| darkprincesskiss a întrebat:

Am niste vecini care seara de la orele 17.30 dau drumu la manele de rasuna tot blocul, ore la care studentii si-ar dori sa invete. Ce as putea sa fac sa ii sanctioneze cineva. Nu ii cunosc pe astecti vecini galagiosi pentru ca sunt mutata de putin timp. Daca ma adresez la administratie s-ar rezolva ceva? La politie s-ar putea sa nu le faca nimic deoarece nu este in programul de liniste sad Sper sa ma puteti ajuta va rog frumos. Va multumesc ancicipat!

22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am avut doua cazuri asemanatoare, cu manelisti "barbati de barbati". Amandoua le-am rezolvat eficient.
Primii au fost niste tineri vecini care foloseau statie si boxa data la maxim, fiecare zi dupa ora 11-12 pana noaptea la 4-5, dupa care s-au culcat.
OK, dupa ce am vorbit cu ei ca si cu peretele, am pus si eu in functiune o boxa de basi lipit de peretele comun, am dat statia la maxim, in priza am intercalat un ceas electromecanic de programare. L-am reglat sa porneasca de la ora 6:15 pana la 12, am bagat muzica simfonica (Dvorak, Paganini, Toduta etc), la gramada. Am plecat de acasa. Deoarece dupa masa iar s-au auzit manelele, a doua zi am repetat programul. Si - surpriza - n-au mai sunat manelele! In schimb mi s-a plans unul din tineri ca n-a putut sa doarma de doua nopti din cauza muzicii mele. I-am explicat ca, si eu am munitie, daca ei vor razboi. big grin

Al doilea caz a fost mai dur, n-au stat chiar in vecinatatea mea, dar au deranjat toata lumea din vecin. Cand au fost acasa, manelele erau la maxim, indiferent de ore, chiar si noaptea.
Intr-o zi, cand n-au fost acasa, am mers cu un vecin la tabloul comun de sigurante si am montat o dioda in loc de firul din patron. S-a facut curent continuu care, cand au vrut sa dea drumul la manele, a ars toata aparatura de "sonorizare". Intre timp, evident, siguranta le-a fost schimbata repede la loc. Cand au chemat pe cei de la Electrica, totul a fost in regula, doar aparatele arse. Nu mai stiu daca le-au dus la reparat sau nu, dar dupa aceea a fost liniste... big grin

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Bula):

Credeam ca numai eu sunt singura nebuna care face asa ceva. Ma bucur ca mai exista oameni cu astfel de idei. laughing

Si eu am avut o experienta asemanatoare. Vecinii mei dadeau drumul mereu la muzica si era intotdeauna foarte random cand o faceau. Uneori era la opt dimineata, alteori incepea la doua dupa-masa si se termina la cinci, alteori la opt seara etc. Insa, in fiecare zi erau cel putin cinci, sase ore de muzica in timpul zilei, iar noaptea petreceri. Duminica seara, marti seara, miercuri seara si joi seara, pentru ca in weekend plecau acasa. Sincera sa fiu, nu stiu cum supravietuiau oamenii aia. Probabil numai din alcool si energizante. Ca sa nu mai zic ca terminau sesiunea cu o luna inaintea mea si cat eram eu in sesiune ei erau in bairamuri.
Au trecut cateva luni fara succes in care am incercat sa vorbesc cu ei, cu admistratorul si cu vecinii (deasupra lor nu era nimeni, iar vecinii de langa se pare ca nu aveau dormitorul langa camera lor). Politia nu era o solutie pentru ca nu stiu cum naiba faceau, dar daca se apropia o masina de politie muzica se oprea intotdeauna, iar peste 15 minute incepea iar. Prin urmare, eram numai eu sub ei. Iar pe langa muzica si topaieli neterminate, vorbeau si extrem de tare. Vorbeau atat de tare incat eram la curent cu toate problemele din viata lor. Problemele cu parintii, cu tipele cu care si-au tras-o sau nu, stiam pana si marca lor preferata de tigari, cand se duceau sa manance, cand se duceau sa fumeze, cand se duceau la baie. Nu stiu de ce simteau nevoia sa urle in mijlocul noptii ca se duc la baie. Sau probabil ca incepusera sa surzeasca, avand in vedere ca apartementul lor era un club aproape 24/24. Sau poate erau deja surzi si d-asta simteau sa asculte muzica atat de tare. Hai ca o iau pe aratura. In fine.

