| Adbbmsh a întrebat:

Hey! Am un porcusor de guineea de 7luni. (Dodo o cheama)
Eu ii dau de mancare vitaminele ei cu seminte, cu pastilute si ce-o mai fi. ii mai dau marar, salata, morcov, paine putin mai uscata. Am citit ca Nu are voie sa manance marar si varza de ce?

7 răspunsuri:
| Creionelroz777 a răspuns:

Eu ii dau purcicai mele si varza si amrar si nu am nici cea mai mica problema cu ea. Sunt mii si mii de interdictii dar in sfarsit, ii poti da orice leguma daca este bine spalata si ea o mananca. Foarte important este sa ii pui in adapatoare 2-3 picaturi de vitamina C odata la 3 zile. EI nu pot retine vitamina C asa ca au nevoie de un mic ajutor.

| LonelyLoner92 a răspuns:

Salut happy Si eu am un porcusor de guineea. Are 4 ani.

Tot ceea ce i-am dat sa manance a fost asa:

- zilnic in afara de iarba i-am dat un cartof si un morcov.

- Vara zilnic nu trebuie sa ii lipseasca iarba verde.

Nu inteleg de ce ii dai marar sau varza, deoarece aceste doua alimente contin niste chestii care sunt chimice pentru porcusorii de guineea in special daca ii dai varza cumparata din piata.

Deci, nu uita: Zilnic sa ii dai iarba verde. Acum iarna ii dai fan, adica iarba uscata. Incearca sa ii dai si cartof, cat despre paine eu la al meu nu i-am dat paine de vreo 2 ani jumate, pentru ca a mancat odata si a vomitat. Painea nu e asa sanatoasa. Morcovul si cartoful sunt cele doua lucruri pe care i le-am dat sa le manance in afara de iarba. Si, te-as mai sfatui sa nu ii dai pastilute sau cine stie ce prostii, ca eu niciodata nu i-am dat pastilute si e sanatoasa tunwinking. Bafta!

| Adbbmsh explică:

Nu marar scuze! patrunjel are voie?

| Adbbmsh explică:

Cand l-am luat,persoana aceea mi-a zis sa nu ii dau cartof ca amidonul ala din cartof il otraveste. si mi-a zis sa nu ii dau patrunjel si varza. in schimb mi-a zis sa ii dau paine uscata,marar,frunze de salata, fan(lucerna in special), si mancarea lui de la magazinb cu vitamine.deci opusul din ce ai zis tu

| Slolly a răspuns:

Buna! Ce ai citi este o prostie
.pe internet oricine poate scrie ca pisica nu are voie sa atinga mere ca ii cade blana si lumea chiar crede...asa e si cu tine.mararul este chiar sanatos iar varza are voie, Bio in portii mici si rar pentru ca baloneaza. daca vrei sa inveti despre purcei, intra pe GeMon.ro si gasesti acolo totul despre purcelusi. Au si un forum, ca sa intrebi orice ai nevoie...nu ii da numai aceleasi feluri zilnic, si semintele, adica mancarea speciala, numai o portie mica pe zi, daca vrei sa nu aiba prpbleme sau o viata scurta! Poate ii iei o prietena, ca nu este ca un caine, traieste singur, se adapteaza dar nu ii este bine!

| BoOmLiike a răspuns:

Nu este adevarat, este recomandat sa ii dai verdeturi!

| Luci3 a răspuns:

Pentru ca aceste alimente ii gauresc incetul cu incetul intestinele pentru ca ea(am si eu un porcusor de guneea si o cheama Dihanie) nu are anticorpi sa neutralizeze acele bacterii de la varza si marara cum au alte mamifere mai evoluate(ca oamenii).