| Marian586 a întrebat:

as vrea să-mi recomandaţi niște animeuri foarte bune ca nu prea stiu la ce animeuri sama uit dau funda!

Răspuns Câştigător
| BlackRose03 a răspuns:

Bun,deci astea mi-au placut mie cel mai mult:
1.Noragami(Este vorba despre o lume in care laolaltă cu oamenii trăiesc zei ce iau nastere din dorintele oamenilor.In functie de dorintele din care a luat nastere zeul acesta are un rol, precum:zeu al calamitatii-care ucide, zeu al saraciei-care aduce dezastru prin simpla prezenta etc.De asemenea daca nu se sinucide atunci cand un om moare devine o fantomă.In acest anime lumea e cuprinsa de spirite malefice.Acestea pot pune stăpânire pe suflete, adică pe fantome.In cazul asta devin Ayakashi,adică niste monstri ce nu pot fi readusi la normal si ii îndeamnă pe oameni sa faca lucruri rele.
Zeii au puterea de a oferi fantomelor un nume,acestea devenind servitorii lor,niste arme divine.
Cand zeul ce i-a oferit nume unei fantome o striga pe numele de arma divina aceasta se transforma intr-o arma de lupta,iar cand o striga pe numele de om revine la forma umana.
Cu ajutorul acestor fantome ce devin un fel de servitori zeii care ii detin le folosesc in lupte pentru indeplinirea sarcinilor.
Fara una zeul e incapabil sa se apere sau sa lupte.
Povestea il are in prim plan pe Yato,un zeu ce a fost candva unul al calamității,nascut sa ucidă, dar cu timpul s-a schimbat, n-a mai ucis si a devenit un zeu slab care face sarcini precum spălarea toaletelor.
Intr-o zi acesta fuge in mijlocul unei sosele sa prindă o pisica si e pe punctul de a fi lovit de un camion. Oricum n-ar fi murit fiind zeu.
O fata de liceu pe nume Hyiori încearcă sa-l salveze si e lovită in locul lui.De atunci ea traieste intre lumea Fantomelor, sufletul ei iesind deseori din trup inconstient si a oamenilor.
Din acest motiv pastreaza legatura cu Yato pentru a o aduce inapoi la normal.Mai departe vezi tu.)
2.Tokyo Ghoul(Au trecut deja 2 ani...stai sa-mi amintesc.Deci este vorba despre un baiat timid de liceu pe nume Kaneki.In acest anime oamenii traiesc alaturi de niste creaturi numite ghouli ce se hranesc cu carne umana.Acesta întâlneste intr-o zi o fata frumoasa pe nume Rise.Se îndrăgosteste de aceasta si incep sa vorbească.
Intr-un final merg la o intalnire,ea il conduce intr-un loc retras si pe urma il ataca,ea fiind un ghoul ce l-a ademenit.
Dupa ce il arunca in toate părțile lovindu-l cu cruzime si e pe punctul de a fi ucis o construcție din metal,numeroase bare mai precis, sustinuta de cateva fire meralice se desprinde si cade peste Rise,strivind-o.
Odata ajunsi la spital se constată ca Rise e moarta, iar Kaneki este in viata cu răni foarte grave si organe ce nu mai pot fi functionale.
Din acest motiv se face în transplant, organele lui Rise ajungand parte din Kaneki.Cand se trezeste este pe jumatate ghoul, Rise fiind in viata in trupul lui.
Descoperă asta la scurt timp cand isi da seama ca nu mai poate mânca ce consuma oamenii în mod obisnuit. Întâlneste pe Touka, un ghoul ce traieste mancand cadavre deoarece nu ii convine ideea de a ucide.Atunci descopera ca sunt si ghouli care traiesc fara a ucide.
Este luat in grija de seful unei cafenele, acesta fiind un ghoul foarte puternic si bătrân.
Kaneki trebuie sa invete sa accepte felul in care este acum, faptul ca nu mai este om si trebuie sa traiasca drept un ghoul).
3. Fullmetal Alchemist
4.Koe no Katachi (film-Este despre o fata pe nume Nishimiya ce nu poate auzi care se transfera la o scoala.Acolo este un baiat popular si increzut pe nume Shouta.Colegii ei de clasa sunt prietenosi la inceput si vor s-o inteleaga,dar din cauza a catorva dificultati ce le-a creat fara sa vrea ceilalti ajung s-o izoleze si s-o urască. Shouta începe sa-si bata joc de ea,mazgalindu-caietele, distrugandu-I aparatele auditive si chiar ranind-o fizic. Dupa cateva luni profesorii descopera ca Shouta este cel care ii distruge aparatele auditive, iar mama lui e nevoita sa plateasca.De atunci roata se intoarce,"prietenii" asemeni lui Shouta care isi petreceau cu el timpul pana atunci