| LaughOutLoud a întrebat:

Maine sau in curand urmeaza sa primesc o pisica albastra de rusia sau o metisa (ns sigur ca nu am vazut-o)si as vrea sa imi spuneti cei care sunteti stapani ai acestei rase cateva caracteristici.
nu accept site-uri sau texte copiate

5 răspunsuri:
| irinuca a răspuns:

Salut Mayasha,
Am avut un motan Albastru de Rusia, însă l-am dat unor prieteni deoarece pisica femelă, mai bătrână, nu se înţelegea cu el, adică nu-l suporta. Motanul era cuminte, n-avea treabă cu pisica, era jucăuş, foarte isteţ. Reuşise să înveţe să deschidă uşi şi în fiecare dimineaţă avea pretenţia să-l lăsăm la fereastră, să respire aer curat şi să se uite după păsări.
În perioada de năpârlire lasă păr destul de mult, e bine să ai o perie şi să-l periezi regulat. Învaţă pisica de mică să fie periată.
Cu baia iarăşi nu am avut probleme. Ce-i drept, eu îi făceam baie în perioada de năpârlire ca să scape de părul care oricum cădea. Măcar aşa îl aruncam în apă, nu prin casă.
E bine să-i cumperi mâncare de calitate, ca să-i prelungeşti viaţa şi starea de sănătate. Pisicile mele mâncau Purina şi Royal Canin pentru pisici.
Pisica albastru de rusia e o felină hipoalergenică, adică proteina care cauzează alergii e secretată în cantităţi mici şi nu declanşează alergii. E foarte cuminte şi ataşată de stăpâni.
Dacă vrei mai multe informaţii despre rasă, poţi citi şi articolul acesta despre rasa aceasta frumoasă: http://www.animalutul.ro/......-blue/512/
Baftă şi felicitări pentru alegerea pisicuţei!

| LaughOutLoud explică:

Nu stiu sincer cui sa dau funda
toti ma-ti ajutat si va multumesc
ca sa nu va suparati vam dat la toti vot
va multumesc inca odata

| TokyoGirl a răspuns:

Eu am o pisica Albastru de Rusia.Este slaba sau de cele mai multe ori grasuna (a mea este obeza), alege un favorit in familie, ii place sa fie mereu dichisita si aranjata. Tine minte nu-i place apa.

| YoUaReExAcTlYmYbRaNdOfHeRoIn a răspuns:

Eu am doi motani albastru de Rusia (tata si fiu) si stiu ca este o fire foarte prietenoasa, care doarme si leneveste aproape toata ziua, mananca foarte mult (eu stiu de la motanul meu ala mare, ca alalalt are abia 3 saptamani; daca vrei sa fie frumos trebuie sa ii dai multa mancare ). Atentie! Daca ai pasari de curte, papagali sau ai vecini care au pasari de curte sa fii atenta ca sunt vanatori pisicii din aceasta rasa, mari vanatori, mie era sa-mi manance perusii. Altceva, mai nimic. Aa, nu trebuie ingrijiti foarte tare in privinta blanii caci e scurta si se spala singuri. Poti sa ii mai faci si baie din cand in cand, daca vrei. Atentie la parazitii externi (purici, capuse) caci au blana foarte deasa si nu se prea vad parazitii si din aceasta cauza pot avea paraziti. Nu crede pe eudulcik99 caci sunt minciuni in privinta copiilor. Dimpotriva, aceasta rasa adora copii (eu dorm cu dansii in patbig grin). Sper ca ti-am fost de folos. Funda?

| my99heart a răspuns:

Nu am pisica, dar imi amintesc dintr-o revista(vb de rasa pisica albastra de rusia; crede-ma, iti zic fara sa copii sau ceva de genu) ca este foarte devotata stapanului sau. in familie, ea alege un preferat caruia ii este foarte devotata si nu pre ii plac copii, deoarece nu le plac jocurile lor
ii place sa fie impopotonata cu tot felul de pangligi si dupa aceea se plimba voioase prin casa, constiente de frumusetea lor.
foarte important! nu ii place deloc apa, de aceea sa nu o imbaiezi( vezi cum faci, poate cu un prosop umed)
sper ca te-am ajutat