| MeDarius a întrebat:

As vrea sa stiu daca o sursa de 450W este de ajuns pentru aceste componente :
I3 4130 3.4 ghz
gtx 750 ti 4gb cu doua ventilatoare
8gb ram dual channel
placa de baza ASRock H81M-DG4
hard disk 465GB TOSHIBA DT01ACA050 SCSI Disk Device

4 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

In teorie, ar trebui sa fie. Totul depinde de calitatea sursei. Daca vorbim de una certificata Silver sau mai mult (asta inseamna ca sursa asigura tensiunea si curentul necesar pe fiecare cablu in parte, fara fluctuatii), atunci este OK. Daca vorbim de un "no-name", dintr-o carcasa ieftina, s-ar putea sa ai surprize neplacute, in sensul ca totul sa para sa functioneze, pana intri intr-un joc si placa video incepe sa ceara mai mult curent si sursa sa nu fie capabila sa-l furnizeze. Si atunci, calculatorul se resetaza "din senin".

| MeDarius explică (pentru JackR):

Pai,firma de unde a fost facuta sursa pe care o am este Spacer.

| MeDarius explică (pentru MeDarius):

Banuiesc ca nu este "no-name"

| JackR a răspuns (pentru MeDarius):

Mda, asa cum ma asteptam. E un "junk" de 40 de lei, buna pentru un calculator pentru office, fara pretentii prea mari.

O sursa de 450 W, cu certificare Silver, costa de la 250 de lei in sus.

Singura parte pozitiva este faptul ca placa video este GTX 750 Ti, una dintre cele mai bune placi video cand vine vorba de consumul de curent. Poti incerca, dar sansele ca totul sa functioneze corect sunt de 50 %.