Dupa cum spuneam, au trecut cateva luni si ajunsesem la limita rabdarii. Deja nu mai puteam sa imi fac programul dupa ei, mai ales cu un asemenea program haotic. Mi se acrise sa ma gandesc in fiecare zi "hmm sunt asa de obosita, mai am de scris la licenta cateva capitole, insa sper ca vecinii mei sa nu asculte muzica azi". Am citit toate solutiile posibile si imposibile de pe internet. Am dat drumul la maxim la latraturi de caini, la muzica. Nimic. Banuiesc ca se gandeau ca erau vecini buni. Eu nu ma plang de muzica si latraturile lor, ei nu se plang de muzica si latraturile mele. Ma gandisem chiar sa merg si sa le pun **** pe usa. Probabil ca as fi facut-o in ultima instanta.

Insa, intr-o dimineata de luni, pe la sapte, dupa ce terminasera una dintre petrecerile lor grandioase, l-am auzit pe unul dintre ei intinzandu-si canapeaua. Si in timp ce eram eu asa pe jumatate adormita si delirand de la oboseala si de la nervi mi-am zis "Hei! Apartamentul meu nu are niciun tablou!". M-am trezit frumusel, mi-am baut cafeaua si am inceput sa bat gauri in pereti cu ciocanul. Si am batut in pereti din 15 in 15 minute. Toata ziua. Pana la 10 seara. Cand am ramas fara gauri de dat in perete, am inceput sa bat cu ciocanul in teava de apa. Au venit la mine la usa cam dupa primele doua sesiuni, dar le-am intors favoarea si nu le-am raspuns.

Din ziua aia nu s-a mai auzit un zgomot venind de la ei, iar la o luna, doua s-au mutat.

P.S. Nici la un an dupa evenimentul respectiv nu am reusit sa cumpar suficiente tablouri sa pun in toate cuiele pe care le-am dat.

| RAY a răspuns:

Politia reclamatie simplu, cu cearta nu rezolvi nimic

| darkprincesskiss explică (pentru RAY):

Problema este ca nu sunt in orele alea de liniste si daca sun la politie s-ar putea sa nu rezolv nimic sad. De certat nu ma cert ca nu ma cobor la mintea unora care nu stiu sa respecte comunitatea in care traiesc

| RAY a răspuns (pentru darkprincesskiss):

Atunci nu ai ce face asta e, tiganii sunt superiroi romanilor asa ca trebuie sa si demonstrze asta

| darkprincesskiss explică (pentru RAY):

Nu ca-s rasista dar in tara noastra cei care n-au deontologie sunt tratati mai cu respect decat cei care vor sa ridice tara din stare in care se afla sad

| RAY a răspuns (pentru darkprincesskiss):

Majoritatea e de vina,tiganii fura din buzunare, te omoara, te violeaza, mai si dau manele la maxim daca le spui ceva esti rasist, voi romanii sunteti de vina nu ei

| darkprincesskiss explică (pentru RAY):

Unul singur nu poate face nimic si la restul le este frica, nici autoritatile nu fac nimic..noi oamenii simpli nici atat nu putem sad. Oamenii fara scrpule ne-au facut de ras peste tot sad..si legea tot lor le da dreptate

| RAY a răspuns (pentru darkprincesskiss):

Pe noi din tm toata vara neau furat tigani prin tramvaie, avocata platita din banii publci le elibera

| darkprincesskiss explică (pentru RAY):

