singure? exista un creator pe acest pamat si nimeni niciodata nu ma va face ca sa imi pierd credinta in DOMUNUL ISUS HRISTOS. cei care vor sa ia lagatura cu mine silvik_silvik2009.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sincera sa fiu nici nu stiu ce sa mai cred pentru ca unii spun ca ne-a creat Dumnezeu altii spun ca ne tragem din maimute, dar totusi cred ca undeva la mijloc tot este ceva in care sa credem cu adevarat

| vilmaristul a răspuns:

Sunt de acord cu kratos
cred cu tarie in tot ce le,, scapa" americanii pe ecrane

| Trololoolololool a răspuns:

Creatie sau evolutie?

Pana in secolul trecut oamenii de stiita nu indrazneau sa aseze omul in randul animalelor. Omul avea inteligenta deci orice comparatie cu animalele era exclusa.

TEORIA EVOLUTIONISTA -> In anul 1859 insa, englezul Charles Darwin publica o teorie asupra evolutiei speciilor si includea omul in categorie cu maimuta. Afirmatia lui a provocat o rectie foarte violenta. Treptat, cercetatorii - arheologii, antropologii, paleontologi, geologi - prin studii intense, au reconstituit istoria - e drept incompleta si nesigura - a aparitiei omului pe Pamant.

S-a ajuns sa se creda ca omul face parte din ordinul biologic al primatelorcare s-au desprins la un moment dat in mod surprinzator si a cunoscut o evolutie unica, ce a adus la formarea omului modern...

De aceea specia Homo sapiens sapiens este nesigura deci asteptam raspunsuri de la specialisti sa ne dam seama " OARE SPECIA NOASTRA MAI EVOLUEAZA? '' probabil o sa ne mai gandim la intrebarea asta multa vreme...

| Xgirl a răspuns:

Hm.hai sa luam lucrurile asa se spune ca omul e tras din maimuta care a evoluat, pai si atunci maimuta de unde a aparut?

| BuBuLiNa_1408 a răspuns:

Nu stiu... daca am evoluat din maimuta, inseamna ca peste inca 2000 de ani o sa ne transformam in super-oameni? confused

| hasky a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu exista si el nea creat pentru ca suntem aproape identici avem sentimente... avem tot ce ne dorim pentru ca Dumnezeu ajuta

| manka a răspuns:

Da bianka are foarte mare dreptate pentru ca dumnezeu ne creat pe noi si pe maimute sunt niste prosti cei care zic ca omu a evoluat din maimuta pentru ca da ca stai si te gindesti putin pe maimuta cine oare a creat-o nu dumnezeu...