| sistar19 a întrebat:

Bună! Am prea mulți câini și nu știu ce să fac cu ei. Am 6 câini și mama mea nu înțelege că este greu să întreții 6 câini când ea are salariu minim și mâncarea pentru câini este 600 de lei pe lună. Singura femelă va făta într-o lună, s-au dus la vecini prin curți și le-au mâncat păsările, alt vecin a făcut reclamație la poliție pentru că era să fie mușcat de câini iar pe mine și pe fratele meu ne deranjează pentru că latră noaptea și nu ne putem odihni cum trebuie când noi mergem la școală. Fac și mizerie care miroase oribil, când vin prieteni pe la noi latră și se țin după noi oriunde am merge. Pe scurt, ne afectează sănătatea și viața socială dar pe mama o doare la bască. Când eu sau fratele meu îi spunem să facă ceva cu ei, începe să țipe, să se certe cu noi, să dea vina pe noi și nu mai vorbește cu noi două-trei zile, același lucur îl face și cu vecinii care îi spun că nu îi mai suportă câinii ei. M-am gândit la eutanasiere sau să-i ducem într-o pădure îndepărtată dar mama nu vrea. Ce pot să fac în situația asta?

20 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Apelati la sterilizare, obligatoriu, asa e cel mai responsabil, mai ales daca nu ii tineti in curte si ii lasati sa umble pe unde vor...Anual se organizeaza campanii de sterilizare gratuita prin intermediul unor cabinete veterinare si ong-uri.Te interesezi pentru zona ta si astfel veti economi multi bani.Eutanasierea se face cand animalul sufera nespus si a ramane in viata ar insemna sa se chinuie doar, nu din niste mofturi ale unor oameni care nu inteleg ce inseamna sa ai grija de animale.Foarte frumos gandul cu padurea, din cauza celor cu aceeasi mentalitate e plina Romania de animale abandonate pe strazi care se inmultesc necontrolat.

Exista atatea grupuri de adoptie si adaposturi pentru a mai da din ei si a pastra maxim doi sau numai unul, ca sa va incadrati totusi intr-un buget si in acelasi timp sa aveti si voi pentru traiul minim.Bafta.

| Mosotti a răspuns (pentru dullcat):

Si ce rezolva cu sterilizarea? Ca pana mor aia ii face cu capu pe toti, pana cineva ii va otravi si va rezolva problema, cineva din localitate care nu mai suporta pagubele. Si se rezolva problema.
Acolo se va ajunge, rand pe rand vor dispare daca nu se potolesc.
Pana la urma daca asa va fi, orice rau spre bine.

Ca asa s-a intamplat de multe ori in aceste cazuri.
Ai 101 caini, tine-i in curtea ta! Nu sa terorizeze pe altii.

| dullcat a răspuns (pentru Mosotti):

Rezolva problema puilor care la randul lor vor teroriza tot satul. Uite ce frumos arata in imaginea asta : http://www.carefordogsromania.com/......5136_n.jpg

http://www.carefordogsromania.com/hai-sa-povestim-putin-despre-sterilizare/

| Mosotti a răspuns (pentru dullcat):

Pai nu mai apuca sa faca pui, stai tu linistita, ca aia e si ideea.
Ii rade inainte cand inca n-au facut. Ca deocamdata n-au facut.

Si daca face, o sa fie rasi si aia, doar sa se puna problema sa-si puna cineva mintea. Pana se blocheaza lantul.
Stiu cazuri si cu 3 din astia care tot asa teorizau imprejurimile.

In doua saptamani kaput, unu a crapat acasa, altul pe marginea drumului, si altul mi se pare in curtea unuia. Ca acolo s-a nimerit sa isi faca efectul treaba.
Nu apucasera sa faca pui, doi erau masculi, si o femela.

Luau mancarea cu momeala asa din aer, nici macar nu erau mancati ca lumea. Evident ca treaba s-a facut in curtea altuia in care era fiecare, sau pe drum seara.
Dupa aia ei plecau din curte, si cand si-a facut aia treaba, pam pam, gata.

| dullcat a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ai de unde sti...In tot satul mai sunt si altii cu aceeasi mentalitate.Monitorizezi tu cainii sa vezi pe unde umbla? Faptul ca altii aleg sa ii omoare de parca se cred in Evul mediu nu inseamna ca sterilizarea nu trebuie luata in calcul.Suntem totusi in 2024 si sterilizarea are si alte beneficii, nu doar lipsa puilor.Te invit sa citesti:

https://joyvet.ro/sterilizarea-la-caini/

https://www.zooplus.ro/......a-cainelui

| sistar19 explică (pentru Mosotti):

Așa este. Am avut mulți câini de când m-am născut dar vecinii i-au rezolvat de fiecare dată. Sper ca și de data aceasta să-i rezolve vecinii că nu mai pot. Mă doare capul din cauza lor și dorm pe bancă la școală happy

| Mosotti a răspuns (pentru dullcat):

Bine, multi au cate un caine in sat la ei in curte, nu abunda asa 6 caini ai unei femei cam dereglate.
Deci nu ar fi asa treaba de facut.

Sigur ca si sterilizarea e buna de facut.

