| raluioana a întrebat:

Buna. Am nevoie de un sfat sau de o indrumare. In urma cu aproape 4 ani am luat un telefon in rate de la Orange pe care la un moment dat nu l-am mai putut plati din diverse motive. Acea datorie a fost preluata de catre o firma de recuperatori si anume Kruk dar in tot acest timp nu am facut nicio plata si nici nu am primit somatie pentru acea datorie. Luna aceasta am inceput sa primesc mail-uri de la ei. Credeti ca datoria s-a prescris? Ar trebui sa platesc aceasta datorie sau sa nu ii bag in seama? Eu nu am bunuri pe numele meu adica casa, masina si momentan lucrez part-time fara contract de munca deci nu cred ca ar avea ce sa-mi faca chiar daca ar vrea sa ma dea in judecata. M-am consultat aseara telefonic si cu un avocat iar el mi-a spus sa nu platesc aceasta datorie dar totusi as vrea mai multe pareri de la cineva care chiar stie sa imi dea un raspuns clar.

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul general de prescriptie in civil este de 3 ani si in cazul expus curge de la data fiecarei rate neplatite.
Prescriptia poate fi suspendata sau intrerupta in anumite cazuri, inclusiv prin darea in judecata sau inceperea executarii silite.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De aia te bruiaza acum pentru ca dupa 5 ani se prescrie. Da-i in ma-sa! Daca n-ai nimic pe numele tau, si nu lucrezi cu contract, nu au ce sa-ti faca.

| raluioana explică (pentru Salontanul):

Eu stiam că după 3 ani se prescriu datoriile la o companie de telefonie mobila.

| Salontanul a răspuns (pentru raluioana):

Da! Asa este! Dar daca providerul a facut demersul de a-l da la Kruk acestia au alte reguli. Pentru datorii mai importante pot sa te ia si dupa 15 ani: https://www.reclamatiibanci.ro/......ot-sa-fac/

| raluioana explică (pentru Salontanul):

Si ar fi mai ok sa platesc sau sa nu ii bag in seama?

| Salontanul a răspuns (pentru raluioana):

Cred ca te vor da in judecata dar daca Orange a despasit termenul de 3 ani pierd. Se vor lasa pagubasi.

| raluioana explică (pentru Salontanul):

Au trecut aproape 4 ani de cand am luat acel telefon iar in tot acest timp nu am facut nicio plata catre firma de recuperatori si nici nu am primit vreo somatie din partea lor.

| Salontanul a răspuns (pentru raluioana):

Atunci stai linistita! Da-i in ma-sa! Eu asa as face

| raluioana explică (pentru Salontanul):

Sunt putin stresata pentru ca nu stiu daca ma vor da sau nu in judecata.

| Salontanul a răspuns (pentru raluioana):

Stiu! Nici eu nu ma simt bine cand fac ceva ilegal dar se mai intampla.hee hee

| raluioana explică (pentru Salontanul):

Si daca ma vor da in judecata ce ar trebui sa fac?

| Salontanul a răspuns (pentru raluioana):

Intreaba-l pe Ioandelasal! El este jurist de meserie.

| Salontanul a răspuns (pentru raluioana):

Ce stiu este ca daca n-au ce-ti lua degeaba te dau in judecata. Se prescrie.

| Violleta2022 a răspuns:

Categoric nu s-a prescris, odata ce ai inceput sa primesti mesaje de la ei, probabil avand hotarare judecatoraesca ca sa recupereze banii.
Urmatorul pas, este sa ti se puna poprire pe salariu si sa ti se ia banii din contul bancar, sau sa fii condamnat la munca comunitara, daca refuzi sa platesti.

| Violleta2022 a răspuns:

In orice caz, acum esti listat pe lista neagra a railor platnici si prima oara cand vei vrea sa iei un imprmut bancar, credit bancar sau orice in rate, bnu vei mai putea.

| relian a răspuns:

Ai vorbit cu un aviocat si el tea sfatuit sa nu platesti? Halal avocat laughing frumos din partea lui, deci om cu scoala sfatuie omul sa furte, sa insele, sa traga tepe altora, e bun si asa.

