| hade61 a întrebat:

Am un catel de 11 zile - are mama si frati - si azi i-am descoperit ditamai abcesul in zona gat dreapta sub maxilar, l-am masat usor din instinct si a inceput sa curga puroi. i-am dat cu betadina si il voi duce la dr. s-a mai confruntat cineva cu astfel de problema? poate fi contagios?
este femela si e cea mai mica din cuib.
Multumesc

Răspuns Câştigător
| anoni a răspuns:

Nu,nu este contagios, este o infectie provocata de o intepatura.
cu cat nasucul negru este mai cald, cu atat este mai grav.il poti trata temporar asa:1. Spala locul cu apa si sapun, 2.praf de ampicilina si un plasture, dar asta doar pana il duci la doctor.
Alta problema din care putea sa faca abces ar fi sa-l fi zgariat ceilalti catei, cateaua-mama sau CHIAR SINGUR.
sper ca ti-am fost de ajutor si ii urez insanatosire grabnica >:-)

2 răspunsuri:
| hade61 explică:

Am fost la doctor, a curatat-o cu apa oxigenata si i-a mai introdus enzime? urmand ca eu sa o masez cu 2 picaturi de tinctura de iod ca sa se emulsifieze puroiul. se pare ca ceva a intepat-o, posibil ceilalti frati cand se luptau la supt.

| hade61 explică:

Multumesc anoni