ii fac aceleasi lucruri pe care le-a facut el lui Nishimiya. Dupa scurt timp ea se transfera, moment in care Shouta realizeaza cat a gresit.La liceu fostii "prieteni" ai lui Shouta la spun celorlalti sa stea departe de el ca e un bataus.Devine izolat si se schimba radical,fiind opusul a ceea ce a fost in trecut.Ajunge sa-si doreasca moartea, incercand sa se sinucidă, dar nu reuseste. Încearcă s-o găsească pe Nishimiya pentru a-i cere iertare si pentru a se revenea fata de ea, din vinovăție si pentru a scăpa de ura fata de propria persoana. Ajung prieteni si sa abia sentimente unul fata de altul.Pe parcurs Shouta isi face noi prieteni si desopera de inseamna sa traiesti.E un anime foarte emotionant).
5.Kimi no Na Wa(film-trebuie sa-l vezi singur ca sa-l înțelegi.Schimb de corpuri,distanta de ani si distanta fizica intre doua persoane ce ajung sa se regaseasca si sa-si pastreze speranta in ciuda faptului ca s-au uitat unul pe altul,romantism,drama,un plot bun, o poveste ce te va face sa plangi precum un copil si iti aduce aminte de fostele iubiri si de faptul ca indiferent de distanta sau de anii ce trec iubirea e eterna si odata ce ai pierdut-o, cand si daca regasesti legatura este cu atat mai puternica.Acest anime parca-ti spune ca tu iti alegi destinul, il distrugi, il refaci si poți sa faci orice cat timp speranta ramane vie.La inceput va fi plictisitor, dar daca vrei sa-l vezi uita-te pana la capat.Crede-ma,merita)
6.Attack on Titan
7.Death Note (cu asta ar fi ok sa începi daca n-ai mai vazut un anime pana acum)
8.Gintama(este cel mai funny anime pe care l-am vazut, dar trebuie sa ai o rabdare de fier daca vrei sa te apuci de acest anime care are peste 700 de episoade).
9.Stains:Gate
10.Code Geass (poate singurul anime unde vei gasi un tip mai inteligent decat L.Este o combinatie,are tot ce vrei.
Plot bun,dramă,acțiune, supranatural, romantism.)
11.Ao Haru Ride(povestea ii are in vizior pe Kou si Futaba, ce au fost îndrăgostiți unul de altul in copilărie.
Kou se transforma la o alta scoala fara a spune nimic din cauza morții mamei sale ce l-a afectat nespus. Futaba continua sa-l astepte sperând ca se vor vedea din nou.Cativa ani mai tarziu cei doi se reantalnesc, fiind la acelasi licei.Desi s-au schimbat si încearcă sa dea totul uitării, se îndrăgostesc din nou unul de altul, de data asta de cel din prezent.Este o poveste de dragoste ce-ti va ajunge la inima).
12. Your Lie in April(un băiat pe mine Kousei este obligat inca de mic sa cânte la pian nonstop fara greseala pentru a ajunge printre primii pianisti din lume, impins de catre mama lui.Aceasta moare, iar de atunci Kousei nu mai poate "auzi" sunetul pianului, fiind incapabil sa mai cânte.Acesta e considerat ca fiind blestemul mamei lui inainte de moarte.
Intr-o zi dupa mai multi ani întâlneste o fata pe nume Kaori, o violonista exceptionala.Acestua ajung prieteni.
Ea il forțează sa devină acompaninul ei intr-un concert,deoarece ea nu canta dupa piesa pe care trebuie sa cânte,improvizează deseori,deci ca prin urmare fiind dificil sa tina pasul cu ea toti acompanionii sai au lasat-o.Ea il ajuta pe Kousei sa auda din nou suntetul pianului si incep sa cânte. Povestea este foarte trista, in special cand...ok, nu vreau sa-ti dau spoilere.Acesta este un anime care chiar trebuie vazut, a facut numeroase persoane care l-au vizionat sa plângă, sau cel putin sa le ofere o puternica nostalgie.
13.One Punch Man(cred ca pe asta il stii, daca nu este despre un tip pe nume Saitama ce isi distruge adversarii cu un singur pumn, fara a depune vreun efort.E foarte funny).
14. Fate:Zero
15.Boku no Hero Academia
16. Kaichou wa Maid-sama!(este o poveste de dragoste intre o fata pe nume Misaki,foarte buna la învățătură, batausa si baietoasa ce lucrează drept servitoare la o cafenea si un baiat popular, chipes si plictisit cam de tot ce-l înconjoară pe nume Usui.Acesta descoperă faptul ca Misaki e o servitoare, fapt ce ea incerca sa il ascunda.De atunci el vine deseori la cafenea, luând nastere o frumoasa poveste de dragoste.
