| RaduRadu690 a întrebat:

Sa imi iau Doberman sau ciobănesc german? Argumentați!
Vreau un caine care sa mă apere și fără dresaj.

Răspuns Câştigător
| Cricy a răspuns:

Ambele rase de caini sunt mari si impunătoare(zic asta pentru că dacă ai un ditamai câinele mulți o sa fie intimidați și o sa te lase in pace cel mai probabil) plus ca ele sunt in top 10 cei mai deștepți caini din lume. O sa iti zic argumente pentru fiecare rasa. Doberman: de cand s-a dat lege sa nu se mai taie urechile la caini ei nu mai par asa impunatori, sunt mai mari de înălțime ca un ciobanesc german si mult mai sensibili la frig deci dacă îți place să te joci in zăpadă, el nu e perfect, e atletic, te apara mereu pana nu mai poate(sa nu se înțeleagă că dacă a obosit gata nu mai face nimic, ci ca o sa te apere până moare), intelege repede ce ii spui, e protectiv, ceea ce nu e rău, decât dacă îți vin prieteni in vizite care nu erau planuite, fapt in care, o sa ii sperie si daca tot înaintează o sa ii muste. Pentru asta a fost creata rasa, deci e foarte bun pentru paza si protectie, dar poate sa fie greu de stăpânit dacă ești la primul caine. Si daca mai ai alte animale gen pisici, iepuri, etc. ai grija la ele.
Ciobănesc german: sunt mai mici, dar la fel de impunatori, e pe loc 3 la cele mai deștepte rase de caini, îi place să se joace în zăpadă, te însoțește cu mare drag peste tot, e usor de dresat, e protectiv si te apara până la ultima suflare, e folosit în politie, deci are aptitudini "speciale" (si dobermanul e folosit, dar mai rar), cand e mic e nebun, poate sa nu i se ridice urechile ceea ce e un defect al rasei, dacă îți iei cu par lung ai de periat la el, de o sa iti ajungă, dacă ai de gând să participi la expoziții canine cu el, trebuie sa se apropie cat mai mult de standardul rasei, si te va costa mai mult decat daca iti iei din părinți cu examene de lucru, vrea si ii faca pe plac stăpânului/stapanei mereu, iti apara curtea de intrusi si dupa mine cel mai important: nu se prea cearta cu alți masculi dacă ai baiat.
La ambele rase trebuie sa fii "Masculul Alpha". Nu stiu exact dacă îți place mai mult dobermanul sau ciobanesc german, dar am fost si eu in aceeași situație ca tine dar cu alte rase, si sa iti spun drept, TU trebuie sa alegi. Eu am scris pe o foaie calitățile și defectele si apoi am comparat. Sper ca te-am ajutat.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fara dresaj, un caine il va apara pe cel care-i da mancare mai buna si il scarpina mai placut...

| minrest a răspuns:

Nu poti fi sigur ca un caine te apara fara dresaj. Caine care ma apuca apuca de picior de cate ori intram in curtea stapanului lui l-a lasat pe acesta sa manance bataie si a continuat ruta pe care o facea cu stapanul. Cainele nu isi da seama ce trebuie sa faca, de aceea trebuie dresat.

| Ovidiu192837465 a răspuns:

Ambele sunt rase de caini de care ar trebui sa-ti fie frica daca nu te afli in locul potrivit, dar cred ca cea mai buna varianta ar fi un Ciobanesc German. Este usor de dresat, ascultator, inteligent, curajos si nu o sa scape de sub control daca faci o miscare gresita.
In schimb Dobermanul pare un caine foarte "teritorial" care o sa-si faca datoria de fiecare data cand este nevoie dar trebuie sa ai grija de lucrurile pe care le faci in fata acestui caine. Daca vrei sa te asculte si sa faca ce vrei tu ar trebui dresat bine inca de mic.

Nu sunt cele mai complete argumente dar sper ca te-am ajutat.

| D4rk1337 a răspuns:

Ciobanesc german sigur