| andrei1121 a întrebat:

Care sunt factorii romanizarii?

Răspuns Câştigător
| Darrina a răspuns:

Factorii romanizari: armata, administratia, colonistii, veteranii, urbanizarea, religia, dreptul ramon si viata economicawinking funditabatting eyelashes

3 răspunsuri:
| Xcx a răspuns:

1.administratia si armata- romanii au impus regulile si legile lor
2.colonistii romani- au populat asezarile convietuind cu autohtonii
3.limba latina impusa
4.modificarea vietii spirituale- erau adorati zeii romani
bafta!

| cnaibig a răspuns:

Factorii romanizarii

Procesul de romanizare a început cu orasele, unde romanii predominau. În relatiile cu administratia, cu armata, cu colonistii, dacii au început a desprinde limba latina. Negustorii si mestesugarii erau profesional obligati sa invete limba latina. Altfel, n-ar fi putut sa-si continue afacerile. Administratia Daciei era condusa dupa modelul roman fiind impartita in provincii condusa de prefecti vorbitori de limba latina.Se mai adauga si moda, spiritul de imitatie care, în toate vremurile si la toate popoarele, a gasit adepti.

Mai încet s-a desfasurat procesul de romanizare la sate. Aici dacii formau majoritatea poporului. Cu vremea însa, au început sa se aseze si romanii în sate. Venea câte un colonist, îsi facea o asezare sau o villa, împrejurul careia se ridicau alte asezari ale muncitorilor, pâna ce villa ajungea un adevarat vicus sau pagus, adica un sat care purta, de cele mai multe ori, numele întemeietorului. Muncitorii daci care lucrau pe mosiile acestor colonisti, au început sa învete limba latina. Le folosea si pentru a se întelege cu autoritatile, cu perceptorii, cu functionarii administrativi, cu toti cei care reprezentau statul. Un rol important l-au avut si veteranii care dupa terminarea stagiului de 25 de ani primeau cetatenie romana, un lot de pamant si o suma de bani, isi intemeiau pe teritoriul Daciei familii mixte si romaneau in provincie.

Crestinismul s-a raspandit in spatiul Carpato-Danubiano-Pontic din sec IV in limba latina.In 313 Constantin cel Mare ridica crestinismul la rang de religie de stat,fara a interzice celelalte culte pagane.

Prima dovada crestina este DONARIUL de la BIERTNAM cu inscriptzia,, EGO ZENO VIUS VOTUM POSUI"

La Histria sec IV intalnim o inscriptzie despre un decebalus crestinat si ca prima Basilica crestina se afla la Niculitel.

Crestinismul s-a raspandit in Dacia latina, unele dintre cuvintele latine sunt : basilica=biserica, domine-deus = Dumnezeu, cristiamus-crestini, domenica = Duminica, crux = cruce, augetus = inger.

Poporul roman si limba romana s-a format intr-un process istoric de lunga durata care reprezinta etnogeneza.

Etnogeneza (din greaca, etnos înseamna "popor", genesis - "nastere") Nu invatata chiar atat fa'ti un rezumat cu ideile principale multa bafta.

| Muffin129 a răspuns:

Factorii de romanizare sunt:
1.armata romana(prin numarul mare al soldatilor care traiau in Dacia si prin tinerii daci insolati in armata romana)
2.colonistii( Eutropius spune ca in Dacia au fost adusi colonisti din toata lumea romana pentru a lucra ogoarele si a popula orasele; colonizarea in Dacia a fost masiva)
3.veteranii( primeau de obicei pamant in provincia unde isi satisfaceau serviciul militar)
4. limba latina(era limba oficiala folosita in administratie, justitie si in scoli)
5. superioritatea culturii romane
cam atatwinking... sper ca te-am ajutat :d