| anonim_4396 a întrebat:

Motanul meu are 2 ani si i-am dat pana acum mancare uscata. Acum am incercat sa-i schimb cu mancare umeda si nu mai mananca. De ce?

11 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Pentru ca obisnuinta este a doua natura.
Ar trebui sa-i oferi alternant diferite tipuri de hrana.

| andreutz a răspuns:

Lasa-l 3 zile sa moara de foame ") si apoi da-i numai conserve sau ce intelegi tu prin mancare umeda.ai sa vezi ce repede isi va schimba meniul.pare "brutal", dar eficient...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Crezi ca daca mie mi-ai da acum numai paine uscata as manca? S-a invatat bietul animal cu mancarea uscata si asta recunoste drept mancare.

| Elly4all a răspuns:

Dandui doar un fel de mancare animalul s-a obisnuit cu aceasta.si odata ce te obisnuiesti cu ceva e greu sa te dezobisnuiesti crede-ma...asa ca te-as sfatui sa-l lasi in pace.sa nu-i mai schimbi mancarea.

| borsec a răspuns:

Incearca pentru inceput cu peste proaspat apoi treci la carnite de pui, de miel, de vita din pliculete.

lolita
| lolita a răspuns:

La ce te referi prinmancre umeda? eu iidau mancare uscata si conserve pentru pisici si le mananca pe amandoua foarte bine

| Bianca26bb a răspuns:

Parerea mea este ca este normal. Asa s-ar intampla si la om. Daca (dau un exemplu)pana acum tu ai mancat numai ciocolata, nu crezi ca ti-ar fi cam cred sa mananci dupa aia carne? Deci, cred ca ar trebui sa mai astepti catva timp happy.

| miry a răspuns:

Pt ca l-ai obisnuit doar cu hrana uscata, trebuia sai dai cobinata o data uscata, o data carne, o data mancare gatita

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Trebuia sa-l inveti in fiecare zi cu ceva diferit si astfel se obisnuia cu orice tip de mancare pe care i-o dadeai...revino la mancarea uscatahappy

| mircea a răspuns:

Nu stie ce este aceea "mancare umeda". ca sa-l inveti, incearca sa-l lasi putin flamand si apoi sa-i dai granule semi umede, adica o jumatate uscata, iar cealalta tinuta putin in sos de mancare umeda. daca o mananca, mai dai. a doua zi incearca iar. dupa cinci-sase zile dai si putina mancare umeda, fara granule.

| butterfly_1328 a răspuns:

Pentru ca asa s-a obisnuit si mancarea uscata da dependenta.