| Manticora2000 a întrebat:

Salutări! În urmă cu puțin timp am renunțat la locul de muncă din cauza faptului ca salarizarea este mult prea mică în comparație cu celelalte firme din domeniul în care eu activez. Toate bune și frumoase, am bătut palma cu fostul angajator fără nici o problemă. De câteva zile tot caut un loc nou dar fiecare firmă cere acea recomandare din partea fostului angajator, bine înțeles ca am cerut de la domnul pentru care am lucrat 2 ani însă tot amână, cred ca are ceva cu faptul ca am plecat de la el și nu vrea să mi-o ofere. Ce este de făcut în cazul ăsta, mă poate ajuta cineva cu un sfat?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Chiar toate firmele vor aceasta recomandare? pe model USA?
nu renunta insawinking
daca nu gasesti si nu gasesti cauta si alt domeniu poate te pricepi si la alteceva conex cu domeniul tau de baza...

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca fostul angajator are un cui impotriva ta si nu-ti va da recomandare, fiindca nu este fericit ca ai plecat din firma lui, deci nu te mai astepta sa primesti vreo recomandare, taman de acolo unde ai dat cu piciorul si i-ai lasat fara muncitor, cu buzele umflate, afectandu-i afacerea.

Nu-i nimic de facut in cazul asta, doar inveti din greseli si nu le mai repeti pe viitor.

Cand vrei sa pleci dintr-o firma, niciodata nu-ti dai demisia, intai mergi la interviuri si numai dupa ce ai luat noul job si ai semnat contractul cu noul angajator, abia atunci iti dai demisia de la firma veche, tocmai pentru a nu ramane fara recomandarea si cu buzele umflate.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Cauti servici la o firma care nu ti cere recomandare.
Bafta,