| WILFIX a întrebat:

Cum se complecteaza corect integramele?
Sint cuvinte ca :Capete de arc! De acord!, si se dau doar 2 casete?
Cum facem aici?
Dau fundita

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

La definitile care au la sfarsit semnul "!" inseamna ca este o smecherie. Nu trebuie sa o iei mot a mot.

De exemplu capete de arc = AC capetele cuvantului "arc" a si c, r fiind la mijloc.

De acord... acordul este in muzica, iar "D" in muzica reprezinta nota re. deci De acord = re.

Iti mai dau un exemplu des intalnit: "mijloc de albina" = bi (centrul cuvantului albina)

7 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Pentru rezolvarea unei integrame sau rebus este nevoie de cultura generala, dar si putina perspicacitate.
Am sa iau exemplele tale:
- pentru "capete de arc" tu vei scrie "AC", adica aceste doua litere reprezinta capetele cuvantului, incepe cu "A" si se termina cu "C".
Iti dau un exemplu si de la mine, "inceputul si sfarsitul lumii"=LI
- pentru "de acord" tu vei scrie "DA", aici sa gasesti un sinonim pentru aceasta expresie. De exemplu, poti sa inlocuiesti expresia "sunt de acord" cu "da".

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Adica literele care sunt in ambele capete ale cuvantului ''arc'', deci a si c
integramele se completeaza nu se ''complecteaza''
succes happy

| dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd a răspuns:

Poi, la ''capt de arc'' pui RC deoarece este capatul cuvantului arc.(asa procetezi la toate alea cu ''Mijloc de cirese'' sau ''Inceput de mac ''

| Nickname1890 a răspuns (pentru dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd):

Capete de arc inseamna ac pentru ca sunt capetele cuvantului, nu mijloculwinking

| dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd a răspuns (pentru Nickname1890):

Aaaaa scuze de greseala eu am intales CAPAT nu CAPETE.

| Iusti_Iustinica_1999 a răspuns:

Cine poate sa-mi raspunda la aceast cuvant LANGA BRAN