| NePtTuUn a întrebat:

TPU am o intrebare pentru voi mai dati niste informati si mie depre ce trebuie sa stiu ca sa scriu o carte da ai auzit bine vreau sa scriu o carte ce riscuri este daca scriu o carte su ce am de castigat su de pirdut ziciti si mi eca au habar n-am?! Ami vine tot felul de porti lucruri cuvinte povestiri sa scriu dar nu am ancreder nu stiu ce sa scriu pur si simplu eu vreau din tota Inima sa scriu o carte ca mim pus an minte asta fac da si am nevoie de ajutorul cuiva sa mi-a editeze dupa ce trebin lol daca candva mi-ar fi de folos pentru Editare si sfaturi literare si stiluri De Litere va astept cu informeti si mesaje pa pa! Va astept!

Răspuns Câştigător
| AnotherCatWoman a răspuns:

De la a scrie o carte pana la a o publica este cale lunga si plina de hartoape.
In primul rand, trebuie sa stii cat de bine te descurci cu nararea, daca le ai cu stilurile si artificiile literare s.a.m.d
Ca sa faci primul pas, iti recomand ori sa iti faci un blog in care sa scrii povestirile care iti vin in minte sau bucati din cartea la care te-ai gandit a o publica, ori sa iti faci un cont aici http://www.etajul6.ro/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl ( ca si candidat) si sa dai la corectat povestirile. De abia dupa ce esti sigur(a) ca ai trecut de acest pas, te apuci de publicat online pe diverse site-uri, in functie de genul literar abordat( le gasesti cu un search pe Google). Si pasul asta este important, deoarece vei avea nevoie de recomandari.
Abia apoi poti sa cauti o editura( atentie! editura, nu tipografie) mai acatarii. Spre exemplu, Humanitas (http://www.humanitas.ro/). La pasul asta este necesar sa te documentezi asupra editurii, si sa le ocolesti pe cele ce au avut probleme sau scandaluri in trecut.
Cauta datele lor de contact pe site, si apoi le trimiti( preferabil pe mail), alaturi de intenţia ta de a publica la ei, urmatoarele:
- un synopsis al cărţii tale (de maximum o jumătate de pagină)
- CV-ul tău
- o bucată din manuscris (primele 5-6 pagini ar fi de-ajuns)
- recomandări ( vezi ce am zis mai sus de publicarea pe alte site-uri, sau, eventual de la profesori)
Bafta!