| Br3tanicu a întrebat:

Un profesor are voie sa imi zica ca a ajuns la concluzia ca sunt nebun mintal si am probleme cu capul? tinand cont ca profesoara a zis o fraza si eu zambeam? si a spus o intr un mod foarte urat... ce as putea face sa o reclam sau sa fac ceva?

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Profesoara nu are voie sa-ti adreseze astfel de cuvinte. Poate ca totusi si-a iesit din fire.Tie nu ti s-a intamplat sa vorbesti urat la nervi?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fa-ti intai un consult la psihiatru si apoi poti s-o dai in judecata.

| Adry05 a răspuns:

Degeaba te duci tu s-o reclami, n-o sa te bage nimeni in seama. Nu cred ca se apuca colegii tai sa se puna impotriva profesoarei ca sa iti afirme povestea si risti sa-ti faca si tie dupa mai rau.

| AFR81 a răspuns:

Un profesor sa spunem are voie sa te certe atunci cand gresesti, cam atat. Trebuie sa o faca, insa, decent, constructiv si, cel mai important fara jigniri. Cu ceea ce a spus profesorul tau nu sunt absolut de acord. Clar nu asa se procedeaza. Chiar daca asta nu e o scuza, hai sa zicem ca a avut o zi proasta, ca l-ai suparat, el fiind deja nervos din alte motive si ca a reactionat asa "la cald", fara sa gandeasca. Poti sa reclami cadrul didactic respectiv, insa nu vei avea prea multe beneficii. Este greu de probat ceea ce spui tu, iar profesorul, cel mai probabil, nu va fi sanctionat. Nu vei face decat sa iti atragi ura acestuia. Am avut o colega in scoala generala care a reclamat o profesoara pentru ca i s-a adresat urat. Aceasta a aflat si a avut grija sa-i faca, pana la incheierea anului scolar (si mai erau vreo 3 luni), viata un calvar. Chiar daca, indiscutabil, tu ai dreptate, cateodata e mai bine sa lasi de la tine si sa incerci sa treci mai departe. Exista un Dumnezeu, profesorul tau cu siguranta isi va primi rasplata.

P.S. Recitind intrebarea dupa ce am terminat de scris, observ ca era vorba de o profesoara, iar eu m-am referit la un profesor. Intelegi tu ideea, oricum happy

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este posibil sa aiba dreptate, te-ai gandit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu are voie!
Discuta cu diriginta.

| Tata12 a răspuns:

Nimic

| claudiu0044 a răspuns:

Salut.Niciun profesor nu are voie sa iti spuna asa ceva.Acum,este decizia ta daca merita sa o reclami sau nu la directiune(nu este un caz ff important), dar ai grija in situatiile care chiar conteaza(nu numai pentru tine neaparat)sa ai curajul de a te revolta impotriva abuzurilor si de a nu renunta pana ce dreptatea nu e infaptuita.O zi buna!