Insa aia cu ucisul, nu e de evu mediu, e ca rezolva problema acum, sterilizarea o rezolva dupa ce se duce acel caine care poate trai si inca 10-13 ani.
Dar si asa este bine.

Ca degeaba steriliezi tu si atat, daca mie imi intra in curte inca 10 ani si imi terorizeaza pasarile sau ce mai am pe acolo.

| Mosotti a răspuns (pentru sistar19):

Pai cred ca o sa-i rezolve vecinii pana la urma, ma mir cum de nu i-a rezolvat pana acum.

| Simpatic a răspuns:

Vezi cati caini puteti intretine si pe restul incearca sa-i donezi cumva, desi banuiesc ca sunt caini 'mari', caci daca erau catelusi era destul de usor, postai anunturi pe Facebook de exemplu
Mama ta din pacate prezinta o forma de tulburare 'emotionala', si are cumva 'boala colectionarului', cei care strang lucruri inutile, desi nu le folosesc, unii strang sticle in casa pana numai pot intra in incaperi, altii iata animale (sunt cazuri de babute care aveau in 1 garsoniera 20 de pisici) etc

| gabicoo a răspuns:

Îi duci câte unul pe rând, la restaurantul chinezesc.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Cainii sunt suflete nevinovate. Te rog sa nu i duceti in padure sau sa i otraviti.
Mai bine vorbiti cu mama voastra sa i sterilizeze in cadrul programelor de sterilizare gratuit.
Pana la urma, cainii mananca si paine cu ciorba daca le este foame, de asemenea se gasesc boabe ieftine si bunute la supermarketuri.
Intr adevar sunt multi, mama voastra este om bun si miloasa cu animalele.
Incercati sa o ajutati si s-ar putea sa inteleaga ca nu poate salva toate animalele parasite.
Mama voastră este mai importantă decat vecinii, asa ca neimportant ce spun acestia.
Doar sa aveti grija sa nu mai scape pe afară.
Daca vecinii ar fi dat o mana de ajutor in loc sa comenteze ar fi fost si mai bine.
Insa acestia sunt oamenii in aceasta tara. Si voi copiii sunteti influentati sa fiti rai, apoi se mira ca la batranete se intampla ce se intampla. Toate au o legatura, absolut toate.
Toate cele bune,

| sistar19 explică (pentru ioana748):

1. Dacă nu-i duc în pădure, o să-i otrăvească vecinii așa cum au făcut și cu ceilalți câini pe care i-a avut mama mea.
2. Pot să sterilizez singura femelă pe care o am dar asta nu o să mă ajute.
3. Cheltui 600 de lei pe mâncarea câinilor care constă în pâine și bobițe dar problema e că mama mea are salariu minim și nu ne mai descurcăm cu banii. De 600 de lei pot să-mi cumpăr mâncare, haine sau un porc și niște păsări.
4. Nu am luat câini părăsiți pe stradă. Sunt de la o femelă care a plecat de acasă.
5. Mama mea are probleme cu banii și nu înțelege că are probleme cu banii.
6. Nu am cum să am grijă să nu mai scape. Sunt câini. O să găsească ei o cale prin care să iasă din curte. Chiar dacă stau în curte, vecinii o să le arunce otravă...
7. Ai mare dreptate la partea cu vecinii. Toată lumea are ceva de comentat dar nu vor să facă nimic ca să nu le mai fie rău. Ai dreptate și când spui că noi, copiii suntem influențați să fim răi din cauza societății și a bullying-ului din școală al colegilor.

| ioana748 a răspuns (pentru sistar19):

Atunci, decat sa i duci in padure, incearca sa gasesti un adapost in apropiere de zona ta.
Sau intra pe Facebook si solicita ajutor celor care se ocupa de animale.
Poate reusesti sa i infiezi.
Asta nu garantează ca mama ta nu aduce altii dar vorbeste calm cu ea, o sa inteleaga.
Sanatate,

| sistar19 explică (pentru ioana748):

Poate fi o idee bună. O să vorbesc cu ea. Și mama mea nu a luat câini de pe drum, sunt de la o femelă pe care am avut-o scurt timp în curte dar s-a sălbăticit după 2 ani.

| ioana748 a răspuns (pentru sistar19):

Inteleg, au ramas puiutii si nu s-a indurat de ei.
Vorbeste calm cu mama ta si demarati aceasta operatiune care va fi benefica cainilor si voua.
Si pentru ea e greu, o sa inteleaga, dar trebuie sa i aducj o alternativă atata tot.
Succes,

| DeMicUnCălător a răspuns:

Nu poți face nimic.
Când termini cu școala și te angajezi. Mută te la casa ta, acolo poți face ce vrei

| Torrpi a răspuns:

Anuntati voi copiii (fara sa stie mama) Directia de sanatate publica.

| Mosotti a răspuns (pentru Torrpi):

Daca mama nu vrea sa-i dea, degeaba vin aia.

| sistar19 explică (pentru Torrpi):

Dacă chem DSP-ul, este posibil să-i dea amendă mamei mele?

| Torrpi a răspuns (pentru sistar19):

Da, ii da si amenda. Dar poate lua cainii.