Întrebare recomandată | Ciovy a întrebat:

1) La cât timp trebuie schimbata apa din acvariu? 2) Cu cât timp trebuie sa pui apa în bidoane pana schimbi apa din acvariu?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) Eu o schimb odata la 2-3 zile (la bol); 1-2 ori/saptamana (la acvariu.
2) Imediat ce ai folosit-o, pui alta, pe care o poti folosi numai daca au trecut 2-3 zile (ca sa fie "declorificata").

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O data pe luna e suficient.

| marinache a răspuns:

Salut!

Depinde foarte mult de ce ai in acvariu. Daca ai pesti, daca ai broste testoase. Daca ai pesti, ai si sanitari? Ei te mai ajuta sa iti mentina putin apa mai curata.
Ai filtru? Daca ai un filtru bun, apa nu trebuie schimbata decat mai rar, undeva la o luna si schimbi doar 1/3 din ea, nu toata.
Apa o lasi la decantata undeva la 48-72 de ore. Eu cel putin asa faceam. O puneam in bidoane si le tineam fara capac cam 2-3 zile si apoi turnam in acvariu.

| sadoveanu a răspuns:

Buna!

Daca ai pesti micuti si nu le dai de mancare non stop cat sa se murdareasca apa extrem de repede, poti sta si o luna fara sa schimbi apa. Ai filtru, il folosesti pe acela, deci pastreaza mediul respectiv cat mai mult, dar sa se vada pestii, nu matasea broastei big grin.

Asdar pune apa cand crezi tu, o lasi la decantat 2 zile si schmbi parte din ea nu toata.

Succes!