Cum de s-a intamplat sa nu poti sa platesti un prapadit de telefon? Din diverse motiove, ne lasi cu povestile astea.Mai esti si femeie,is lamurit laughing
De platit poti sa nu platesti,compania ce tia vindut telefonul nu poate decat sa te dea in judecata.
Astia ce te bazaiei cu emailuri blochazai,astia nu au nici o legatura cu tine,adica nu au nici un drept legal sa iti poata face ceva.
Singurii in masura e compania de la care ai cumparat,aia te pot da in judecata,dar nu o sa o faca pentru un prapadit de telefon,o sa cheltuie mai mult decat face,deci nor sa te dea in judecata,dar chestia asta este naspa din partea ta pentru ca moral nu-i frumos,si nici legal,adica sa iei ceva moca.

Pe de alta parte avand in vedere ca este companie,am piutea spune ca poti sa le tragi si teapa,au aia destui bani,asa cum ei nu baga preturi mari pentru servicii, fara sa se gindeasca si la om, poate si omu sa leo traga cand poate laughing desi cum am spus nu-i frumos, nu este moral bine, corct este sa platesti pentru ce iei.

Chestia ar fi daca ai face la fel si cu persoane fizice, adica ai fura si de la om daca ai avea ocazia?
Ca de ar fi asa atunci e de naspa.Pe astia bogatii merita sai mai furi citeoata laughing desi cum am zis nu-i frumos,dar pana la urma cei frumos sau corect pe lumea asta.
Acu tu faci cum crezi,cum vrei,cum te simti tu,faci ce simti. Daca avopcatu lu peste prajit nu ti-a dat un raspuns clar,crezi ca pe aici o sa primesti raspuns mai bun?
Poate sa fi fost cineva in aceiasi situatie,dar situatia difera de la o zi la alta, chiar daca este aceiasi.
Ce pot sa zic clar este ca recuperatorii nu-ti pot face nimic, nici legal nici ilegal.
Ei te ameninta cu mesaje, ca te dam in judecata ca iti facem cati dregem, dar nu au nici o putere legala, deci poti sa stai linistita.

Ca idee citi bani le datorezi?

| raluioana explică (pentru relian):

Pur si simplu s-a intamplat ca din anumite motive să nu il mai pot plati. Nu cred ca trebuie sa ma justific. Si nu sunt povesti dar fiecare crede ce vrea. Normal că nu as fura si de la om daca as avea ocazia. Firmei de recuperatori le datorez 5831, 21 lei.

| Brizbriz a răspuns:

Recuperatorii recupereaza NUMAI prin intimidare
daca ar fi avut o baza sau o solutie legala, ar fi fost calare pe aia si nu ar fi platit recuperatori

deci, sfatul 1. NU PLATII NIMIC
sfatul 2. orice amenintare primesti, oricat de vaga, imediat la politie cu plangere penala, nu ii ierta orice ar fi, pentru ca sunt unii care se sperie, fac depresie si chiar se sinucid, doar pentru ca ei stiu sa ameninte oamenii destul de rau angry

| raluioana explică (pentru Brizbriz):

Daca nu platesc e posibil sa ma dea in judecata si nu as vrea sa se ajunga acolo.

| Brizbriz a răspuns (pentru raluioana):

Posibil, da, dar daca nu au ce sa iti ia, tot ce pot sa faca e sa te execute silit, lucru care inseamna ca o sa iti puna poprire daca vreodata iti prinde un cont la o banca si... atat

insa, e decizia ta, nici mie nu imi plac bolovani atarnati de gat, insa sunt revoltat de abuzurile recuperatorilor...

| raluioana explică (pentru Brizbriz):

Putem vorbi pe Facebook?

| goguPatent a răspuns:

Te vor da in judecata și odată și odată te vor prinde cu cont bancar să îți pună poprire