Au parte de multe momente impreuna.Este primul anime pe care l-am vazut si nu regret).
17.Sakurasou no Pet na Kanojo(comedie, dragoste).
18.Nanatzu no Taizan (actiune, comedie, supranatural si oleaca de iubire).
19.Another (Ok...e cam complicat aici.Totul incepe in urma cu 30 de ani Cand o fata buna la sport,iubita de colegi/profesori si la învățătură moare.
In ziua înmormântării unul dintre colegi arata catre banca ei si spune "Nu e moarta,e chiar acolo!"
Cu toții afirmă acest fapt si se poartă pana la sfarsitul anului de parca ea ar fi fost în viata.
De atunci, in fiecare an mor multi elevi din clasa respectiva, fiind denumită "Clasa Mortii".
Cu 10 ani in urma cei din "clasa mortii" merg la un templu in speranța ca crimele vor inceta.
Totul merge bine pana la plecare cand un baiat e lovit de fulger, iar o fata aluneca si ajunsa la sol e lovită de un camion.Atunci un elev ce se afla intr-o încăierare isi omoară un coleg din greseala. Ziua urmatoare el ii intreaba pe colegi de el, dar nimeni nu stia nimic, cadavrul dispăruse iar crimele au încetat.Atunci realizeaza ca in fiecare an in acea clasa se afla un elev mort.Acesta nu stie ca e mort sau cauza, deci traieste drept un copil normal.
Înregistrează o caseta inainte de a uita la randul lui tot in care spune ce s-a intamplat si faptul ca elevul mort trebuie eleminat ca crimele sa înceteze.
Profesorii gasesc o solutie...
Aceea fiind ca in fiecare an un elev ales random sa fie ignorat pana la sfarsitul liceului de parca n-ar exista.Aceasta metoda functioneaza. Ajungem in prezent.Un băiat numit Sakakibara se transfera in acea clasa la un timp dupa începerea anului scolar.
Inainte sa i se spuna care e situatia si cine este elevul ce trebuie ignorat acesta intra in discuție cu Mei, fata pe care trebuia s-o ignore.De atunci crimele se reiau, iar Sakakibara si Mei trebuie sa descopere cine este elevul mort si sa-l elimine ca mortile celorlalti sa ia sfarsit).
20.Charlotte(un asteroid aterizeaza pe Pământ.
Odată cu asta o parte dintre persoanele din toata lumea dobândesc o putere supranatura ce trece odată cu adolescenta.Yuu,un băiat de liceu are puterea de a pune stăpânire pe corpul cuiva 5 secunde.
El este lacom si foloseste aceasta abilitate pentru a copia la teste,intrând in corpul altora si văzând rezultatele,astfel intra la un liceu de elită.
Exista o scoala construita pentru persoanele cu aceste abilități in scopul de a-i ascunde pe purtătorii acestor puteri de alte persoane, pentru a nu ajunge experimente stiintifice, puterile acestora fiind nestuite de oamenii normali.Nao Tomori,personajul principal il gaseste pe Yuu cu ajutorul unuia dintre elevii scolii respective ce are abilitatea de a indica locatia cu ajutorul unei hărți ai detinatorilor acestor puteri si spune si ce abilitate are fiecare.
Aceasta il aduce fortat cu cateva ajutoare in scoala respectiva si de atunci începe o noua viata, având obligația împreună cu restul elevilor de a-i gasi pe toți cei cu puteri si a-i aduce in scoala pentru a nu fi descoperita de catre marile puteri existenta acestora, altfel ar fi închisi si transformati in experimente).
21. Kuzu no Honkai (acest anime iti aduce aminte de propria-ti viata, daca chiar si pentru cateva momente ai trait-o precum aceste personaje.Deci...O fata numita Hanabi e îndrăgostită de mica de "fratele" ei.Ea ii spune frate in semn de respect,fiind singura persoana care i-a fost alaturi,având o copilarie dificila.
El este profesor la liceul ei fiind mai mare cu cativa ani.
Tot acolo profesoara este si o c.urva daca ii poți spune astfel.Face s.ex fara sa iubească sau din placere,doar pe motiv ca este goală pe dinăuntru si ii place sa se simtă iubita de bărbați si sa fure bărbatul altuia.
Aceasta il face pe "fratele"lui Hanabi sa se îndrăgostească de ea,deoarece o consideră pe Hanabi asemenea eii,ea fiind buna in numeroase domenii si plăcută de multi băieți.
Din aceasta cauza vrea s-o vada suferind,sa-l "fure" pe "fratele" ei,fapt ce ii aduce satisfactie.
