| Ciovy a întrebat:

Am un acvariu de 20 L. Am 4 gupy, 3 molly și 3 shifo. Și mai am pui de molly de 1 cm - 17 pui. Am pompa aer și filtru apa. Schimb apa la 7 zile. Întrebarea este : este de ajuns 20 L la 10 pești maturi și 17 pui ( 1 cm)?

2 răspunsuri:
| IrinaMihaela15 a răspuns:

Regula de aur e sa pui 2litri de apa la 1cm de peste. Un guppy are 3cm, molly 8cm iar xipho 3, 5cm. Asta înseamnă că ai nevoie de un acvariu de cel puțin 42, 5litri. Tu poți sa-i pui într-un acvariu mai mic, dar apare problema ca peștii cresc atât cât au loc, asa ca or sa rămână mai mici, dar cu corpurile deformate și probleme de sănătate. D-aia e bine sa punem mereu 2l de apa la 1cm de peste.

| alexache a răspuns:

20 de litri pentru 10 pești maturi și 17 pui de molly ar putea fi cam putin. în special molly și gupy au nevoie de mult spațiu și apa curata. parerea mea, 25-30 de litri ar fi perfect. dacă nu poți sa l extinzi, incearca sa faci schimburi mai dese de apă.