| anonim_4396 a întrebat:

Fundita! Raspuns urgent!
Rabia la caine se poate lua si din aer? L-am scos ieri pe bichonul meu Havanez in parc fara sa il pun un moment Jos sau sa contacteze alti caini. A stat doar la noi in brate. Pe 28 face ultimul vaccin. Poate sa faca rabie?

Răspuns Câştigător
| ligiligi a răspuns:

Buna!
Daca zici ca a stat doar in brate la tine nu e nici o problema.Rabia se transmite doar daca intra in contact cu alti caini nici de cum in aer. Poti sa il mai plimbi doar sa nu se intalneasca cu alti caini.Rabia se gaseste in saliva animalelor si se poate primi doar daca este muscat de alt animal.Chiar daca este muscat si pare perfect sanatos virusul e in caine.Ai grija de catelusul tau.

2 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Rabia se ia doar daca e muscat de un caine care are deja. Se ia prin saliva cainelui respectiv. Eu zic sa stai linistita si mai bine il ti doar in casa ca nu are rost sa-l expui daca doar in ti in brate si atat, nu ai nici o satisfactie. E altceva cand il vezi ca fuge, se joaca cu cateii etc.

| aMEA a răspuns:

Stai linistita, rabia se transmite prin contactul cu ceva sau cineva pe care exista parazitul nu prin aer, poate trai pana la 2 zile pe obiecte.