Hanabi il intalneste pe Mugi,unul dintre cei îndrăgostiți de acea c. urva.Ei ajung sa faca lucruri intime împreună fara a avea sentimente fata unul de altul,fiind unul pentru celalalt doar un înlocuitor.
Povestea e trista,multe scene cu conținut s. exual,iti ofera stări depresive si toate personajele sunt triste si tot ce fac este gresit si o fac cu un motiv,in mare acela fiind de a fi alaturi de persoana iubita, fie ca aceasta simte sau nu la fel, indiferent de pret.Si pe parcurs vezi ca majoritatea personajelor sunt astfel, nu doar Hanabi si Mugi.)
2. Kuroko no Basket(daca iti plac anime-urile care au la baza sportul in opinia mea asta e cel mai potrivit ).
23.Yuri on Ice (daca iti place " Yaoi on Ice".)
24.Inuyashiki(a aparut in 2017...Deci un om in varsta cu o familie a carei membrii nu sunt prea preocupati unul de altul si duc o viata aparent trista lipsita de culoare afla ca are cancer si putin timp la dispozitie de trait.
Acesta este un om sufletist si foarte onest.
Ok, merge intr-o seara in mijlocul unei câmpii si incepe sa plânga cu câinele lui pe care l-a adoptat în brațe.Mai era un tanar acolo pe care il observa pret de un moment,cand o navă spațială aterizează si ii distruge.
Extraterestrii aflati la bordul navei le reconstruiesc corpurile, devenind roboți.
Hiro, tânărul ce a fost acolo odată ce devine robot începe sa ucidă.
De ce? Simplu.Desi n-are probleme psihice sau de familie(in afara de faptul ca are părinți divortati),nu ii pasa de cei pe care nu-i cunoaste,deci ucide din plictiseala si pentru a se simti uman, susținând ca odată ce a devenit o mașinărie nu mai are sentimente.
Bătrânul pe de alta parte isi foloseste puterea pentru a vindeca boli precum cancerul si a salva vieti.
Acesta descoperă faptul ca Hiro isi foloseste puterile ca sa omoare, deci il cauta pentru a-l ucide inainte ca toata populatua Japoniei sa dispara.Sunt mai multe motive care l-au facut sa ajungă sa ucidă mii de oameni si sa extermine o parte din populația Japoniei, nu dau spoilere.Anime-ul e bun, ar trebui sa-l vezi).
25.Kini ni Todoke(am inceput sa-l vizionez de curand.
Este despre o fata foarte timida si naivă pe nume Sawako. Ceilalti o considerau înfricosătoare datorită aspectului sa faltului ca e tacuta,asa ca o ignorau.
Pana cand il întâlneste pe Shouta,un băiat foarte popular si sociabil.
Acesta începe sa vorbească mai des cu ea si afla ca nu e asa precum o cred ceilalti.
El o ajuta sa socializeze mai mult,iar ea începe sa-si faca prieteni, primele si cele mai bune prietene ale ei fiind Chizu si Ayane.
El ajunge sa-i schimbe viata, iar ea prin propriile puteri sa vorbească mai mult si sa învețe ce inseamna prietenia.
Astfel ajung sa se îndrăgostească.
Sunt la episodul 14 si-l iubesc).
Highschool DxD (ok,asta e o combinatie intre ecchi,supranatural,acțiune si poate romantism. Daca vezi un episod vei intelege).
Ar mai fi "Free!" (Înot, il vezi daca esti gay), Mirai Nikki(aici o gasesti pe regina yandere.Este un anime bun...romantism fortat intre un tip patetic si o yandere ce ajung sa aibă o relație fericita in final,acțiune,sânge,dramă, chiar si un sărut intre băiețiwinking, Elfen Lied(un anime trist...mult sânge,dramă. Merita vazut,povestea este una dintre cele mai bine realizate văzute de mine),Ao no Exorcist,Clannad (este considerat ca fiind cel Mai trist anime.
Personal nu mi s-a părut asa emotionant(n-am inima sad ),n-am plâns,mi s-a părut cam plictisitor,poate tie-ti place), SAO (de asta sigur ai auzit), Parasyte(este despre niste paraziți adusi pe Pământ cu scopul de a-i elimina pe oameni deoarece sunt o amenințare pentru planeta.Acestia intra in corpul oamenilor si le consuma creierul,corpul devenind gazda si masina de ucis.Un băiat numit Shinichi cand statea intr-o noapte pe calculator este atacat de un parazit.
Ii intra in mana, iar Shinichi apuca un fir de la un incarcator si il strânge in jurul brațului, oprindu-l astfel sa ajungă catre creier.
Dimineata se trezeste cu o creatură pe post de mana si afla ca omenirea este in pericol.Decide sa elimine toți paraziții si sa salveze populația globului.Astfel începe o noua viata plină de pericole,devenind altcineva).

