| Standt a întrebat:

Buna dimineata.
Care este populatia Romaniei in realitate?
In 1989 eram vreo 22 de milioane. Intre timp, statisticile spun ca populatia a scazut mult. Desi se iau un calcul si cei plecati in afara.
Si totusi, azi dimineata la o emisiune se spunea ca sunt asteptati la vot 19 milioane de romani? Asta ar insemna ca si sugarii au drept de vot. Sau poate statisticile gresesc?
Nu-mi spuneti de mortii de pe liste ca tot nu iese adunarea.

30 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Populatia Romaniei (cei cu domiciliul stabil si care locuiesc in tara) este una iar persoanele cu cetatenie romana, oriunde s-ar afla in lume, este alta.
De aceea numarul persoanelor din listele electorale este aproape egal cu populartia Romaniei, nu este nici o greseala.

| Violleta2022 a răspuns:

Conform statisticii internationale, la acest moment sunt raportati 19.656.121 romani.

https://www.worldometers.info/world-population/romania-population/

| Theo94 a răspuns (pentru Violleta2022):

In Romania, populatia Romaniei (stiu, despre asta era intrebarea), cu tot cu cei din afara granitelor sunt mai multi.

| Standt explică (pentru Theo94):

Cei nascuti in Romania si plecati la lucru sunt prinsi deja in statistici.

| Standt explică (pentru Violleta2022):

Si cu toate astea, 19 miloane sunt asteptati la vot. Parca ar vota si minorii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Standt):

Cred ca s-a vrut sa se transmita "o chemare" ca absolut toti romanii sa vina la vot.
O alta posibilitate este ca cel care a facut acel anunt la emisiunea vazuta de tine, invitand 19 mil la vot, sa nu fi realizat ca minorii, nu pot vota.

| sierra1 a răspuns:

" la o emisiune se spunea ca sunt asteptati la vot 19 milioane de romani"

nu cumva era beat cel ce a anunțat asta?

| Standt explică (pentru sierra1):

Nu. Ca ei iau datele de la BCE.
Acum mi-am amintit ca am auzit o dezbatere la radio acum o saptamana si ceva. Moderatoarea de atunci tot intreba pe cel de la BCE si doi politicieni cum se face ca sunt 19 milioane de alegatori. Adunau si scadeau copiii, diaspora, mortii, si tot nu le iesea.
Unul raspunde ca Gabi mai sus, altul avea alte idei. In final... noroc ca s-a terminat timpul.

| sierra1 a răspuns (pentru Standt):

Dacă populatia e de 19.054.548 (1 ianuarie 2023)

https://ro.wikipedia.org/wiki/Demografia_României

și dacă numărul de minori e 3-4 mil

https://insse.ro/......2021_0.pdf

https://www.edupedu.ro/......rivit-ins/

rezultă un număr de votanți de max 16 milioane!

| Standt explică (pentru sierra1):

Aia e! Dar se tot dezbate si tot nu iese. Cine stie ce manevre fac.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu breh. Dar au inclus si pe aia de afara. Si aparent in registrul electoral sunt aproape 19 milioane - https://www.roaep.ro/......arie-2024/

| Standt explică (pentru GabiDumitrescu):

De toti, de toti, de la mosul de 105 ani si pana la cel care se naste abia maine nu suntem nici 20 de milioane. Pe cei din afara ii aduna de doua ori?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Standt):

Nu breh, doar ca nu au mai actualizat datele. Nu conteaza, oricum abia daca jumatate voteaza. Pacat.

| Standt explică (pentru GabiDumitrescu):

Cum sa nu le actualizeze? Asta ar insemna ca toti cei care au depasit 18 ani de la ultima actualizare sa nu fie inclusi in liste.
Cati voteaza, nu e intrebarea mea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Standt):

Pai nu au actualizat cu decesele. Eu asa cred...

| Standt explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu sunt asa de multi. Daca nu cumva listele neactualizate nu sunt din 1950.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Standt):

Breh, astea sunt listele. Gindeste-te ca includ si pe toti aia din strainatate cu drept de vot + imigranti/cei din R. Moldova care au obtinut cetatenia.

| LisaJulie a răspuns:

18-19 milioane. Cei mai mulți romani plecați sunt în Germania, Spania sau Marea Britanie

| Standt explică (pentru LisaJulie):

Aia sunt deja in statistici. Dar 19 miloane sunt cu tot cu copiii car nu au drept de vot.

| LisaJulie a răspuns (pentru Standt):

Nu prea cred ca au plecat atât de mulți, cred ca în general romanii nu mai fac copii

| Standt explică (pentru LisaJulie):

Aia plecati SUNT deja in statistici. Cu tot cu aia suntem 19 milioane. Si atunci, de ce tot 19 milioane sunt asteptati la vot?

| LisaJulie a răspuns (pentru Standt):

Pai mai votează și Diaspora

| Standt explică (pentru LisaJulie):

Imi face impresia ca nu stii despre ce vorbesti.
Diaspora = cei plecati din tara = cei din afara tarii = etc.

| LisaJulie a răspuns (pentru Standt):

Ai întrebat de ce tot 19 milioane sunt așteptați la vot și ai spus ca suntem 19 milioane cu cei plecați afara

| OmBanal33 a răspuns:

Ei cand masoara ii ia pe toti cei de cetatenie romana, adica si pe cei din afara, in teorie ei zic 18-19 milioane de romani, in practica, IN TARA, vreo 16 milioane

| Standt explică (pentru OmBanal33):

Cand "masoara" (inteleg ca "numara") va include si pe voi din Basarabia? Mda, poate asa sa iasa 19 milioane cu drept de vot. Uite ca la asta nu m-am gandit. Nu stiu insa daca aveti voie sa ne alegeti presedintele. Ca la locale sigur nu aveti voie.
Hmmm, deci din cauza voastra iese invingator cel nevotat de noi si pe care nu l-am vrea in ruptul capului.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Standt):

Nu toti basarabenii au si cetatenie romana...

| Standt explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu. Doar rusii din Basarabia nu au cerut-o. Dar cei din familii mixte o au. Sa fie 90%?

| Korkodeln a răspuns (pentru Standt):

Acum o cer si rusii happy.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Standt):

Ca sa o aiba, trebuie sa si APLICE pentru ea. Nu vorbesc aiurea, cunosc destui de peste Prut. Era o adevarata mafie la un moment dat cu obtinerea cetateniei romanesti.