Si totusi nimeni nu schimba nimic. se complac asa. Si generatiile care urmeaza clar nu vor schimba nimic

| RAY a răspuns (pentru darkprincesskiss):

Din pacate va fi mult mai rau, isi este frica sa iesi afara noaptea pe strada sa agati ceva ca te pot viola tiganii

| darkprincesskiss explică (pentru RAY):

Din pacate pana nu va veni cineva capabil la conducerea tarii asa ne vom chinui sad

| DRionutST a răspuns (pentru darkprincesskiss):

Du-te la ei și spun-ele cu frumosu, fraților lăsati și voi muzica mai încet va inteleg ca ascultați dar e prea tare. Sau găsești un motivwinking

| cristimihailov a răspuns:

Buna, desi iti inteleg frustrarea, tot consider ca o pereche de casti si o muzica buna in surdina, in casti, ar putea sa te ajute sa te concentrezi.

Mai sunt si niste asa zise noise cancellation devices, dar nu te vor ajuta prea tare plus ca coata. De asemenea ar mai exista dopuri de urechi.

De aceea, tin sa cred ca prima varianta este valida.

Nu prea poti sa faci mare lucru, in plus risti sa ajungi la situatii conflictuale destul de nasoale.

| darkprincesskiss explică (pentru cristimihailov):

Acesti "minumati" vecini ar trebui sa dea dovata de buna crestere si sa asculte la un volum redus.
Nu pot invata cu muzica prefer linistea, dar multumesc pentru sfat

| untu a răspuns:

Buna! Daca mergeti la ei si ii vorbesti cu frumosul sa dea muzica mai incet,spune-i ca vreti sa inveti! Daca nu rezolva,nu-i mai spune nimic,lasa-i in pace! Mergeti frumusel pana jos la tabloul electric (parter), vezi care numarul apartamentului cu pricina, ii scoti frumusel busonul de siguranta, ii scoti lita (firul de cupru) si il pui la loc in tabloul electric si gata! daca se mai repata iarasi cu muzica tare, apelezi la protectia mediului (prin telefon sau cerere in scris) si sa depui plangere pentru poluarea fonica si tulburarea linistii publice si spune-i sa vina insotiti de jandarmi si sa le aplice o amenda usturatoare si confiscarea aparatului!

| darkprincesskiss explică (pentru untu):

Va multumesc pentru sfaturi!

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Nici ziua nu este permis zgomotul peste o anumita limita.
Vorbeste prima data la Administratie desi, tocmai acolo nu cred ca vei avea succes.

| darkprincesskiss explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Daca si luni or sa faca asa ma voi adresa administratiei. Ca ar trebui sa se ocupe ca daca s-ar intarzia cu plata facturilor imediat ar actiona

| TonyStarkRO a răspuns:

Ba da rezolvi ceva! Nu asculta toti oamenii care ii intalnesti la intamplare!
"Prevederile privind sancţionarea tulburării liniştii locuitorilor/locatarilor sunt incluse în Legea nr. 61/1991, care a fost republicată recent în Monitorul Oficial nr. 96/2014.

Amenzile pornesc de la 200 de lei şi ajung până la 1500 de lei."
Suna la politie si spune-le ce te deranjeaza, Ei sigur vor lua masuri deoarece este data lege, precum scrie mai sus big grin

| TonyStarkRO a răspuns:

BTW : • tulburarea (fără drept a) liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă este sancţionată cu amendă de la 200 la 1000 de lei;

| dariaaaaaa97 a răspuns:

Ar trebui sa faci plangere la politie, o sa actioneze in putin timp, vei
vedea. Dar intai incearca sa vorbesti cu ei, poate vor intelege ca studentii incearca sa invete si sa nu mai puna manele. Si oricum este total gresit ca asculta acest fel de muzica asa de tare, mai ales ca locuiesc intr-un bloc.
Sper ca te-am ajutat