Mai sunt si altele, le-am cam pus la întâmplare pe astea, dar scriu deja de vreo 2 ore si m-am cam plictisit. laughing
Sper sa-ti placa si daca te va ajuta in vreun fel ma bucur.

| BlackRose03 a răspuns (pentru BlackRose03):

Lol,abia acum vad cat am scris.Imi pare rău pentru "roman".

| Marian586 explică (pentru BlackRose03):

Nu-i nimic iti mulțumesc foarte mult pentru animeuri cam 60% din tot ce ai scris le-am văzut si nu sunt gay

| BlackRose03 a răspuns (pentru Marian586):

N-ai pentru ce. happy
Nu am vrut sa zic ca ai fi gay daca te uiți. laughing
M-am exprimat eu gresit.
Dar acel anime e in mare pentru fete (băieți sexy in costum de baie, scene cu tenta s. exuala, prietenii parca prea strânse intre personajele care sunt de s.ex masculin si chestii.)
Nu cred ca băieții ar fi prea tentati sa-l urmărească, dar fiecare cu preferintele lui.

5 răspunsuri:
| TheRealFantasy a răspuns:

Nu ai si tu un gen preferat? laughing
Foarte bune in ce sens? Comedie/Actiune-Shounen/Horror/?

Death Note (psihologic, are supranatural, actiune)
STEINS; GATE (sci-fi, drama, comedie, etc. etc.)
Highschool DXD (ecchi cu plot cel putin decent)
Daca vrei cu sporturi ar fi Haikyuu (volei), Hajime no Ippo (box).
Mirai Nikki (horror, romance, actiune/suspans)
Elfen Lied (cel mai serios horror cu plot bun)
Nana sau Chihayafuru daca vrei din genul "josei" (ceea ce ma indoiesc dar din moment ce nu ai zis un gen preferat il las si pe asta laughing )
Spice and Wolf / Akagami no Shirayuki-Hime (daca vrei un anime putin mai incet, ambele au romance)
Hunter x Hunter (shounen, batai, poveste, personaje complexe, anime mediu/lung, mai exact 148 de episoade cel din 2011)
Code Geass (war, mecha, actiune practic, chiar si romance)
Jojo's Bizarre Adventure (shounen, e complex)
Daca vrei un anime axat pe un caracter principal intr-o lume medievala cu batai epice ai putea incerca "Fate Zero, Stay Night", "D'Gray Man", "Claymore", "Tegami Bachi / Letter Bee".
"Tengen Toppa Gurren Lagann" sau "Kill la Kill" (daca vrei fighting cu fan service si anime/manga cu stil artistic de la bun in sus, ambele sunt ok).
Daca vrei unul mai pentru adolescenti asa, cu romance si actiune (fighting) eventual si supranatural dar mai goofy ar fi bune "Kyoukai no Kanata" (siropos), "Noragami", "Danganronpa"(nu are romance), "Toradora" (nu are supranatural), "Date-a-Live", "Madoka-Magica".
"Another" ar fi tot goofy oarecum, dar pe la sfarsit e horror si per total are un aer mai dubios si ceva suspans care nu prea dispare pe tot parcursul anime-ului.
Daca iti plac filmele in stil mai "Disney" dar care sa fie tot anime-uri nu ar trebui sa ratezi "Spirited Away" si "Mononoke-hime".

| Marian586 explică (pentru TheRealFantasy):

Mulțumesc pentru animeuri