| Shinen a întrebat:

Cum deosebesc un perus mascul de o femela?

Răspuns Câştigător
| LULUTZAwhitYOU a răspuns:

Pai masculu nu e energic si femela e mai sperioasa si mai energica funda?
. In general, determinarea sexului la papagali este o sarcina dificila si, in general, se recomanda sa apelati la ajutorul unui specialist - un crescator sau un medic veterinar. Metodele sunt variate, de la determinare tactila la operatie chirurgicala sau testare ADN.

Una dintre metodele mai usor de aplicat pentru posesorii de perusi si care nu implica o tehnica invaziva, deci traumatizanta pentru pasare, este determinarea sexului in functie de colorit. Unul dintre indicatorii cei mai siguri este zona carnoasa de deasupra ciocului (practic, "nasul"), care este colorata in albastru intens la masculul adult si in beige ciocolatiu la femela. Culorile se "adancesc" in perioadele de imperechere, devenind ceva mai inchise, mai profunde.

Atentie, insa - culoarea acestei zone carnoase de deasupra ciocului poate sa insele proprietarii de perusi fara suficienta experienta, intrucat la femelele foarte tinere este colorata in albastru deschis, alburiu.

Determinarea sexului la pui

Cand sunt pui, narile (aflate in aceeasi zona carnoasa de deasupra ciocului) sunt colorate in roz la mascul si albe la femela.

13 răspunsuri:
| raluky4 a răspuns:

Cand sunt maturi, femelele au ceromul(nasul) maro, iar masculii il au albastru!

| Brotacel a răspuns:

Buna!

Pielea de deasupra ciocului la femele este albastra si femelele sunt mai zapacite.
Masculii sunt mai puturosi si au pielea ciocului mai alba happy

Pa, pa.

| MadQueen a răspuns:

Nasul masculului este albastrui(albastru) si nasul femelelor este rozaliu(roz) happy

| LoLo_9163 a răspuns:

Chiar imi incalci intimitatea... unde naiba sa mai scriu sa nu te uiti?laughing. Ca sa stii... cei de pe TPU au dreptate, stii uwinking.

| Nik a răspuns:

Masculu nu e asa de activ ca femela si in plus, femela are ghearele mai maro ca masculul.

Alte răspunsuri
| Anonimous_4345 a răspuns:

Masculul are inceputul ciocului colorat in albastru si la femela are inceputul ciocului colorat in verde.

| Ѵαмριяɛ a răspuns:

Masculul are inceputul ciocului colorat in albastru si la femela are inceputul ciocului colorat in verde

| Angie12 a răspuns:

Fata are narile roz sau albe baieti au narile albastre, cand sunt pui nu se vad culorile la nari si zici ba ca sunt baieti ba ca sunt fete

| Angie12 a răspuns:

Fata are narile roz sau albe baieti au narile albastre, cand sunt pui nu se vad culorile la nari si zici ba ca sunt baieti ba ca sunt fete, sa stii, fundita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masculul la "nas" este albastrui iar femela este rozalie

| staicubianca a răspuns:

Masculul are cand e tanar nasul albastru deschis orice perus care are un inceput de albastru e baiat si fata are orice culoare in afara de albastru

| cata_5247 a răspuns:

Masculul la '' nas'' este albastriu iar femela este rozalie