| Anonim20000000 a întrebat:

Buna! Am adoptat recent un câine în vârstă de 2 ani. Are niște probleme la ureche(otită) și trebuie să îi pun picături în ureche. Este un câine foarte energic.El nu este de felul lui agresiv, dar nu ne lasă să îi atingem urechea din cauza otitei și ne mârâie. Nu aș vrea să îl traumatizez cu botniță sau să îl forțez.
Știți ceva suplimente pentru calmare sau sedative ușoare? Sau ce metode aveți voi?
Vreau doar să il liniștească puțin până se obișnuiește cu acest proces. Trebuie rezolvată neapărat problema cu urechea și nu îmi permit acum să pierd timp cu dresajul.

1 răspuns:
| ioana748 a răspuns:

Se gasesc la farmacia veterinara sedative, explici situatia si te ajuta acolo. Ai facut un lucru minunat ca ai infiat un caine asa mare, insa acum trebuie sa lucrezi la incredere reciprocă.
Pana atunci daca este spre binele lui trebuie sa i pui botnita ca sa l poti trata, nu ai incotro
Il managai pe cap si vorbesti calm cu el dupa ce i pui botnita.
Apoi il chinuiești cu curatatul urechii si picaturile.
Urechile vor trebui curatate frecvent asa ca va fi un stres aceasta operatiune, insa nu ai incotro. Nu se va obișnui niciodată, asa ca alta metoda decat botnita nu vad.
Toate cele bune,